Čtyřicet miliard dolarů v luftu. Startup WeWork se hroutí

Názor
Čtyřicet miliard dolarů v luftu. To je skoro bilion korun. Bublina splaskla, jeden z nejočekávanějších letošních vstupů na burzu skončil spektakulárním fiaskem. Zatímco ještě začátkem roku se americký startup WeWork mohl pyšnit tržním oceněním 47 miliard dolarů, nyní bude rád, když jej investoři ohodnotí aspoň na osm miliard. Splasknutí bubliny WeWork je vztyčeným prstem směrem k centrálním bankám. Ty však těžko změní svůj dostávající kurz.
Nad celospolečenskou užitečností projektů jako WeWork visí otazník. Foto: Depositphotos.com

Obchodní model WeWorku není žádná raketová fyzika. Jenže stojí a padá s ultranízkými úrokovými sazbami, jež nastavují světové centrální banky. WeWork ve 32 zemích světa, včetně Česka a pražské budovy DRN, pronajímá kancelářské prostory. Na bázi jakéhosi co-workingu či sdílení kancelářských prostor.

To znamená, že kanceláře pronajímá krátkodobě a intenzivněji, umí tedy posadit na menší plochu větší počet pracovníků, než je zvykem. Díky tomu také WeWork slušně kasíruje: Více lidí na menší ploše znamená samozřejmě finanční bonus. O část tohoto bonusu se ale WeWork musí dělit. Sám totiž kanceláře zpravidla nevlastní, ale pronajímá si je. Zatímco však sám kanceláře podnájemníkům pronajímá krátkodobě, sám si je pronajímá dlouhodobě.

Tím se WeWork vystavuje riziku, neboť když se ekonomika dostane do recese, a o projektíky hipsterů a mileniálů nebude zájem, co-workingy se vyprázdní. WeWorku tedy zbydou prázdné kancly, z nichž bude muset nadále odvádět nájem jejich skutečným majitelům. Pokud by centrální banky nestavily své úroky jen o něco výš, do rizika jménem WeWork by nikdo nešel.

PSALI JSME:
Český trh coworkingových kanceláří se meziročně zvětší více než o polovinu

Nenechme se mýlit, lidé jako Adam Neumann, jenž WeWork roku 2010 spoluzakládal, si z celého dobrodružství odnesou pořádný ranec peněz. Do konce života už nemusí hnout prstem. Nad celospolečenskou užitečností projektů jako WeWork však visí otazník. Protože dlouhodobě ztrátové projekty nejsou z definice celospolečensky přínosné. Otázkou však je, kdo ztráty platí.

Uvažme, že druhou stranou mince jsou v prostředí nízkých úrokových sazeb nulově úročené celoživotní vklady běžných lidí, třeba důchodců. Čelíme tak situaci, kdy si pár vyvolených jako Neumann hrají s miliardami, bohatnou, i když jen nafukují bubliny a vyhánějí ceny realit a nájmů do nebes. Ekonomové tomu říkají misalokace kapitálu. Celospolečenský kapitál, bohatství náš všech, je tedy špatně rozdělován, neboli právě misalokován.

Špatně třeba právě proto, že hrstka lidí bohatne díky neproduktivnímu nafukování bublin, zatímco jejich zbohatnutí ve finále zaplatí třeba desítky milionů obyčejných důchodců, kteří budou muset z nižší penze zaplatit vyšší nájem. Dochází k přesunu bohatství v celé společnosti Západu, přičemž centrální banky jsou převodovou pákou. Rozevírání příjmových nůžek, které z velké míry způsobují, vede k politické polarizaci, k volbě politického extrému, k Trumpovi i brexitu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
New Work letos otevře nové kanceláře v Česku i dalších zemích regionu

Zavřít reklamu ×
  1. Staci se podivat na youtube, co je znamo o zakladateli WeWork a celkove o tom, ze je to jeden velky podvod na investory ?

  2. Je to sice poněkud hloupé, ale lidé zřejmě budou muset spořit do polštáře. Jejich peníze banky půjčují, ale jim nic nedají. Taková spořitelna vám dá 0,2%. O půjčku zájem nemám, takže přesně nevím, jen hádám tak 20x víc.

    • Problém je v tom, že když sporite do polštáře, což je v pořádku, tak jakákoliv platba nad 270 000 v hotovosti je trestný čin. Ergo kladívko, my vás stejně donutíme dat ty peníze do banky, Vaše EU 🙂

  3. Konečně si toho z publicistů někdo všiml a řekl to naplno, viz poslední odstavec. Pikertty a jeho dílko o zvyšující se nerovnosti v příjmech může spekulovat, jak chce o nerovnosti, ale podstata problému je v tom, že k volně sypaným penězům se dostanou přednostně bohatí. Ale to říkal už M. Rothbard v knize peníze v rukou státu.

  4. To je pekne nesmyslný článek. My máme ve weworku pevná místa a smlouvu rozhodně na delší dobu než zmiňuje článek. Firmy zde mají celá patra a kanceláře. Autor článku by měl zvednout zadek ze židle a dohodnout si prohlídku ve weworku nebo si aspoň něco více přečíst na oficiálních stránkách weworku než napíše tento zavádějící článek na úrovni dale news

    • Krkoška, tys asi nepochopil, o čem ten článek je. K čemu ti bude pevný místo ve WeWork, až ta firma pude do kytek?

      • My si tykáme ? Asi jste to Vy vubec nepochopil. Narážím na nepravdivost Informací, které autor uvádí, vaše ekonomické znalosti a znalost světa financování jsiu pravděpodobně na úrovní jakou je Vaše reakce na můj příspěvek?

        • Vážený pane Krkoško, máte pravdu, netykáme si. Omlouvám se.
          Dle Vašeho doporučení jsem se podíval na webové stránky společnosti WeWork.
          Věnujte, prosím, pozornost konci citace z uvedeného webu: „Uzavíráme smlouvy přímo s pronajímateli, vlastníky nemovitostí ke komerčním účelům a developery. Díky tomu se bez námahy a s minimálním rizikem dostanou do kontaktu s firmami různých velikostí, včetně menších podniků a nájemců, a nemusí tak řešit správu flexibilních a krátkodobých pronájmů.“
          Doporučil bych Vám nehodnotit ostatní (nájemce, lidi…) podle toho, jak to máte Vy osobně. A pokud už chcete někoho v diskusích „školit“, naučte se nejprve, jak a kde se v souvětí píší čárky.

      • Na základě čeho mě čeká krach? Že si měsíčně platím kancelář? Asi jste taky vystudoval Oxford…

  5. Tato doba přeje dlužníkům a podvodníkům. Naopak odpovědní, spořící a zodpovědný lidé jsou masivně okrádáni svými státy a bankami. Tvl cenama jsme dohnaly západ, bydlení už máme dokonce dražší, ale platy v některých profesích jsou 20 let skoro stejné. Za mě, jako pro člověka ze střední třídy je sametové výročí 30 let důvod k tomu prestat platit platit předražený nájem a vypadnout z turisti a přistěhovalci přetížené Prahy… ??

    • To už tak dopadá,když duchovní mrzáci prodají svou duši d’ablu-konzumu. Přátelime se s Ruskem a Čínou a milujeme levnou pracovní silu!!! Ale dobře nám i TAK…

      • ano to popisuješ naše nynější spojence celou evropu a v podstatě celý svět jen se koukni kdo všechno lítá za ivanem a za čínanem a jak často a nežer tu českou televizi a hřiba vždyt jsou to idioti to už zjistili i v praze – zrovna včera aby ti tvoji amíci mohli zabít toho veleslavného teroristy tak museli poprosit ivana aby jim zapnul gps nad sýrii a nerušil jim navigace

  6. Kdysi to tu už bylo. Tento startup byl vydáván za skvělou investici a pořád nabíral další investice, pro rozšíření a mě to přišlo, že když negeneruje zisk a stále shání prachy, že se to nakonec musí položit a taky jsem to na diskusi napsal. No a uteklo pár měsíců a investoři budou plakat, ale né ten co to vymyslel. Ten má jistě nějakej ten desetník ulitej a jak se říká v USA, když zbankrotuješ, zkus to znovu. To by se nám to bankrotovalo, za cizí peníze. A já říkám. Dobře těm blbům tak.

  7. no, z mého pohledu jde o klasickou pyramidovou hru, jen místo přímého žádání peněz ke zhodnocení a požadavku přilákání dalších kavek, je to zabaleno do podnikatelské pohádky a mění se jen terminologie. místo kavka se říká investor, místo pyramida se říká start-up, místo ztráta se říká příležitost. a to je asi tak vše.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.