
Přestože může být toto tvrzení mírně nadnesené, protože tato generace neměla prakticky žádné zkušenosti s jakoukoliv formou strádání ve smyslu odepírání základních životních potřeb, ukazuje význam internetu v našich životech. A ten se za uplynulých deset let nejspíše ještě posílil.
Wi-Fi dnes totiž vnímáme skoro jako synonymum pro internet. Na dnešek, tedy na 20. červen přitom připadá světový den Wi-Fi. A protože je pro nás všechny (tedy skoro všechny, pozn. aut.) internet tak důležitý, přinášíme přehled toho, co stojí za to vědět o nejnovějším vývoji této technologie.
Most přes digitální propast
Nedostupnost internetu dnes dělí polovinu světové populace od vzdělání, podnikání a zdravotní péče. Údaje Světové banky ukazují, že v rozvíjejících se zemích má přístup k internetu pouhých zhruba 35 procent obyvatel, zatímco v rozvinutých zemích to je přibližně 80 procent, což znamená, že 3,7 miliardy lidí (tedy polovina světové populace- pozn. aut.) nemá přístup k internetu.
Navíc téměř v každé zemi světa digitální propast výrazně odděluje venkovské oblasti a chudší část obyvatel od ostatních. Týká se to i Česka. Tak třeba internetové pokrytí tuzemských domácností se významně liší podle bohatství jednotlivých krajů.
Analýza Expobank CZ vycházející z údajů Českého statistického úřadu ukázala, že horší přístup k internetu mají lidé v krajích s nejnižším hrubým domácím produktem na obyvatele. Zatímco v Praze byla v roce 2019 připojena více než 83 procenta domácností, v Olomouckém a Libereckém kraji jich bylo o deset procent méně.
K odstranění této propasti může významně přispět nová generace bezdrátových technologií – včetně 5G a Wi-Fi 6. Umožní totiž připojení v oblastech, kde je optická síť příliš nákladná – a to včetně venkova.
Užitek z nové generace bezdrátové konektivity budou mít i mobilní pracovníci, telemedicína, průmysl a školství. Všeobecně dostupnou bezdrátovou konektivitu lze jednoznačně považovat za most, jenž překlenuje „digitální propast“.
Nejnovější standard
Nová generace standardu Wi-Fi nese označení Wi-Fi 6, jinak také 802.11ax. Wi-Fi 6 je založená na stejných zásadních inovacích v bezdrátové komunikaci jako 5G. Vedle výrazně vyšší rychlosti oproti předchozí generaci nabízí Wi-Fi 6 až o 400 procent vyšší přenosovou kapacitu a je efektivnější v prostředích s vysokou hustotou uživatelů, například v posluchárnách, na stadionech nebo v konferenčních místnostech.
Má výrazně nižší latenci, takže umožňuje využití tam, kde je požadována odezva téměř v reálném čase. Wi-Fi 6 je také šetrnější vůči bateriím připojených zařízení.
Bezdrátové připojení a bezpečnost
Jednou ze základních zásad bezpečného užívání Wi-Fi je změnit továrně nastavené heslo u všech zařízení. Většina síťových prvků, jako jsou přístupové body, má přednastavená hesla pro správce, což usnadňuje jejich nastavení a zprovoznění. Změna hesel na složitější — a následná pravidelná obměna — představuje jednoduchý, ale účinný způsob, jak zlepšit zabezpečení Wi-Fi.
Mezi další metody zabezpečení Wi-Fi sítí patří šifrování, virtuální privátní sítě, systémy prevence průniku a jednotná správa hrozeb. Poslední uvedená metoda nabízí jednoduchý způsob, jak propojit vícero bezpečnostních funkcí. Poskytuje je všechny na jednom místě a eliminuje potřebu samostatných řešení od různých dodavatelů pro každou z nich.
OpenRoaming. Už jste o něm slyšeli?
Jde o společnou iniciativu výrobců vzešlou z podnětu společnosti s cílem je lépe propojit mobilní a Wi-Fi sítě. OpenRoaming umožňuje jednoduše připojit mobilní zařízení k vysoce kvalitní Wi-Fi síti a bez problému přecházet mezi různými sítěmi.
Uživatelé a hosté se mohou automaticky a bezpečně přihlásit k síti v okamžiku, kdy se jejich zařízení dostane do dosahu schválené Wi-Fi sítě. Žádné tipování správného SSID, žádné zmatky s přihlašováním přes webový portál, žádná slabá uživatelská jména a hesla – pouze rychlé a snadné připojení.