Daň z nemovitosti je feudalistický přežitek. Stát se bez ní obejde, domácnosti její zrušení uvítají

Názor
Něco málo přes deset miliard korun, tedy zhruba dvě desetiny procenta hrubého domácího produktu. Přesně tolik se každý rok vybere od majitelů na dani z nemovitosti. Téma je vždy aktuální na začátku roku, kdy s koncem ledna vyprší termín pro podání přiznání. A pak také o pár měsíců později na jaře, protože konec května je zároveň poslední lhůtou pro zaplacení tohoto poplatku.
Stát daní majetek, který si jeho občan pořídil z příjmů, které už zdaněny byly. Foto: Pixabay

Povinnost odvést státu, respektive příslušné obci, určitý podíl přitom mají všichni, kteří v uplynulém roce získali pozemek, stavbu či bytovou nebo nebytovou jednotku. Přiznat se k dani musí také všichni, kdo stávající nemovitost rozšířili přístavbou nebo měnili výměru pozemků. Týká se tak stovek tisíc domácností.

Už v minulosti jsem opakovaně volal po zrušení této daně. Zásadním důvodem je, že jde fakticky o dvojí zdanění. Stát totiž daní majetek, který si jeho občan pořídil z příjmů, které už zdaněny byly. A to už vůbec nemluvím o dani z nabytí nemovité věci (pokud jde o starší dům či byt). Majitel nemovitosti, který ji dále pronajímá, musí platit také daň z příjmu z tohoto pronájmu. Jednu věc tak stát daní hned několikrát.

PSALI JSME:
Výběr daně z nemovitosti vyjde na miliardu korun, její zrušení uvítají miliony domácností

Pravicověji orientovanému člověku musí vadit také to, že daň z nemovitosti představuje mimo jiné též určitou daňovou progresi. Vlastníky nemovitostí totiž častěji bývají bohatší lidé, tato forma daňového zatížení proto dopadá výrazněji na domácnosti s vyšším příjmem. Jakoby nestačilo, že lépe vydělávající lidé musí kromě standardního zdanění vlastní práce odvádět též „solidární“ daň.

Neposledním argumentem pro zrušení této daně je její neefektivnost. Pro stát je její výběr v podstatě čistou ztrátou. Zatím poslední velké měření efektivnosti českého daňového systému totiž ukázalo, že se náklady na výběr daně pohybují kolem deseti procent. To představuje zhruba jednu miliardu korun, které musí stát vynaložit.

Protože je ale výnos považován za čistý příjem obce, kde nemovitost leží, státu tyto náklady nikdo nekompenzuje. I kdyby tomu tak bylo, byla by tato daň zbytečná. Za efektivní se totiž považuje pouze taková daň, u které vyvolané náklady nepřesáhnou pět procent. Ani obce na zrušení této daně příliš tratit nebudou. Ročně totiž hospodaří s celkovými příjmy kolem 275 miliard korun, jednotky miliard z nemovitostní daně z toho jsou v podstatě drobné.

PSALI JSME:
Daň z nemovitosti: Na podání zbývá posledních několik dní

Zajímavý je též exkurz do historie, kdy daň z nemovitostí často kompenzovala složitě zjistitelnou a vymahatelnou daň z příjmu. Státy totiž ve starověku a středověku neměly jasné představy o konkrétních příjmech svých poddaných. Proto volily jednodušší zdanění jejich majetku prostřednictvím právě nemovitostní daně.

S rozvojem efektivnějšího systému evidence a výběru daně z příjmu však její náhražka v podobě daně z nemovitosti stále více postrádá smysl. Ostatně i Světová banka doporučuje málo rozvinutým zemím udržovat daň z pozemků jako alternativu pro daň z příjmu. Česko však patří k těm nejvyspělejším zemím světa. Je proto ostuda, že stále trvá na přežitcích z dob feudalismu. Nyní, kdy se celé ekonomice nebývale daří, je proto nejvyšší čas toto dědictví minulých dob zrušit.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×
 1. Feudalistický? Myslím, že správně je feudální. Mimoto daně může za feudalistický přežitek považovat jenom tržní fundamentalista, cynik či blázen.

  • Nejlepší by bylo neplatit daně žádné a chtít po státu, aby všechno zajistil a at na to vezme, kde chce. Jak by to dopadlo je snad jasné a byl bych pro, aby se tu dan platila třeba jako v USA, nebo ve Španělsku o Švédsku radši nemluvím. To by se kdejakej novodobej zloděj, říkejme podnikatel ouplně podělal.

   • Po vesnicích bydlí hodně starých lidí a ti jsou rádi , že vyžijou s tím co mají.
    Teď jim zrušili obchody a musí dojíždět někam dál na nákup.
    To samé v bledě modrém je s nemocnicemi zůžily jejich provoz a tak menší nemají tolik služeb a babička musí jet namísto 20km 80km a pak úřady a i blbej výběr peněz – zrušili i malé pošty.
    A vy by jste po nich chtěli za rozpadlej barák chtít peníze aby pak po 40 letech ve městě kde je 2500 obyvatel postavili nový osvětlení , který stejně bylo nakonec dotovaný z EU a ne z výběru z daně z nemovitosti.
    Nenechte mě zasmát!
    Jó beru když je někdo kdo má dva a více baráků to už je jakýsi ukazatel , že to má pro zisk ale taky zaplatil za to mraky peněz.
    To je jako kdybych chtěl po vás že máte auto a chtěl bych daň za to že smrdí.
    Zkuste si spočítat ale všechno kolik člověk zaplatí za barabiznu která má cenu 500tisíc kolik za ni člověk zacvaká kdyby v ni žil 80 let docela mě to příjde praštěný.A to se pak divíte proč nikdo na vesnici nebydlí a lidi zdrhaj do velkých měst.

  • neměli bychom provokovat, všude na světě …. zvláště ten na Západ a USA…. tam mají 3-5% z aktuální ceny nemovitosti, čili z kučy méně, z udržovaného domu (utraceno více zdaněných peněz) se platí o to více.
   POZOR je tam daň z příjmů i ´DPH!!

   • Kecáte. V USA žádná DPH není. Je tam jen prodejní státní (ne federální) daň maximálně tak do 7% a jsou státy, kde vůbec není.

 2. Výběr daně z nemovitosti je neefektivní, protože u nás je moc nízká. Ať se autor podívá na velikost daně třeba v USA. Tam je podstatně vyšší. U nás bych zavedl progresi. Kdo vlastní víc nemovitostí k trvalému bydlení, ten ať platí víc. Stát by víc vybral a možná by tím i přispěl k poklesu cen nemovitostí, které by se tolik nekupovaly jako investiční. A pokud budou nižší ceny nemovitostí, možná vzroste i porodnost. Tak a teď mě za tento mírně levicový názor kamenujte. 🙂

  • Něco na tom je, každopádně ceny nemovitostí, zejména domů, bytů jsou už někdy za hranou, pro mladé bez podpory rodin nedostupné. Asi je to moc netíží, je vidět, že k volbám nechodí.

   • Nemyslím si, že ta neúčast ve volbách by byla nějak svázaná s tím, jestli mladé tíží nebo netíží dostupnost bydlení. Myslím si, že neúčast je taková, protože volby nic nezmění (ať bude zvolen kdokoliv). Kdyby mohly volby něco změnit, dávno už by je zakázali…

   • No a to máme štěstí , že nejsme na seizmicky aktivním podloží.
    Kdyby takhle každých 25 let zaburácelo solidně a popadali baráky , tak tady budou stát akorát paneláky a nový asi těžko protože tu jsou ceny jako kdyby to byly zámky.

  • Pokud by byla zavedena daň podle počtu vlastněných nemovitostí, tak by z toho firmy nějak vykličkovaly, případně by si to všechno nějak z těch daní odepsaly.

 3. No docela špatná doba na takový požadavek. Bureš nasliboval jak všem bude přidávat, teď chce zvyšovat daně, protože vidí že jde systém „do kopru“. Fakt bych chtěl vidět jak by se na tento návrh tvářil.

 4. Nedávno jsem si koupil garážové stání za 80 tisíc korun pod starším bytovým domem. Zaplatil jsem 4% daň finančnímu úřadu. Finanční úřad mi doměřil daň s tím, že podle jeho tabulek je tato cena nízká. Tak jsem zaplatil nakonec namísto 4% okolo 7%. Vnímám to jako pěkné svinstvo.

  • Holt jste to koupil pod odhadní cenou a finančák vám to vyměřil z odhadu. To se stává. Protože pro vyměření daně není důležité za kolik jste to koupil, když to koupíte pod odhadní cenou, ale je to důležité, když to koupíte za víc. Vždy se to vyměřuje z té vyšší ceny.

 5. Daň z nemovitosti ještě chápu, protože obec vynakládá prostředky na údržbu všeho okolo aby se dala nemovitost využívat (místní komunikace, polní cesty apod.). Co mi však hlava nebere je daň z převodu nemovitosti. To vůbec nechápu proč se daní změna vlastník a ještě tak vysoko. Pokud si mladý člověk koupí byt, pohybuje se daň z nemovitosti max do 1.000 Kč za rok(podle lokality), ale na dani z převodu nemovitosti odvede desetitisíce v podstatě za nic. To považuji za zvěrstvo státu.

 6. Církev se placení jakýchkoli daní vyhýbá a kryje další nemovitosti před zdaněním.Nemovitosti jiných vlastníků.

 7. Na baráku za 800 tisíc jsem platil asi 4x daň za různý ´´KRAVINY´´
  Darovací daň 2x pak daň kvůli přestavění verandy a nakonec
  jsem musel opravovat 1/4 baráku protože na něj spadl strom od souseda.
  Ten ´´DŮM´´ má ve skutečnosti hodnotu tak 500 tisíc a to přeháním jsou tam starý rozvody a zdi a okna alu elektrika silné trubky v topení a vodoinstalaci a okna jednoduchý s jedním sklem.To nepočítám , že ve městě přibývá rómů jak máku.
  Někdo kdo barák nemá/neměl ani ve skutečnosti nechápe nezažil co všechno okolo musí člověk absolvovat/platit.
  Nakonec jde taky o to, že ten barák nakonec může skončit že bude chátrat a prostě se rozpadne protože kdo v těchto končinách nemá jistou práci nebude tady prostě bydlet a těžko sežene někoho do podnájmu každej odsud utíká ale státu je to ukradený a těm na úřadech taky.
  Osobně po vlastních zkušenostech bych dům nehtěl ani za 1/3 ceny je to blbá kotva na noze na který se živí ´´SUPY´´

  Ten kdo závidí majitelům domy nevidí ty ostatní věci s tím spojené.
  Já si na ten barák poctivě našetřil během 20 let opravdu škudlením.Na takovej přístup by tady málokdo měl takový ´´KOULE´´

  Úřady/odhadce se ohání , že je to ve městě a je ´´BLÍZKO 20 KM´´ českých skal apod.Možná kdyby to bylo v Krkonoších,Šumavě,Orlických horách tak držím ´´PEC´´ ale tyto skaly jsou čajíček.
  Ani se nedivím případům kdy někomu schořel podivně barák ono je to svým způsobem to nejlehčí řešení, než se s tím celej život trápit.

 8. Daň z nemovitosti je okrádání státu lidí, co si postavi ze zdaněných příjmů bydlení, nic po státu nechtějí, na vlastní náklady – zdaněné – si je udržují a musí každý rok platit nesmyslnou daň. Měla by se zrušit!

 9. Jedna z nejspravedlivějších daní. V plné výši jde tato daň za obcí v níž se nemovitost nachází. Touto daní si v podstatě přispíváte na údržbu a budování komunikací, chodníků, veřejného osvětlení, městského mobiliáře, dětských hřišť, veřejné zeleně, vodního hospodářství, dopravního značení a dalších věcí v obci, kde nemovitost leží. Jsou to věci, které potřebujete pro užívání své nemovitosti.

  • Jo a ještě bych přihodil poznatek v ulici kde mám barák jsou 4 odbočky ke 3 domům na každé linii.
   V nejspodnější bydlí nějakej úředník z města tak tam udělali cestu novou od hlavní silnice cca 250m ale tři další cesty k devíti domům na to se vykašlali tam se jezdí po hlíně a kamení.
   Tak jako tohleto nehodlám sponzorovat vážení!

  • Když je tato daň tak spravedlivá, vezmu to podle sebe. Bydlím na vesnici poněkud stranou od veškeré civilizace. Cesta do této vesnice je katastrofální, dosti často zaplavená vodou, chvílemi není skoro žádná, ještě musím projíždět potokem. Nikdo tu posledních 30 let na cesty ani nesáhl, jen já sám. Kdybych to neudělal, nedostanu se domů vůbec. Chodník? Co to je? Veř. osvětlení? Nikdy tu nebylo ani se o něm neuvažuje. Není tu v okolí vůbec nic. Za co tedy platím tisícovku ročně? Komu to jde do chřtánu a hlavně za co???

 10. Vždycky jsem byl proti této dani, ale když vidím, že jde o danovou progresi, pro bohaté, tak jsem pro aby zůstala zachována. Já tu svou tisícovku za svou nemovitost obětuju. Už je to nehorázné, jak pravičáci pořád řvou, že je daněj nadměrně. Tak at táhnou do Švédska a nebo do země našeho vzoru, do USA. Tam budou odevzdávat daleko víc, než tady a budou držet hubu, protože tam se s nima stát nebude sr.t. Otázkou je co potom stát s těma daněma udělá. Měl by je využít a né je rozdat cikánům.

  • Ja v USA vydelaval krasne penize a poctive jsem platil dane, necitil jsem se nijak „vykoristovan“. Ale to neznamena ze jsem spokojen kdyz dane z mych poctive vydelanych penez zivi lemply, kterym se delat nechce, pouze natahuji ruce a kvici ze jim nikdo nedava dost penez, ze se za tu almuznu neda zit.Tak nezij a chcipni, kdyz nemas na to aby ses poctive zivil.Pokud tedy nejsi tezce nemocny ci postizeny, tem nemam problem pomoci.

 11. Daň z nemovitosti je v zásadě daň obecní, kterou vybírá stát, tudíž z ní stát nemůže mít žádný příjem. V roce 2017 činila u nás v obci daň z příjmu 6,3 % daňových příjmů, ale v roce 2014 (před hospodářským růstem) činila 9,7 %. Pokud by byla tato daň zrušena, byl by to citelný zásah do hospodaření obcí. Daň z nemovitostí navíc alespoň částečně kompenzuje obcím neochotu některých občanů přihlásit se k pobytu v místě, kde trvale bydlí. Daní, u kterých jsou zdaněny již jednou zdaněné peníze je hodně. Například DPH, kde je daňový výběr nejvyšší je takovým případem.

 12. Ten, kdo má nejvíce nemovitostí, nejvíce křičí. A žádný chudák to není, Mají velké parcely, golfová hřiště, lesy, pole atd. Bez peněz z daně z nemovitosti se obejdou spíše velká města, nežli malé obce, které mají nejnižší příjmy. Čím méně obyvatel, tím více rekreačních chalup. Jsem pro zachování této daně. I jako důchodce těch 600 kč. za rok zaplatím.

 13. Moje babička postavila dům,kde žiji.Při stavbě platila daň,když zemřela zdědila dům moje matka a platila podruhé,po matce jsem zdědil dům já a platil daň p o t ř e t í!Na území této republiky je největší zloděj s t á t !!!

 14. Abych si o tom udělal názor, potřeboval bych údaj, který bohužel v článku chybí: Jak je to s daní z nemovitosti v jiných zemích, zvláště západoevropských?

  • Mohu vam dat priklad z USA. Vlastnil jsem tam dva domy, jeden soliter, jednu radovku.Platil jsem za ne rocni dan 3800 $ za soliter, 2400 $ rocni dan za radovku.Zde vlastnim jeden soliter a jeden byt. Platim (podivne) 350 Kc rocni dan za soliter a 650 Kc rocni dan za byt 68 m2, takze dohromady presne 1000 Kc. To docela ujde.

  • Mě by jen zajímalo, podle čeho se řadíme k těm západoevropským? Platama ne, cenami určitě, ba co víc, v Německu nakoupim levněji a kvalitněji, dovolenou kupuji jenom tam, ale daně by jsme měli platit jako oni?

 15. Ty daně nejsou jen za domy.Platí se také z pozemků.
  Tady je však majitel bit neuvěřitelným způsobem,protože
  za 1 hektar orné půdy u nás se platí cca 350 kč,ale za ostatní plochu označenou jako neplodná půda 2000 kč.
  Dříve to nebylo -stačilo uvést dle katastru neplodná půda, ale od 2018 to tvrdě vymáhají.
  Navíc tu ornou snadno pronajmete,ale neplodnou půdu pochopitelně nikdo nechce.
  Další taková perlička je starý polorozpadlý statek po dědovi,který jsem danil jako budovu s č.p. 2 Kč za m2 ale v katastru je veden jako občanská vybavenost a daní se teď 6 kč za m2.
  Tu občanskou vybavenost z něj udělali komouši neznámo kdy,v době když to dědovi znárodnili.
  Zpět na rodinný dům to nejde bez rekolaudace,pasportizace a jiných bejkáren,takže v konečném důsledku platím 18 000 Kč za rozpadlé chlévy a stodoly.
  A takhle my tady žijeme.

 16. Zda se ze nikdo nechce platit dane.Tomu rozumim.Ale vsichni by chteli aby jim stat daval co nejvice.Tomu take rozumim.Bohuzel se tyto dve veci vylucuji.Argument ze jde o zdaneni jiz zdaneneho je spravny.Ale to je stejne u DPH a jakekoliv jine dane krome dane z prijmu, ta je vzdy „prvni zdaneni“. U pisatele tohoto clanku je zajimave jak se ohrazuje proti nespravedlnosti progresivniho zdaneni.Ale proti progresivnimu vydelku se neohrazuje, to mu pripada spravedlive.Takze pane pisalku, bud by melo byt spravedlive progresivni vydelek, nasledovan progresivnim zdanenim, nebo neprogresivni vydelek nasledovan neprogresivnim zdanenim.Jinak nemluvte o „spravedlivosti“ cehokoliv.Aby bylo jasno, jsem naprosto pro to aby byli vykonnejsi lide ohodnoceni podle svych zasluh.A pak take po zasluze zaplatili primerenou dan ze sveho uspechu.Ja to tak delal a nestezuji si, uzivam si samofinancovaneho duchodu od 55.

 17. Vlastním jenom byt, garáž a 1/2 zahradní chatky v okresním městě a platím téměř 2000 Kč daň z nemovitosti. Je to zlodějna a je jedno jestli od státu nebo od města. Město těmi penězi plýtvá snad ještě více než by tak činil stát. Na opravu komunikace ve vnitrobloku v centru jsme čekali 35 let. Zcela zbytečně vyhozeny peníze za rekonstrukci parků, dětských hřišť, kam chodí jen cikánské děti a ty to také vždy zničí. Příkladem jsou např. lavičky 100 tisíc za kus nebo vodotrysk za 7 milionů. Jsem pro zrušení této feudální daně, aspoň se na radnicích naučí šetřit a peníze vynakládat ekonomicky účelně.

 18. Daně jako takové mi přijdou přehnané, ten dům, který se koupí, byl prakticky zdaněn už několikrát, jen materiál je daněn než ho postavíte…vše je daněno několikrát a nekončí to…a když ten dům znovu prodáte, tak z toho samého domu zase dáte daň…vždy když změní vlastníka, tak zaplatíte daň, tak kolikrát z jednoho domu či bytu…je to trapné…materiál, prodej, převod….

 19. Pán je velice zábavný. Je vidět, že se znalostmi daní je neefektivní on. Vytrhnul si z kontextu 1,2 věty, a na tom buduje nějaký svůj pseudorozum.

 20. Současný zločinný a zlotřilý zlodějskovyděračský židototalitní
  asociální zlořád instalovaný v této zemi americkou světočetnickou zlodějskou židoimperialistickou klikou okrade občana každé ráno, ještě než se stačí probudit. Vzpomeňte jak zdejší lumpenklika zvedla daň z nemovitosti během dvou let na čtyřnásobek. A to mají stále málo !!!!!

 21. Bdělý cenzore, připomínám, že již dříve řádně zvolený poslanec v Parlamentu v přímém přenosu prohlásil, že ve vládě a parlamentu je to jako v židovské škole, že na tom něco je , stačí si dát do vyhledávače “ seznam židů v politice “ . Nic proti židům nemám!

 22. Bdělý cenzore, připomínám, že před časem řádně zvolený poslanec v přímém přenosu z Parlamentu prohlásil, že ve vládě a parlamentu je to jako v židovské škole. Že na tom něco bude, stačí si dát do vyhledávače heslo “ seznam židů v politice “ nic proti židům nemám !

 23. Platím roční daň z nemovitostí už přes 6tis.Kč a nějak mně to žíly netrhá. Ty peníze skončí totiž v rozpočtu mojí obce. Na druhou stranu, když chtěl starosta zvednout místní koeficient alespoň na 2, tak mu to zastupitelstvo (tj. rovněž vlastníci nemovitostí) rychle zatrhlo. 🙂

 24. Daň z nemovitosti je trest za to ,že jsem své (zdaněné) peníze nepropil,ale investoval do vlastního bydlení. Dům samotný již před tím byl vícekrát zdaněn – materiál -zdaněn,práce zedníků -zdaněna,pozemek -zdaněn. Tuto daň považuji přinejmenším za nemravnou.

 25. Platit se nikomu nechce, zvlášť daně, ale bez nich to nejde a dlouho nepůjde. Pan Korec má tzv. pražský pohled na věc. Je to majetková či spíše místní daň, touto daní by se měl posílit vztah občana k obci, ergo vyšší daň z nemovitostí a např. menší DPH, moje peněženka tak neutrpí a víc se budu zajímat, co se s mými penězi v obci děje, ovšem pokud jen sakruji u piva, tak je to úplně jedno. Samozřejmě, čím větší město, tím se rozdíl mezi jakýmikoliv daněmi stírá, ale na menší obci už je to jinak. Anonymní daně, které stát přerozděluje obcím, jsou pro občany z hlediska hospodaření s nimi prostě nezajímavé. A vyšší daň zvýší pochopitelně efektivnost výběru.

 26. Tak je to samozřejmě nesmysl, cca 10 miliard se vybere. Takže v průměru na jednu obec bez ohledu na velikost tato obdrží v počtu asi 5245, čili v průměru tak 1 900 000 Kč. Tak kvůli tomuto buzerovart lidi nemá smysl. Daleko jedodušší je tuto částku dát z toho, co se zaplatí na různých jiných daních a z toho financovat tu tzv. údržbu obce a ovšem, snížit platy úředním škůdcům a zmenšit jejich počty. Úřední škůdci , v podobě lidí, kteří pak chybí na skutečnou práci. tak uměle plody této práce marně spotřebovávají. Dá se říci, že bez většiny úředníků se lze dobře obejít a nic zvláštního se nestane, avšak na obce se tyto ušetřené peníze mohou předisponovat v podobě „chybějíc“í daně z nemovitosti a bude jich dokonce více. Bývalí úředníci se mohou pak začít řídit svými knížecími radami a zkuisit se živit vlastním rozumem či rukama. Třeba v sobě objeví netušené možnosti. Argumentovat, že by se měly ty daně z nem. zvýši, je debilismus, stejně se kvůli tomu nebudeme mít lépe, ani když se o to budeme tzv. zajímat. Ostatně, to by pak člověk nedělal nic jiného.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.

Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB