ČNB skokově utahuje svou měnovou politiku

Názor
Česká národní banka (ČNB) dnes rozhodla o dalším zvýšení základní repo sazby, a to o výrazných 125 bazických bodů, z 1,50 na 2,75 procenta. To bylo nad všemi odhady, když konsensus analytiků činil 75 bazických bodů a naše prognóza počítala s nárůstem o 50 bazických bodů.
Česká národní banka rozhodla o dalším zvýšení základní repo sazby na 2,75 procenta. Foto: ČNB

Zklamáni jsou i investoři na finančním trhu, a to i přesto, že čekali vzedmutí sazeb o celý jeden procentní bod. Koruna tak těšně po oznámení výsledku měnově politického zasedání ČNB začala rychle posilovat a dostala se pod 25,40 CZK/EUR.

Po zářijovém zvýšení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu tak centrální banka ještě více urychluje tempo utahování měnové politiky, když hlavním důvodem zůstává zrychlující inflace. Ta se přitom v září dostala na meziročních 4,9 procenta a v říjnu podle naší prognózy dále vzrostla na 5,8 procenta.

Na přelomu roku se tak snadno může vyšplhat až k sedmi procentům. Více než současná hodnota inflace však ČNB pravděpodobně trápí významný nárůst inflačních očekávání, kterého jsme byli zhruba v posledním půlroce svědky.

Podle posledního průzkumu centrální banky očekávají podnikatelé v horizontu jednoho roku inflaci v průměrné výši 3,4 procenta, v horizontu tří let pak dokonce 3,6 procenta.

PSALI JSME:
ČNB bude pokračovat v rychlém utahování měnové politiky

To je výrazně nad dvouprocentním cílem ČNB a také nad tříprocentní horní hranou jejího tolerančního pásma. Vlivem rychlého růstu spotřebitelských cen klesá i důvěra spotřebitelů.

S inflací kolem pěti procent a potenciálem jejího dalšího růstu není sporu o tom, že je třeba úrokové sazby dále zvyšovat. Je však také nezbytné bavit se o tom, jak rychle jednotlivé kroky činit a hlavně kam až se zpřísňováním měnové politiky zajít.

Česká ekonomika teď opět čelí zvýšené míře nejistoty v souvislosti s přetrvávajícími problémy v automobilovém průmyslu a s obnoveným šířením koronaviru. S velkou částí rychlého růstu spotřebitelských cen navíc ČNB nic nenadělá, a to je potřeba si přiznat. Není sice pravdou, že současná inflace souvisí pouze s externími faktory, jejich podíl je však významný.

Rychle rostoucí ceny materiálů a energií se do spotřebitelských cen budou pravděpodobně promítat bez ohledu na výši sazeb. Vlivem evropské zelené politiky a příklonu od globalizace k regionalizaci ekonomik se může stát, že inflace se bude nad cílem ČNB nacházet delší dobu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na čtvrté čtvrtletí (7): Smutná realita zelené transformace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB