COT: Dlouhé dolarové pozice poskočily o třetinu. Nejednoznačný týden v komoditách

Na měnových trzích reagovali spekulanti na rostoucí napětí v rusko-ukrajinských vztazích zvýšením kombinovaných dlouhých pozic v dolarových IMM futures proti osmi měnám o třetinu, na šestiměsíční maximum v objemu 23,1 miliardy dolarů.
Dlouhé dolarové pozice poskočily o třetinu. Ilustrační foto: Pixabay.com
Dlouhé dolarové pozice poskočily o třetinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Takřka všechny ostatní měny, včetně mexického pesa, které během týdne posílilo o tři procenta, zaznamenaly čistý výprodej. Výjimkou byla pouze další bezpečná měna, japonský jen, kde došlo k uzavírání krátkých pozic. Nejvýraznější byl výprodej jednotné evropské měny, kde vzrostl čistý objem krátkých pozic, na druhém místě byla libra, kde došlo k poklesu čistého počtu dlouhých pozic.

Míra překoupení amerického dolaru v uvedeném týdnu dál rostla a spolu s ní také riziko obratu. K tomu došlo v Asii, kde se americký dolar propadl přes noc výrazně níž, když si Trump vybral jako ministra financí Scotta Bessenta, přičemž nejvýraznější byl posun vůči švýcarskému franku, jenu a euru.

Bessentův poměrně umírněný postoj k celním tarifům (ve srovnání s jinými kandidáty na tento post, pozn. aut.) spolu s jeho názory na zmírnění deficitu přispěl k poklesu výnosů amerických dluhopisů a tím i k pohybu dolaru.

Zda to bude stačit k tomu, aby dolar změnil směr natrvalo, se teprve uvidí. Mimo jiné je třeba počítat se zvýšenými geopolitickými riziky a s tím, že Federální rezervy (centrální banka USA, pozn. red.) nebudou snižovat sazby stejným tempem jako jiné centrální banky, hlavně pak Evropská centrální banka (ECB).

Komodity: Za týden od poslední zprávy COT stoupl Bloomberg Commodity Index o 1,2 procenta. Největší podíl na tom měl energetický sektor, kde stoupla cena ropy i všech palivových produktů. Následovaly drahé kovy, kde výrazně posílily platina a paladium a došlo ke stabilizaci zlata.

Zde došlo k největšímu týdennímu posílení za 20 měsíců, za nímž stály nové nákupy sledující momentum způsobené eskalací napětí mezi Rusem a Západem. Zemědělský sektor se obchodoval se smíšenými výsledky, kvůli nepřízni počasí došlo k výraznému vzestupu kávy a kakaa, ale pokračoval výprodej sóji a bavlny.

Správci peněz reagovali na tento cenový vývoj poměrně zdrženlivě a celková expozice u 27 sledovaných významných futures kontraktů vykázala jen malý pokles. Pokud jde o jednotlivé komodity, byla největší poptávka po ropě Brent, naftě, benzínu, stříbře, kakau a kávě a zároveň docházelo k výprodeji zlata, sójových bobů a bavlny.

Když nově zvolený americký prezident Donald Trump nabídl post ministra financí miliardáři a zakladateli hedgeových fondů Scottu Bessentovi, asijské trhy na to zareagovaly a dolar i výnosy amerických státních dluhopisů se začaly obchodovat níž, zatímco akcie poskočily výš.

Bessent je známý fiskální jestřáb, který Trumpovi radil, aby zavedl tzv. politiku „3-3-3“ – snížil do roku 2028 rozpočtový deficit o tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), prostřednictvím deregulace dosáhl tříprocentního růstu HDP a zvýšil těžbu ropy o tři miliony barelů denně. Také se dal slyšet, že se mají cla zavádět postupně a využívat spíš jako vyjednávací nástroj.

Reakce komodit na aktuální zprávy byla smíšená. Zmírnily se obavy z dluhové situace USA, takže se zlato prudce propadlo a došlo na uzavírání nedávno otevřených dlouhých pozic. Ropa se začala obchodovat níž, když Izrael prohlásil, že se blíží uzavření příměří s Hizballáhem, zatímco průmyslové kovy poskočily výš kvůli slabšímu dolaru a Bessentovým umírněnějším názorům na celní tarify.

Energetika: V rámci nového krátkého prodeje omezily fondy své dlouhé pozice ve WTI, zatímco u Brentu tomu bylo naopak – nové dlouhé pozice a uzavírání krátkých pozic přinesly zvýšení čistých dlouhých pozic o 30 procent. Nafta (diesel) se vrátila do čistých dlouhých pozic. Zemní plyn byl chvíli shortován, ale koncem týdne se vzpamatoval.

Kovy: Navzdory rostoucímu napětí, které hovoří v jeho prospěch, pokračovala už čtvrtý týden likvidace dlouhých pozic ve zlatě. Čisté dlouhé pozice se tak propadly na tříměsíční minimum. Uzavírání krátkých pozic mezitím přineslo menší zvýšení čistých dlouhých pozic ve stříbře. U mědi se snížil objem dlouhých i krátkých pozic.

Měkké komodity a hospodářská zvířata: Kakao i káva další týden posilovaly, což přilákalo další, i když nepříliš výrazné, nákupy ze strany fondů. Krátké prodeje bavlny vzrostly poté, co se cena kvůli slabé poptávce po amerických exportech dočasně propadla pod 0,70 dolaru. Dlouhé pozice ve skotu dosáhly nového 16měsíčního maxima.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB