Darovali jste? Stát vás mimořádně odmění

Poradna
Pomohli jste v loňském roce někomu finančním či jiným darem? Pak můžete využít výjimku pro rok 2021 a daňový základ si tímto darem snížit až o 30 %. Třicetiprocentní odpočet se týká zaměstnanců i podnikatelů, je však časově omezený, protože v tomto roce se vrací na standardních 15 procent pro zaměstnance a deset procent pro právnické osoby.
Za dar ve výši tří tisíc korun zákon považuje bezpříspěvkové dárcovství krve a odběr složek krve provedený v jednom dni. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zaměstnanci dodají potvrzení o daru poskytnutém v roce 2021 do mzdové účtárny spolu s dalšími doklady, které se týkají odpočtů za penzijní a životní pojištění, úroky z úvěru na pořízení si vlastního bydlení, dárcovství krve apod.

Naproti tomu právnickým osobám a živnostníkům může zdaňovací období končit až 28. února, mohou tedy daňový základ optimalizovat ještě na začátku tohoto roku.

Darují se peníze i služby

Zákon o daních definuje, komu mohou právnické a fyzické osoby dar poskytnou a v jaké podobě. Určuje také minimální hranice darů i jejich maximální výši (vzhledem k základu daně, pozn. aut.), která byla pro léta 2020 (se zpětnou platností) a 2021 pozměněna.

Zákon také vymezuje účel daňově uznatelného daru.

Dar může mít podobu finanční částky, nemovité věci i poskytnuté služby. Pokud jde o nefinanční plnění, je nutné uvést obvyklou cenu, případně nemovitost nebo službu ocenit v souladu se zákonem o oceňování majetku.

Doma i v Evropě

Daňově uznatelné jsou dary na veřejně prospěšné účely a odstraňování následků živelních pohrom, ke kterým došlo nejen na území České republiky, ale i členského státu EU nebo země tvořící Evropský hospodářský prostor (EU + Island, Lichtenštejnsko, Norsko).

Při obdarování právnických nebo fyzických osob se sídlem nebo bydlištěm na našem území či v některé ze zmíněných evropských zemí platí stejné podmínky. Při posuzování účelu daru nebo příjemce daru se postupuje podle předpisů příslušného státu.

PSALI JSME:
Jaké zuby má darovaný kůň?

Pro církve, zvířata i politiky

Komu můžete daňově uznatelný dar poskytnout? Obecně právnickým osobám, dále obcím, krajům a organizačním složkám státu, pokud jde o dar na vědu a vzdělávání, kulturu, školství, policii, požární ochranu, podporu a ochranu mládeže, ochranu zvířat, sociální, zdravotnické a ekologické, humanitární nebo charitativní účely, účely náboženské pro registrované církve, účely tělovýchovné a sportovní, podporu našich i evropských politických stran.

Obdarovat můžete i fyzické osoby, které jsou poskytovateli zdravotních služeb nebo provozují školská zařízení a zařízení pro péči o toulavá nebo opuštěná zvířata. Nebo jsou poživateli invalidního důchodu či nezletilými dětmi závislými na péči jiné osoby, tak těm lze přispět na rehabilitační a protetické pomůcky (nehrazené zdravotními pojišťovnami) a na majetek usnadňující těmto osobám vzdělání a zařazení do zaměstnání.

PSALI JSME:
Darování peněz není tak jednoduché. Dobrý skutek může přidělat i starosti

Dary začínají u tisícovky

Zatímco horní hranice pro odpočet darů za rok 2021 je pro fyzické a právnické osoby 30 procent, minimální částka zůstala stejná. Fyzická osoba si poskytnutý dar od základu daně odečte jen za podmínky, že jeho výše přesáhne v úhrnu alespoň dvě procenta základu daně, nebo v daném zdaňovacím období dosahuje částky minimálně jednoho tisíce korun, přičemž může jít o součet několika darů.

Pro právnické osoby je dolní limit nastaven na minimálně dva tisíce korun.

Při uplatnění nároku na daňově uznatelný dar se zaměstnavateli nebo finančnímu úřadu předkládá potvrzení od příjemce daru, které obsahuje především údaje o tom, kdo je dárcem, kdo je příjemcem, o jaký dar jde, jaká je jeho hodnota, a kdy byl poskytnut (předán). Takovým dokladem bývá nejčastěji darovací smlouva.

PSALI JSME:
Jak správně účtovat granty, dotace nebo dary?

Snižovat lze i jinak

Dary však nejsou jediným způsobem, jak si zaměstnanci či podnikatelé mohou snížit daňový základ. Až o 300 000 Kč si pomohou pomoci při odečtu úroků z úvěru na pořízení si vlastního bydlení, přičemž u nemovitostí zapsaných do katastru po 1. lednu 2021 se nejvýše možný daňový odpočet snižuje na 150 000 Kč.

Při dodržení podmínek si základ daně snižují lidé zapojení do penzijního a životního pojištění (až 24 000 Kč), uplatnit mohou i část nákladů na vzdělávací kurzy, příspěvky odborovým organizacím či školkovné.

Za dar ve výši tří tisíc korun zákon považuje bezpříspěvkové dárcovství krve a odběr složek krve provedený v jednom dni. Dále je možné snížit základ daně až o 20 000 Kč při darování orgánu žijícím dárcem nebo darování krvetvorných buněk.

PSALI JSME:
Jak co nejlépe zpeněžit sebe sama

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …