
Zlato i stříbro dosáhly v prvních třech kvartálech letošního roku dobrých výsledků (zlato +21 %, stříbro +27 %). Je navíc čím dál pravděpodobnější, že si dobře povedou i nadále. Jedním z hlavních důvodů, proč si to myslíme, je riziko inflace a po tom, co se posledním týdnu událo ve Washingtonu, si právě toto riziko zaslouží zvýšenou pozornost. Trumpův nepřesvědčivý výkon v první prezidentské debatě a jeho následující onemocnění Covidem-19 dál zvýšily Bidenův náskok v předvolebních průzkumech.
John Hardy, analytik Saxo Bank
Návrat zlata nad 1900 dolarů za unci po nedávné korekci na 1850 napovídá, že by jeho zotavení mohlo dál pokračovat, zejména s ohledem na dlouhodobě zvýšenou poptávku po „zlatých“ fondech ETF.
Investoři, správci aktiv i penzijní fondy si stále více uvědomují potřebu ochrany proti inflaci, což vedlo k celoročnímu růstu držby až na současný rekordní stav přesahující 111 milionů uncí. Nejmarkantnější byl nepřetržitý příliv prostředků v srpnu a září navzdory tomu, že ceny v obou měsících padaly.
Pro zlato je růst výnosů vlastně příznivý, protože nominální výnosy stoupaly primárně kvůli růstu rovnovážných výnosů, přičemž reálné výnosy zůstaly víceméně beze změny. Reálné výnosy se budou nejspíš s růstem rovnovážných výnosů propadat hlouběji do červených čísel, zejména vzhledem ke snahám Federálních rezerv (americké centrální banky – pozn. red.) zabránit růstu výnosů nominálních.
Zda je zlato připravené znovu vyrazit na cestu ke dvěma tisícům dolarů za unci, se teprve uvidí. Bude záležet hlavně na výši reflace a na tom, zda Biden opravdu vyhraje, protože s tím už současná cena počítá. Po Trumpově překvapivém vítězství v listopadu 2016 ztratilo zlato patnáct procent hodnoty a jeho propad se zastavil až v půlce prosince. Dnes však už lidé vědí, co mohou od Trumpa čekat, a tak je pravděpodobnost, že svůj neuvěřitelný comeback letos zopakuje, nejspíš o něco nižší.
Vzhledem k možnému zvýšení volatility a nejistoty na trzích však mohou někteří investoři své investiční rozhodnutí raději odložit až na dobu po volbách. Prozatím se zlato drží mezi stodenním klouzavým průměrem 1858 dolarů za unci a 50denním klouzavým průměrem 1944 dolarů za unci.
A nakonec se ještě jednou vraťme k tématu inflace, i když tentokrát nejde o dobré zprávy. Po největším čtvrtletním vzestupu cen potravinových komodit od roku 2016 čekal trh na včerejší zveřejnění měsíčního Indexu cen potravin FAO. Tento index, jenž sleduje ceny více než 70 potravinových komodit, dosáhl v srpnu svého šestiměsíčního maxima.
Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)