Nejméně platí za internet obyvatelé hlavního města, nejdražší je na venkově

Nejdražší internet mají domácnosti v menších městech a obcích. Za internetové připojení platí průměrně 550 korun měsíčně. To je ve srovnání s hlavním městem Prahou o 20 procent více. S cenou, stabilitou a rychlostí připojení jsou zákazníci nejméně spokojeni v Karlovarském a Ústeckém kraji. Vyplývá to z průzkumu společnosti AIM, který se na přelomu roku uskutečnil mezi 1500 respondenty.

Nejvíce spokojených bylo podle průzkumu zaznamenáno mezi zákazníky s kabelovým připojením. Foto: Pixabay

Zatímco v Praze lze pořídit rychlý a stabilní internet mnohdy i za méně než 300 korun měsíčně, obyvatelé menších měst a obcí, kde není vybudovaná kvalitní infrastruktura, si musí připlatit. Přestože mají nestabilní a pomalejší internet, obvykle zaplatí dvojnásobně více než lidé ve velkém městě. Zákazníky, kteří žijí v místech s nedostatečnou infrastrukturou sítí, trápí vysoká cena, ale i nízká rychlost a stabilita připojení.

„Přestože internet dorazil do České republiky už před 26 lety a české firmy dnes vytvoří třetinu tržeb na internetu, stále existují odlehlá místa, kam se zavedení rychlého internetu zatím neplánuje. Přitom internetová přípojka patří k takřka samozřejmému vybavení českých domácností i firem. Pokud v místě není žádné nebo kvalitní připojení k internetu, jsou zákazníci odkázáni na jiné druhy připojení typu Wi-Fi, které však přináší nejen menší stabilitu, ale také vyšší vstupní náklady a komplikace při realizaci,“ říká Jakub Jánský, obchodní ředitel AIM.

ROZŠIŘOVÁNÍ SÍTÍ JDE POMALU

Komplikovaná výstavba nových optických spojů spojená s velkou administrativní zátěží nebo nevyužité dotace z Evropské unie pak vedou k nespokojenosti místních obyvatel. Přestože operátoři investují do rozšíření sítí, jde to velmi pomalu. Dotace z Evropské unie, které mají pomoci optickou infrastrukturu vybudovat, nejsou ani z poloviny využívané. Lidem pak nezbývá, než platit vysoké částky za nestabilní a pomalý internet.

Jakub Jánský

V regionech obvykle bývá několik místních poskytovatelů internetu. Ti ale zákazníkům nabízí podobné ceny. Vyjednat si nižší měsíční částku je pak nemožné. „V případě, že domácnost využívá internet i satelit a za obě služby platí zvlášť, dostane se na výrazně vyšší částku, než jakou platí stejná domácnost v Praze nebo v Hradci Králové. Zároveň si lidé z větších měst, kde je větší konkurence mezi poskytovateli jednotlivých připojení, umí vyjednat nižší cenu,“ upřesňuje Jánský.

IDEÁLNÍ JSOU KABELY

Podle průzkumu jsou – pokud jde o poměr ceny, stability a rychlosti – nejvíce spokojeni lidé v Praze, v Plzeňském nebo Středočeském kraji. Nejvíce spokojených bylo podle průzkumu zaznamenáno mezi zákazníky s kabelovým připojením (80 procent spokojeno). Naopak nejméně spokojených je uživatelů připojených pomocí mobilního připojení (60 procent nespokojených) a WiFi (40 procent nespokojených).

Podle Jánského mohou hledat řešení i zástupci jednotlivých měst a obcí, kde ještě není infrastruktura vybudována. Rychlost výstavby potřebné infrastruktury podle něj závisí mimo jiné i na délce povolovacího řízení na úřadech a také na ochotě zástupců obcí se touto otázkou zabývat. V místech, kde není jiný typ připojení než WiFi nebo dokonce vůbec žádné připojení, je podle Jánského ideální možností zavedení optických kabelů až do bytů. Ty mohou nabídnout nejen stabilitu, ale i rychlost internetu až 250 Mbps.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Prazdroj spustil plně automatizovaný sklad

Na ploše o rozloze 10 000 metrů čtverečních, což odpovídá jednomu a půl fotbalovému hřišti, otevřel minulý týden Plzeňský Prazdroj přímo ve svém areálu nový plně automatizovaný sklad. S výší 780 milionů korun jde o …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB