Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.
Kdo splní podmínku, že za celý rok vydělal minimálně šestinásobek minimální mzdy, může se díky daňovému zvýhodnění dětí dostat do situace, že nemusí na dani z příjmu nic zaplatit, ale ještě dostane daňový bonus. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vládní garnitura nás sice ujišťuje, že v oblasti dani se žádné novinky nepřipravují a daně začnou být konečně přehledné, ale kdepak. Rok 2022 přináší řadu novinek, které se týkají nejen soukromníků a firem, ale také zaměstnanců.

Podepsat růžový formulář

V těchto dnech je třeba se zajímat o podepsání tzv. růžového formuláře, aby zaměstnanec mohl uplatnit základní slevu na poplatníka. Ta se již druhý rok po sobě zvyšuje, v roce 2022 činí 30 840 Kč, tedy 2 570 korun měsíčně. To oproti minulému roku znamená úsporu 250 korun měsíčně na daních.

Soukromníci tuto zvýšenou slevu využijí až v daňovém přiznání v příštím roce, letos na jaře uplatní slevu za rok 2021, která byla 27 840 Kč.

Pojišťovny rozesílají potvrzení

Zaměstnanci by měli od svých pojišťoven dostávat v těchto dnech potvrzení o zaplaceném pojistném za rok 2021, což v případě životního i penzijního pojištění dělá až 24 000 korun odečtených od daňového základu. Daňový základ o 15 200 Kč na jedno dítě snižuje i školkovné, které bylo letos navýšeno o tisícovku.

V případě darů (letos je možné si snížit daňový základ až o 30 %, pozn. aut.) je nutné odevzdat potvrzení od příjemce, daňově se zohledňuje i dárcovství krve či orgánů. Úspora na daních se projeví v březnové výplatě.

Děti přinášejí peníze

Už v roce 2021 se zvýšila daňová sleva na druhé (o 2916 korun na 22 320 Kč) a každé další dítě (o 3636 na 27 840 korun), což se v případě zaměstnanců projevilo průběžně a u soukromníků při výpočtu záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti za leden 2022. Sleva na první dítě zůstává 15 204 Kč.

Kdo splní podmínku, že za celý rok vydělal minimálně šestinásobek minimální mzdy (loni 91 200 Kč, letos už 97 200 Kč), může se díky daňovému zvýhodnění dětí dostat do situace, že nemusí na dani z příjmu nic zaplatit, ale ještě dostane daňový bonus. Což jsou vlastně peníze od státu (rozdíl mezi vypočtenou daní z příjmu a ročním daňovým odpočtem na všechny děti), jejichž množství od loňska není zastropováno.

Příspěvky zvyšují energie

Podmínky pro získání státního příspěvku na bydlení se mění prakticky každý rok, ten letošní není výjimkou. Kromě předem ohlášených se dají v průběhu roku očekávat i další změny, protože do této dávky bude pravděpodobně zahrnuta i pomoc při zvládání vyšších cen energií.

PSALI JSME:
Darovali jste? Stát vás mimořádně odmění

Normativní náklady (průměrné měsíční náklady související s bydlením), které slouží k vypočtení příspěvků státu na bydlení občanů, se zvýšily o zhruba 2,5 procenta, což u např. nájemních bytů znamená zvýšení příspěvku o 150 až 444 korun měsíčně.

Kdo si sáhne na úvěr?

Kdo nespoléhá na stát, ale chce si pořídit vlastní bydlení, musí počítat se zpřísněním podmínek na získání hypotéky. Od letošního dubna může žadatel dostat úvěr ve výši jen 80 procent ceny nemovitosti, zatímco dosud byl doporučený limit 90 %. Velikost celkového dluhu nesmí překročit 8,5násobek ročního příjmu žadatele a výše ročních splátek úvěru 45 procent jeho ročního příjmu.

A došlo také k podstatnému snížení odečtu úroku z hypotečního úvěru. Zatímco u nemovitostí zapsaných v katastru do 31. 12. 2020 je možné si v daňovém základu odečíst až 300 000 Kč, kdo získal úvěr na nemovitost zapsanou po tomto datu, může si úroky odečíst jen v poloviční výši. Tuto možnost mají za uplynulý rok zaměstnanci i podnikatelé.

PSALI JSME:
Blíží se termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí

Pozor na vylepšení výplaty

Poslední daňová nástraha se týká zaměstnanců, kteří mají výdělky nejen ze závislé činnosti, ale také např. mimořádný příjem z jednorázového prodeje nemovitosti či akcí, nebo výher. Případně nějakou nemovitost pronajímají.

Mohlo se jim stát, že za rok 2021 v součtu se svou hlavní výdělečnou činností překročili hranici 1,7 milionu korun, a dostali se tak do druhého daňového pásma, v němž se příjem nad touto hranicí daní už sazbou 23 procent.

Na druhou stranu zaměstnanci, kteří hranici pro zaplacení tzv. solidární daně překročili jen v některých měsících, nemusejí už za rok 2021 podávat daňové přiznání, ale co nejdříve požádají svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování.

PSALI JSME:
Jste na podpoře? Pomůže vám daňové přiznání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB