Čtvrtina českých domácností si letos nemohla dopřát ani týdenní dovolenou, tržby cestovek ale i tak jsou a budou rekordní

Chuť Čechů cestovat bude v příštím roce rekordní, očekávají cestovní kanceláře. Trh se zájezdy by mohl vzrůst v řádu jednotek procent, většina destinací zdraží. Mezi nejoblíbenějšími destinacemi by podle cestovních kanceláří měl růst zájem především o Turecko, které má nejlepší poměr ceny a kvality. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.
Turecko bylo letos pro Čechy atraktivnější kvůli tamní měnové krizi. Turecká lira se v létě propadla na historicky nejslabší úroveň vůči české koruně. Foto: Pixabay

V právě končícím roce 2018 zamířilo na dovolenou sedm z deseti Čechů, přičemž ovšem jen pětina z nich si ji nechala zařídit od cestovní kanceláře. Za dovolenou letos v průměru utratili 21 788 korun, o tisícovku více než před rokem. Vyplývá to z letošního průzkumu agentury Nielsen Admosphere.

Na dovolenou si přitom půjčují jen tři procenta Čechů, vyplývá ze stejného průzkumu. Brát si úvěr na dovolenou je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se opravdu nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených.

Domácností, které si dovolenou nemohou dovolit, přitom není vůbec málo. V roce 2017 si dovolenou muselo odpustit 27,3 procenta českých domácností, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Přesně taková část z nich si nemohla dovolit ani týdenní dovolenou mimo domov, ani tedy nutně ne u moře nebo v zahraničí!

Zatímco tedy většina Čechů díky ekonomické prosperitě registruje nárůst své mzdy a už nyní plánuje na rok 2019 ještě nákladnější dovolenou než letos, zhruba čtvrtina domácností si ji letos ani příští rok dopřát moci nebude. Naštěstí jen zlomek z nich si na dovolenou bere úvěr, leckdy totiž za lichvářský úrok. Čísla o růstu výdajů Čechů za dovolené je třeba brát v širším kontextu celkové rozpočtové situace tuzemských domácností, která zase až tak optimistická není.

Mezi dovolenkáři je „hitem“ Turecko. Některé cestovní kanceláře uváděly v letošní sezóně rekordní nárůst zájmu o zájezdy právě do této destinace. Jedna z cestovních kanceláří se například pochlubila nárůstem počtu prodaných zájezdů do Turecka o 900 procent.

Turecko bylo letos pro Čechy atraktivnější kvůli tamní měnové krizi. Turecká lira se v létě propadla na historicky nejslabší úroveň vůči české koruně. V srpnu se prodávala dokonce za méně než 3,30 koruny. Ještě začátkem roku 2015 přitom jedna lira vyšla na více než 10,50 koruny. Podle tureckého statistického úřadu vyšlo tehdy, v lednu 2015, pivo v průměru na 5,10 turecké liry. Čech za něj v přepočtu zaplatil zhruba 53,50 koruny. Letos v červenci stálo pivo v Turecku průměrně 8,60 liry. Oproti lednu 2015 tedy v tureckých lirách zdražilo o bezmála sedmdesát procent. Čecha však letos v létě vyšlo v přepočtu na méně než 32 korun, tedy o čtyřicet procent levněji.

Ačkoli inflace v Turecku je značná, což částečně smazává výhodu oslabené měny, turecká lira se stále drží blízko rekordních minim vůči české koruně. Aktuálně se prodává za 4,26 koruny. Turecko tedy opravdu i z tohoto důvodu zůstane atraktivní destinací i v roce 2019.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Hanýsek

  Již několikátým rokem jsem byl na dovolené bez cestovky. A dovolená vyšla o třetinu levněji než s cestovkou. Proč platit někomu za to, že mi domluví to, co si mohu domluvit sám.

 2. Ivana

  No, a já si po letech, jako samostatná pracovní jednotka, na dovolenou konečně našetřila… a nemám s kým jet. Všichni se chtěj jen válet na sluníčku u moře… Tak zas budu doma a přidám se k té „třetině“.
  JORGE: A dám si klíďo cigárko!

  • Hanýsek

   Pokud nemusíte moře, to by jsme si rozuměli hihihi. Krásně je na Ještědu, Bílé Opavě v Drábských světničkách nebo kdekoliv jinde. Takže batoh a kanady sebou a jdeme -)))

   • Ivana

    Světničky, Ještěď a Šumava jsou fajn. Hruboskalsko je super na víkend… ale já si chci splnit životní sen ( s padesátkou na krku) a chtěla bych do Finska, poprvé v životě do zahraničí. Takže bez cestovky to asi nepůjde, páč tam nikdo nechce… ale já chtěla raději chodit kam chci.
    Tak jestli o někom víte, sem s ní/m 🙂

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB