Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Názor
Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) i nadále rostla.
Ve výhledu na rok 2021 bude klíčové, zda se vydaří vakcinace, což by umožnilo uvolnit omezení spojená s pandemií a ekonomika nejen v Evropě by se mohla nadechnout. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kompozitní PMI indikátor, jenž mapuje ekonomickou aktivitu v eurozóně jako celku, naznačuje zrychlení poklesu ekonomické aktivity a ekonomika eurozóny může v důsledku koronavirových omezení upadnout opět do recese, vývoj by ale měl být mnohem méně dramatický než za první vlny pandemie loni na jaře.

Lednový PMI průzkum tak indikuje, že se pokles ekonomické aktivity v eurozóně na počátku nového roku zrychlil. Detailní pohled ukazuje prohloubení poklesu ekonomické aktivity ve službách, neboť na tento sektor dopadají omezení související se stávající vlnou pandemie, přičemž v uplynulých týdnech se tato omezení spíše dále zpřísňovala.

Průzkum pro zpracovatelský průmysl hlásí zpomalení tempa růstu výroby a nových objednávek, i tak ale v tomto sektoru ekonomiky situace zůstává dle průzkumu PMI příznivá. Průzkum dále naznačuje, že ekonomika eurozóny v loňském závěrečném čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní pokles HDP a scénář mezikvartálního poklesu HDP se dle lednového průzkumu rýsuje i pro letošní první čtvrtletí.

To by znamenalo, že ekonomika eurozóny opět upadne do recese, hloubka mezičtvrtletního poklesu HDP by ale měla být mnohem mírnější než v prvním pololetí roku 2020, kdy na svět dopadly tvrdé uzavírky ve výrobě, obchodu a službách v souvislosti s první vlnou pandemie.

Z pohledu průmyslu je i nadále velmi pozitivní, že na rozdíl od loňského jara nedochází k uzavírkám podniků ani hranic, takže průmyslová výroba a mezinárodní obchod fungují v nesrovnatelně lepších podmínkách, než tomu bylo za první vlny pandemie.

Také pro středoevropský region včetně české ekonomiky platí, že průmysl si vede dobře, zatímco sektor služeb a maloobchod pociťují výrazný dopad omezení souvisejících s koronavirem, což táhne celkový hospodářský výkon dolů.

PSALI JSME:
Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu v prosinci prudce zrychlil

Lednový průzkum PMI rovněž signalizuje mírný pokles optimismu ohledně výhledu ekonomiky eurozóny na příštích dvanáct měsíců v kontextu zhoršení sentimentu ve službách.

Ve zpracovatelském průmyslu se ale optimismus zvýšil na tříleté maximum a celková očekávání v ekonomice tak zůstávají příznivá. Klíčovým faktorem pro výkon ekonomiky v letošním roce bude samozřejmě situace na poli pandemie, zejména úspěšnost vakcinace a schopnost uvolňovat omezení spojená s pandemií.

Ve výhledu na rok 2021 bude klíčové, zda se vydaří vakcinace, což by umožnilo uvolnit omezení spojená s pandemií a ekonomika by se mohla nadechnout – jak v Evropě, tak v dalších regionech.

Jestliže za rok 2020 bude celoroční pokles HDP eurozóny činit zřejmě více než sedm procent, tak letos by se mohl celoroční růst vyšplhat až k pěti procentům, podmínkou ale je, že nejpozději v polovině roku bude možné stávající omezení pro zbytek roku zásadně a trvale uvolnit.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český index nákupních manažerů je nejlepší za poslední dva roky

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru