Daňové a právní novinky pro rok 2022: Dopady zrušení superhrubé mzdy a znovuzavedení progresivního zdanění

Téma týdne
Mnozí daňoví poplatníci v roce 2022 poprvé reálně pocítí některé změny související s tzv. zrušením superhrubé mzdy a zavedením progresivního zdanění. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním dílu se budeme věnovat dopadům zrušení superhrubé mzdy a znovuzavedení progresivního zdanění.
Tzv. pasivní příjmy – z prodeje nemovitostí, příjmy z nájmu nemovitostí či z prodeje cenných papírů či výher – byly do konce roku 2020 zdaňovány sazbou 15 procent, nově však mohou podléhat dani 23 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zrušení superhrubé mzdy od 1. ledna 2021 změnilo po mnoha letech způsob výpočtu daně ze závislé činnosti a z podnikání. Zaměstnanci to pocítili bezprostředně tím, že jim z každé měsíční výplaty zbude řádově o tisícikoruny vyšší čistá mzda či plat.

Tímto krokem se zároveň český daňový systém vrátil k praxi obvyklé ve vyspělých zemích OECD a došlo k jeho zpřehlednění a zjednodušení, zejména v mezinárodním srovnání.

Na druhou stranu povede tato změna ke zvýšení daňového zatížení u osob, které kromě příjmů ze zaměstnání mají ještě další příjmy, a které v součtu se zaměstnáním převýší limit pro uplatnění druhé daňové sazby 23 procent. Tedy pro ty, kteří měli za rok 2021 příjem více, než 1,7 milionu korun ročně.

PSALI JSME:
Zrušení superhrubé mzdy se letos moc neprojeví, přiznává ministerstvo financí

„Typicky jde o neosvobozené příjmy z prodeje nemovitostí, příjmy z nájmu nemovitostí či z prodeje cenných papírů či výher. Tyto pasivní příjmy byly do konce roku 2020 zdaňovány sazbou 15 procent, nově však mohou podléhat dani 23 procent,“ vysvětluje Tomáš Hunal, partner PwC a daňový expert.

Vyšší daňové zatížení se může reálně projevit až v roce 2022 při podání daňového přiznání a platbě daně za rok 2021. Vybrané typy pasivních příjmů ze zahraničí, například dividendy či úroky z depozitních vkladů, bude možné zdaňovat prostřednictvím samostatného základu daně v jednotné sazbě daně ve výši 15 procent.

„Novinkou v této souvislosti je i konec povinnosti podávat daňové přiznání pro vysokopříjmové zaměstnance, kteří byli předmětem solidární daně. Při splnění dalších podmínek mohou i tito zaměstnanci požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daní namísto podávání daňového přiznání finančnímu úřadu,“ dodává Hunal.

PSALI JSME:
Vlastníci rodinných firem v Česku jsou často vystaveni dvojímu zdanění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB