Co přesně říká index důvěry v českou ekonomiku?

Názor
Důvěra v českou ekonomiku se v červnu na straně firem se podle včerejších čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) mírně zhoršila (o 0,7 bodu na hodnotu 93,1), u spotřebitelů se nezměnila (setrvala na úrovni 105,1).
I tentokrát je však třeba mít na paměti „princip fronty na zmrzlinu“. Foto: Pixabay

I tentokrát je však třeba mít na paměti „princip fronty na zmrzlinu“: Pokud byla dosud tato fronta dlouhá (firmy si stěžovaly, že mají převis zakázek), pak její aktuální zkracování (zpomalení zahraniční poptávky) nemusí nutně znamenat, že zmrzlinář bude muset nějak výrazně propouštět, redukovat objednávky od svých dodavatelů atd.

Navíc je dobré mít na paměti, jak jsou indexy důvěry počítány: Jde o srovnání s úrovní důvěry v roce 2005 (statistici si prostě některé období museli vybrat jako referenční). U firem tehdy převažovali optimisté (saldo odpovědí „situace je lepší“ a odpovědí „situace je horší“ bylo tehdy 20 %), zatímco u domácností byla bilance zhruba vyrovnaná (saldo -2 %). Pokud tedy dnes u podniků vychází hodnota kolem 93, v pozadí je ve skutečnosti převis (saldo odpovědí) ve prospěch optimismu, a to ve výši 12 %; jen je to holt méně než těch 20 % v referenčním roce 2005.

Jak naznačuje graf pokrývající období od počátku roku 2013, u podniků se saldo zatím ještě na 100 – tj. na úroveň optimistického salda 20 % v roce 2005 – nedohrabalo a asi jen tak nedohrabe. Naopak u spotřebitelů je saldo už od počátku roku 2015 nad 100, tj. nad úrovní roku 2005.

Index důvěry v českou ekonomiku. Zdroj: ČSÚ

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku je nejslabší za poslední skoro čtyři roky

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra českého stavebnictví v ekonomiku se propadá

Podnikatelé ve stavebnictví už dva měsíce po sobě zhodnotili svou současnou i celkovou ekonomickou situaci záporným znamínkem. Čísla z konjukturálních průzkumů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za červenec a srpen …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru