Čtvrtina českých domácností si nemůže dopřát ani týden tuzemské dovolené

Názor
Na dovolenou letos zamířilo sedm z deseti Čechů, přičemž jen pětina z nich si ji nechala zařídit od cestovní kanceláře. Za dovolenou letos v průměru utratili 21 788 korun, o tisícovku více než před rokem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere.
Podle údajů Českého statistického úřadu si vloni muselo odpustit dovolenou v Česku 27,3 procenta tuzemských domácností. Foto: Pixabay

Na dovolenou si přitom musí půjčovat jen tři procenta Čechů, vyplývá ze stejného průzkumu. Brát si úvěr na dovolenou je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se opravdu nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených.

Domácností, které si dovolenou nemohou dovolit, přitom není vůbec málo. V loňském roce si dovolenou muselo odpustit 27,3 procenta českých domácností, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Přesně taková část z nich si nemohla dovolit ani týdenní dovolenou mimo domov, ani tedy u moře nebo v zahraničí!

PSALI JSME:
Privátní tryskáč a soukromý ostrov. Jak by Češi trávili dovolenou, kdyby vyhráli milion?

Zatímco tedy většina Čechů díky ekonomické prosperitě registruje nárůst své mzdy a už nyní plánuje napřesrok ještě nákladnější dovolenou než letos, zhruba čtvrtina domácností si ji letos ani příští rok dopřát moci nebude. Naštěstí jen zlomek z nich si na dovolenou bere úvěr, leckdy totiž za lichvářský úrok. Čísla o růstu výdajů Čechů za dovolené je třeba brát v širším kontextu celkové rozpočtové situace tuzemských domácností, která zase až tak optimistická není.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
  1. Někteří by na to dokázali i našetřit peníze, ale nemůžou si dovolit chybět v práci. Můj manžel má doma cykloservis, od března do října nevytáhne paty z domu 24/7. Lidi klidně zvoní i v neděli večer. V zimě zase ski servis… prostě nemůže odjet.

  2. Jak to ví? Mne se ten Kovanda Ph.D. anio nikdo z žádné agentury neptal, zda jsem na dovolené byla a zda bych si ji mohl dovolit.
    Zase článekpo ničem.

  3. V životě jsem na dovolené nebyla.Nikdy.A jsem již v důchodu.Vždy jsem měla práci,práci a práci a také žiju.A ted mám tak mizivý důchod že se již na dovolenou ani nepodívám a ani nevzdechnu.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

95 svateb a jeden pohřeb

Názor
S velkým zájmem jsem v uplynulých dnech sledoval více či méně odbornou diskusi na téma, zda je správce daně …

Kryje Airbnb daňové úniky?

Pronajímatelé nemovitostí napojení na platformu Airbnb se, jak se zdá, do placení daní nehrnou. Centrála se zase …
Rolovat nahoru