Covid dusí slovenskou ekonomiku

Názor
Dnešní data o ekonomickém sentimentu na Slovensku ukázala, že si druhá vlna pandemie vybírá svoji daň na ekonomické aktivitě. Sentiment se propadl meziměsíčně o 4,8 bodu na 80,6 bodu, což je nejnižší úroveň od loňského června a hluboko pod předkrizovou úrovní 97,2 bodu. Na druhou stranu je stále nad jarními úrovněmi okolo 60 bodů.
Covid dusí slovenskou ekonomiku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oslabení sentimentu je patrné napříč všemi sektory ekonomiky, avšak největšímu propadu došlo v rámci odvětví služeb, na která tvrdě dopadla poslední omezení vyhlášená vládou.

Co nám to říká o ekonomické situaci na Slovensku? V posledním čtvrtletí loňského roku pravděpodobně došlo k mírnému poklesu ekonomické aktivity a možná dojde k dalšímu poklesu aktivity na začátku letošního roku.

Tento pokles by měl být však mírný, neboť se podařilo udržet v chodu průmysl, spotřebitelé i firmy se do značné míry naučili fungovat pod omezeními, vláda znovu zapnula podpůrné programy na podporu postižených odvětví a firem a v neposlední řadě nejsou přijatá opatření efektivně tak tvrdá, jako byla na jaře.

Předpokládáme, že nejpozději na jaře dojde i na Slovensku k uvolnění restrikcí a k restartu odvětví přiškrcených pandemií. Toto oživení bude prudké, s tím jak se spotřební zvyklosti v řadě aspektů navrátí k předkrizovému modelu. Spotřebitelé navíc budou moci využít úspor vytvořených za uplynulý rok.

PSALI JSME:
Na počátku nového roku se nálada zhoršila jak mezi podnikateli, tak u spotřebitelů

Přesné načasování bude záviset na úspěšnosti Slovenska ve zvládnutí pandemie a očkování, které se nyní bohužel stejně jako jinde v EU pozdrželo pro nedostatek vakcín. Nicméně to by se v průběhu února a března mělo výrazně zlepšit.

Již tento pátek by mohla být schválena vakcína AstraZeneca, v druhé polovině února by mohla být k dispozici i vakcína firmy Johnson&Johnson a zároveň by mělo dojít k navýšení dodávek od konsorcia Pfizer/BionTech.

Další úlevu od pandemie by měl přinést i pozitivní efekt teplého počasí. Na podzim by měla být již velká část populace za sebou vakcínu a Slovensko by si mělo vystačit s podstatně měkčími omezeními, než tomu bylo v roce minulém.

Další podporu dodá uvolněná fiskální politika vlády a příliv prostředků z EU, který by se měl projevit zejména v oživení investiční aktivity. Za celý rok 2021 proto očekáváme růst ekonomické aktivity o 6%, který by měl odmazat většinu ztrát z roku minulého.

Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.