
Drahému kovu se podařilo částečně vymazat ztráty, když k 10. dubnu 2025 vzrostla na 3 118 dolarů. Růstu předcházel pokles pod psychologickou úroveň 3 000 dolarů, přičemž jen v prvních dvou dubnových dnech dosáhla jeho cena historického maxima přibližně 3 150 dolarů.
Stejný vývoj byl i v případě futures kontraktů na zlato s dodáním v červnu 2025. Po předchozím propadu jejich cena k stejnému dni vzrostla na 3 132 dolarů. Navzdory poklesům bylo zlato od ledna 2025 v zisku 17 procent. Za poslední rok vzrostla jeho cena o 33 procent a během pěti let to bylo až 80 procent.
Napětí podpořilo zlato
Pomalý návrat zlata zpět k maximům byl podpořen poptávkou po bezpečném přístavu, protože napětí mezi dvěma největšími velmocemi nabírá na obrátkách. Na americký zboží směřující do Číny se nově vztahuje 84% clo, o kterém rozhodl Peking poté, co Donald Trump oznámil 2. dubna 2025 další balíček dovozních opatření.
Ty měly začít platit 9. dubna 2025, ale pár hodin po jejich vstupu v platnost Trump oznámil odklad na 90 dní, což se ale netýkalo Číny. V případě asijské země jejich prezident zvýšil cla až na 125 procent.

„Den osvobození“, jak nazval 2. duben, zahrnoval 10% cla na veškeré dovážené zboží s vyššími tarify pro desítky zemí, přičemž na Evropskou unii uvalil 20 procent. Trh okamžitě reagoval masivními výprodeji, což se dotklo i zlata, které investoři využili k pokrytí ztrát na jiných aktivech.
Nejvyšší úrovně ETF
Otázky a nejistota kolem obchodních rozhodnutí Bílého domu vedly k tomu, že investoři přesouvali v prvním čtvrtletí investice do ETF fondů krytých fyzickým zlatem (burzovně obchodované fondy, pozn. red.).
Dohromady šlo podle World Gold Council (Světová rada pro zlato) o 21,1 miliardy dolaru, což byla nejvyšší úroveň od začátku pandemie koronaviru. V hmotnostním vyjádření bylo do ETF vloženo 226,5 tuny zlata. Pro srovnání, více tomu bylo v roce 2022, kdy začala válka na Ukrajině, kdy příliv dosáhl více než 270 tun.
Měď si také prošla korekcí
Výprodeje zaznamenal i trh s mědí, když 2. dubna 2025 kontrakty na burze Comex v New Yorku klesly pod úroveň pěti dolarů za libru (0,45 kg), což v následujících dnech prodloužilo ztráty na 4,20 dolaru. Historické maximum přitom dosáhly jen pár dní předtím, 26. března 2025 na úrovni 5,30 dolaru.

K 10. dubnu 2025 mírně vzrostly na úroveň 4,44 dolaru. I přes pokles se dokázaly udržet na vysoké úrovni, přičemž od začátku roku šlo o více než 10% růst. V případě roční výkonnosti zaznamenaly futures růst o tři procenta a z pětiletého pohledu vzrostla jejich cena o více než 93 procent.
Podobná situace nastala i na Londýnské burze kovů (LME), kdy cena tříměsíčních futures klesla k 10. dubnu 2025 na úroveň 8 613 dolarů za tunu, což bylo přibližně jejich roční minimum. Jejich hodnota začala klesat už 25. března 2025, kdy ustoupila z psychologické úrovně 10 tisíc dolarů, což bylo způsobeno přesunem kapitálu na americký trh v důsledku obav z cel.
Zajímavostí je, že březnové pohyby na burzách LME a Comex byly zcela odlišné, což je vzácná situace, protože obvykle vzájemně kopírují své pohyby. To nám naznačuje, jak mohou cla výrazně ovlivnit běžné obchodování.
Současné poklesy způsobily, že kontrakty od začátku roku ztratily na hodnotě 1,7 procent, zatímco z ročního pohledu to bylo osm procent. Pozitivnější je pětiletá výkonnost, kdy si připsaly 71 procent.

Tlak na měď pokračuje
I když Trumpovo dubnové oznámení nezahrnovalo měď a zvýšení tarif v případě oceli a hliníku, investoři se obávali, že budou mít výrazný dopad na celosvětový poptávku po kovech. To ale neznamená, že se cla nemohou červeného kovu v budoucnosti týkat.
Federální úředníci dostali v únoru od prezidenta pověření, aby ve lhůtě 270 dní prozkoumali import mědi s dopady na bezpečnost USA, což podle agentury Bloomberg mohou stihnout v mnohem kratším čase.
Informace navíc podporuje předchozí vyjádření obchodního poradce Bílého domu, Petera Navarra, který řekl, že obchodní tajemník Howard Lutnic bude pracovat rychle, aby přinesl výsledky co nejdříve. Stejnou úlohu dostali úředníci i během prvního funkčního období Donalda Trumpa, ale tehdy trval celý proces až deset měsíců, než byly cla uvalena.
Agresivní zvyšování cel mezi USA a Čínou výrazně ovlivnilo vývoj na komoditním trhu. Přesun financí na záchranu jiných aktiv ukazuje, že i zlato, i když je považováno za bezpečný přístav v čase turbulencí, může čelit prudkému poklesu. Proto je důležité být při obchodování opatrný a nespoléhat se na zaběhlá pravidla.
Autor je hlavní analytik InvestingFox
(Redakčně upraveno)