
Oslabení sentimentu je patrné napříč všemi sektory ekonomiky, avšak největšímu propadu došlo v rámci odvětví služeb, na která tvrdě dopadla poslední omezení vyhlášená vládou.
Co nám to říká o ekonomické situaci na Slovensku? V posledním čtvrtletí loňského roku pravděpodobně došlo k mírnému poklesu ekonomické aktivity a možná dojde k dalšímu poklesu aktivity na začátku letošního roku.
Tento pokles by měl být však mírný, neboť se podařilo udržet v chodu průmysl, spotřebitelé i firmy se do značné míry naučili fungovat pod omezeními, vláda znovu zapnula podpůrné programy na podporu postižených odvětví a firem a v neposlední řadě nejsou přijatá opatření efektivně tak tvrdá, jako byla na jaře.
Předpokládáme, že nejpozději na jaře dojde i na Slovensku k uvolnění restrikcí a k restartu odvětví přiškrcených pandemií. Toto oživení bude prudké, s tím jak se spotřební zvyklosti v řadě aspektů navrátí k předkrizovému modelu. Spotřebitelé navíc budou moci využít úspor vytvořených za uplynulý rok.
Přesné načasování bude záviset na úspěšnosti Slovenska ve zvládnutí pandemie a očkování, které se nyní bohužel stejně jako jinde v EU pozdrželo pro nedostatek vakcín. Nicméně to by se v průběhu února a března mělo výrazně zlepšit.
Již tento pátek by mohla být schválena vakcína AstraZeneca, v druhé polovině února by mohla být k dispozici i vakcína firmy Johnson&Johnson a zároveň by mělo dojít k navýšení dodávek od konsorcia Pfizer/BionTech.
Další úlevu od pandemie by měl přinést i pozitivní efekt teplého počasí. Na podzim by měla být již velká část populace za sebou vakcínu a Slovensko by si mělo vystačit s podstatně měkčími omezeními, než tomu bylo v roce minulém.
Další podporu dodá uvolněná fiskální politika vlády a příliv prostředků z EU, který by se měl projevit zejména v oživení investiční aktivity. Za celý rok 2021 proto očekáváme růst ekonomické aktivity o 6%, který by měl odmazat většinu ztrát z roku minulého.
Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)