„Tohoto způsobu v Evropské unii využilo už několik tisíc firem a další se přidávají. Také české společnosti již na tento způsob znovuzískání investovaných finančních prostředků do licencí přišly,“ vysvětluje Patrik Sodoma ze společnosti SoftwarePro. Tyto licence se následně prodávají dále, čímž ale neztrácejí na své funkčnosti či originalitě. Stále jde o legální licence, přičemž je lze získat za mnohem nižší cenu.
Pravidla pro další prodej
Použitý software je právně přípustné prodávat a užívat, pokud byl původně uveden do oběhu se souhlasem výrobce na území EU nebo jiného smluvního státu Evropského hospodářského prostoru (EHP). V případě Microsoftu se takto mohou legálně převádět například licence typu FPP (krabicový software), PKC (produktové klíče) či VL (objemové licence), a díky evropským zákonům a vyhláškám také OEM licence, jejichž převod licenční politika výrobce nedovoluje.
„Tyto informace připouští dokonce sám Microsoft ve svých oficiálních prohlášeních adresovaných svým obchodním partnerům. Nejde tedy o žádný výmysl, je pouze důležité dodržovat daná pravidla, a pokud jste zákazník, prověřit si prodejce,“ doplňuje Sodoma. Licence přitom musí být časově neomezena a všechny kopie předchozích nabyvatelů musejí být k okamžiku dalšího prodeje učiněny nepoužitelnými, respektive předány novému majiteli.
Prodávající je navíc povinen poskytnout kupujícímu všechny informace, které jsou nutné k posouzení existence a rozsahu použité licence. Pakliže je neobdrží, může se stát, že koupí licenci, kterou nemůže využít.
Bohužel stále lze narazit na nabídky falšovaných datových nosičů, které vypadají podobně jako originály. Prodej falzifikátů je samozřejmě nelegální a je trestným činem. Jestliže existují pochyby ohledně pravosti softwaru, je třeba obrátit se na Policii ČR.