Další pokles důvěry v ekonomice

Názor
Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v pondělí se důvěra v české ekonomice opět propadla. Rovněž se ukázalo, že srpnové zlepšení nálady spotřebitelů bylo jen chvilkovým záchvěvem, který pod tlakem inflace a nejistých vyhlídek rozhodně neznamená pozitivní obrat.
Důvěra v české ekonomice se v září opět propadla. Rovněž se ukázalo, že srpnové zlepšení nálady spotřebitelů bylo jen chvilkovým záchvěvem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Horší sentiment panoval v průmyslu, obchodě i ve službách, naproti tomu drobné zlepšení zaznamenalo stavebnictví, kde to lze připisovat stabilizaci očekávané poptávky, které se odrazilo i ve vyšší ochotě nabírat zaměstnance.

Z výsledků rovněž vyplývá, že průmysl je spolu se službami přece jen skeptičtější, pokud jde o vývoj poptávky v dalších měsících. Na druhou stranu zásoba zakázek v průmyslu i ve stavebnictví zůstává stále docela vysoká, takže plošnou nouzi o práci firmy zatím nemají. Za to mají spoustu jiných problémů – zejména s cenami energií a dalších vstupů.

Jediným pozitivem, které snad lze z nových statistik vyčíst, je pokles inflačních očekávání. Vypadá to tak, že největší vlnu zvyšování cen mají firmy už za sebou a nyní se jejich cenové výhledy začínají mírnit. K dřívějšímu normálu však mají ještě hodně daleko.

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomiku je nejnižší od března 2021

Nálada spotřebitelů je opět na bodu mrazu, respektive nejhorší za dobu sledování tohoto ukazatele od roku 2003. Lidé hledí do dalšího roku jednoznačně s obavami, ať už jde o celkovou ekonomickou situaci nebo jejich vlastní finance. Na rozdíl od firem se rovněž zvýšila inflační očekávání, což není s ohledem na vývoj cen energií, potravin až takovým překvapením.

Celkově aktuální výsledky naznačují, že ekonomika prochází útlumem, který není sice nijak dramatický, jako třeba v době americké finanční krize, avšak je tentokrát spojený s výraznou inflací a propadem kupní síly domácností.

V době, kdy ceny energií rostou o desítky procent asi nelze nic jiného očekávat. S hrubým domácím produktem sice v posledních letech hýbou zásoby, které dopomohly ke kladnému výsledku v letošním prvním pololetí, avšak to rozhodně nesvědčí o nějakém pozitivním či udržitelném trendu ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v českou i německou ekonomiku v červenci klesala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?