Jste na podpoře? Pomůže vám daňové přiznání

Poradna
Do letošního roku jsme nevstoupili právě s optimismem. Ze všech stran nás straší, kdo, kde a co všechno bude zdražovat, i jak nám inflace ukousne až desetinu úspor. Jak to všechno skončí, se teprve uvidí, ale jisté je, že příští měsíce vyžadují spíše jistotu, než unáhlená rozhodnutí. Tedy především pravidelný a zaručený příjem. Jak se však zachovat, když právě v tomhle období dostanete výpověď, nebo ukončíte podnikání?
Kdo v průběhu roku zaplatil alespoň nějaké daně, má nárok na daňovou vratku. Nejdostupnější je základní daňová sleva na poplatníka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Univerzální rada neexistuje, na druhou stranu se však nenabízí tolik možností, aby výběr dalších cest byl nepřehledný. Pokud výpadek v příjmech nejste schopni okamžitě nahradit, např. úsporami nebo odchodem do starobního důchodu, nejpozději za několik měsíců by se propuštění zaměstnanci měli přihlásit na úřadu práce. A expodnikatelé pokud možno hned.

Podnikatelé jsou na tom hůř

V čem je rozdíl? Podnikatelé obvykle nekončí s odstupným, takže podporu v nezaměstnanosti mohou pobírat okamžitě. Samozřejmě za předpokladu, že minimálně v posledním roce platili sociální pojištění (uznává se i kombinace s případným zaměstnáním, pozn. aut.) a že nemají nedoplatky na zdravotním ani sociálním pojištění.

Většina pravidel pro získání podpory v nezaměstnanosti je stejná, bývalí podnikatelé však musejí počítat s mnohem nižšími částkami, než dostanou průměrně vydělávající zaměstnanci, protože jejich podpora vypočítává z vyměřovacího základu pro sociální pojištění, tedy jedné poloviny zisku.

V případě, že by podnikatel, tedy osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti, nebo byla jen nízká, tak jí může vznikat nárok na různé sociální dávky.

Platit pojištění, nebo čekat?

Naproti tomu zaměstnancům, kteří na rozloučenou dostali jedno až tříměsíční odstupné, se vyplácení podpory v nezaměstnanosti posouvá o tolik měsíců, na kolik měsíčních platů mají nárok.

Během tohoto posunu si zaměstnanci mohou vyzkoušet podnikání, což kromě získané zkušenosti znamená platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění (jako osoby bez zdanitelných příjmů případně nižší). Když se na úřad práce přihlásí hned, dostanou sice podporu až s odkladem, ale nemusejí platit žádné zálohy na pojištění a pro získání nároku na starobní důchod jim běží tzv. náhradní doba.

Za měsíc celý rok

Termín nástupu na „pracák“ má totiž ještě jeden důležitý aspekt, který se často opomíjí. Kdo v průběhu roku zaplatil alespoň nějaké daně (za zaměstnance firma), má nárok na daňovou vratku. Nejdostupnější je základní daňová sleva na poplatníka.

Zaměstnancům je tato daň zohledňována průběžně každý měsíc při výplatě, podnikatelé ji uplatní v ročním daňovém přiznání. Pro obě skupiny platí, že i jeden měsíc činnosti v práci nebo podnikání dává nárok na uplatnění celé roční částky. Takže…

PSALI JSME:
Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Jste zaměstnáni šest měsíců, každý z nich vám zaměstnavatel „sníží“ daně o 2570 Kč (za rok 2022 dohromady 30 840 Kč). Podpora v nezaměstnanosti za dalších šest měsíců se však nedaní, takže za druhou polovinu roku byste na daních přišli o 15 420 Kč.

Stačí si podat daňové přiznání, i když jste to jako zaměstnanci nikdy nedělali a v evidenci úřadu práce by vás to patrně nenapadlo. Finanční úřad vrací částky nad 200 Kč. Přeplatky se sčítají a lze o ně zažádat až šest let zpětně.

Možností je několik

Je tedy výhodné alespoň jeden měsíc v kalendářním roce pracovat či podnikat, což platí pro nezaměstnané už od loňska, stejně jako pro letošní klienty úřadu práce. Rozdíl je jenom v tom, zda nárok využijí letos, nebo až za rok.

Za co všechno se vracejí peníze? Kromě základní slevy na poplatníka např. za solidární daň – při jednorázovém vyplácení čtyř platů (poslední výplata a tříměsíční odstupné) se zaměstnanci často dostanou do vyššího daňového pásma, což by jinak zaměstnavatel zohlednil v ročním zúčtování. Nyní se musíte postarat sami.

PSALI JSME:
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Lze se ucházet už v lednu

Stejně postupujete při daňovém zvýhodnění na děti, manželku (zaměstnavatel je zohledňuje průběžně každý měsíc) či na dary, penzijní či životní pojištění. Kdo tedy alespoň část roku pracoval, měl by si podat daňové přiznání. Může však nastat i situace, že to bude výhodné i při celoročním „pobytu“ v evidenci pracáku.

V případě některých odečtů však nárok na daňový bonus vzniká jen v případě, kdy žadatel vykáže příjmy ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši 97 200 korun (za loňský rok to bylo 91 200 korun).

Vyplnit daňové přiznání lze i vlastními silami, a to v období leden až konec března. Peníze se na účtu objeví v dubnu.

Podpora letos vyšší

A co samotná podpora v nezaměstnanosti? Vzhledem k tomu, že činí 0,58násobek průměrné mzdy za první až třetí kvartál předchozího roku, došlo v roce 2022 k jejímu navýšení až na 21 488 Kč (loni 20 533 Kč). Při rekvalifikaci může dosáhnout až 24 081 Kč měsíčně.

PSALI JSME:
Rekvalifikace: Šance pro nezaměstnané i cesta k nové profesi

Na pravidlech pro letošní rok se nic zásadního nemění. Podpora v nezaměstnanosti se vypočítá z průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání, která se vynásobí 65 procenty za první dva měsíce, 50 procenty další dva a 45 procenty po zbývající dobu (vždy bude maximálně 21 488 Kč). Je vyplácena pět měsíců pro žadatele do 50 let, osm měsíců do 55 let a 11 měsíců nad 55 let.

Pak o podporu přijdete, ale můžete zůstat v evidenci a začít si přivydělávat v tzv. nekolidujícím zaměstnání, tedy na pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti (nikoli na dohodu o provedení práce), a váš příjem nesmí být vyšší než 8100 Kč (polovina minimální mzdy).

Malá podpora pro matky a nemocné

Násobek 45 procent platí po celou dobu pro ty, jimž byl pracovní poměr ukončen výpovědí zaměstnance bez vážného důvodu nebo dohodou bez vážného důvodu (např. nezbytná péče). Kdo však má průměrný čistý plat zhruba 48 000 Kč, bude pobírat podporu v maximální výši po celou předepsanou dobu.

Horší je to pro ty, kteří nemohou najít práci po rodičovské dovolené, dlouhodobé nemoci apod. Podpora v nezaměstnanosti pro ně činí dva měsíce 15 procent, dva měsíce 12 procent a následně 11 procent z průměrné mzdy.

PSALI JSME:
Chcete jít na pracák? Začněte raději podnikat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.