Vlastníci rodinných firem v Česku jsou často vystaveni dvojímu zdanění

České rodinné firmy by mohly přispívat k růstu domácí ekonomiky ještě více, než dosud. Často jsou totiž ziskovější, než nadnárodní korporace. Stát, který by na tom měl mít největší zájem, jim v tom ale paradoxně až dosud v různých ohledech bránil. Jejich vlastníci jsou ale podle Josefa Jaroše, většinového vlastníka poradenské skupiny Apogeo Group, často vystaveni dvojímu zdanění.
Vlastníci rodinných firem v Česku jsou často vystaveni dvojímu zdanění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jaroš, jenže je současně členem dozorčí rady Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), to včera uvedl na setkání s novináři. Po zaplacení firemní daně pak vlastník firmy v Česku při výplatě dividend odvádí ještě srážková daň ve výši 15 procent. V některých případech to podle Josefa Jaroše vede k tomu, že se peníze ve společnosti kumulují, jsou zadržovány.

„V okamžiku, kdy je nutné zdanit nejprve zisk firmy a následně i výplatu dividendy konečnému vlastníkovi, tak mnoho podnikatelů raději odkládá výplatu, nebo hledá jiné možnosti včetně zakládání firem v daňově příznivých destinacích,“ uvedl Jaroš.

„Zisk je nejprve zdaněn na úrovni korporátní, tedy daní z příjmů právnických osob, při výplatě zisku majiteli firmy – fyzické osobě, daňovému rezidentovi – je pak aplikována sazba srážkové daně ve výši 15 procent,“ upřesnil daňový expert Apogea Martin Bortlík. „Celkové daňové zatížení je tak z důvodu tohoto dvojího zdanění 31,15 procenta,“ shrnul.

PSALI JSME:
Rodiče nemají komu předávat firmy. Děti nechtějí přebírat odpovědnost

Podle partnera poradenské skupiny Pavla Postla tuzemské rodinné firmy nemají náklady zahraničních zřizovatelů ve formě manažerských odměn, úroků, licenčních poplatků a podobně.

Zrušení tohoto faktického dvojího zdanění by podle něj mohlo zatraktivnit podnikání právě pro rodinné firmy s českými vlastníky a vykoupit tak neúměrnou byrokracii nebo přilákat významné zahraniční rezidenty včetně jejich podnikatelských aktivit do České republiky.

„Pokud by byla sazba v případě rodinných firem nižší – třeba jako na Slovensku, kde je srážka jen sedmiprocentní –, mohlo by dojít k rychlejší obrátce těchto peněz, jejich spotřebě, investicím či jinému využití, což by v úhrnu přineslo možná hmatatelnější příjmy do státního rozpočtu a vyšší obecný prospěch, než když peníze takto leží ladem,“ konstatoval Jaroš.

PSALI JSME:
Rodinné firmy lépe zvládají krizi. Rodina se semkne

Způsoby, jak do budoucna ještě více podpořit rodinné firmy i další malé a střední podnikatele, se zabývá Desatero neboli Jízdní řád podpory malých a středních podniků a OSVČ, který vypracovala tuzemská asociace malých a středních podniků a živnostníků.

„Tento materiál vychází z Desatera vypracovaného před sedmi lety v návaznosti na evropský dokument Small Business Act vydaný Evropskou komisí k podpoře podnikatelského prostředí tohoto segmentu,“ uvedla na setkání místopředsedkyně představenstva asociace Pavla Břečková.

„Po dlouhých létech podpory zahraničních investorů ve formě investičních pobídek se začínají ozývat české firmy, zejména rodinného charakteru, které chtějí investovat i v této nelehké době a které chtějí výnosy ze svého podnikání ponechávat – na rozdíl od zahraničních firem – zde v České republice,“ potvrdila generální ředitelka AMSP ČR a členka představenstva Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Rodinné firmy překonávají syndrom první generace

Pokud by nebyla přijata opatření, která vyplývají z Desatera, obává se Pavel Postl, že zejména mladší generace podnikatelů si bude stále častěji vybírat jako místo pro život země, jakými jsou například Švýcarsko, ale i Portugalsko nebo Estonsko.

„Nabízejí totiž vyšší úroveň vzdělání, samozřejmě v angličtině, lepší zdravotnictví, ale i podnikatelské možnosti zejména pro IT, e-commerce a podobně,“ řekl. „Jako bonus lze vnímat nižší míru byrokracie a stejné či mírně výhodnější zdanění a preferenční režimy pro pasivní příjmy,“ dodal.

Tuzemská devatenáctiprocentní sazba daně je sice v evropském prostoru relativně konkurenceschopná (nižší zdanění mají jen Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Malta nebo Kypr – pozn. red.), ostatní státy ovšem nabízejí speciální režimy pro malé podniky nebo start-upy, připomněl Postl.

PSALI JSME:
Složitější systém korporátních daní mají pouze Italové, Řekové a Chorvati

Zavřít reklamu ×
  1. No kdyby jen dvojímu… Spotřebitel si cokoliv koupí u dané firmy za již zdaněné peníze, ta má následující záležitosti s dvojím zdaněním, dále jakékoliv suroviny a práci nakoupí, tak to je zase kromě DPH (které si ta firma jako plátce DPH odečte, ale zatíží tím mafie, ehm stát koncového spotřebitele) je v tom mrtě daní z příjm atd. u těch, od kterých nakupuje, zdanění a zatížení odvody mezd zaměstnanců atd., spotřební daně, silniční daň… Platíme mafii největší výpalné v dějinách a tato „hodpodaří“ pořád v mínusu. Fungovat tak jakákoliv firma, je už dávno v insolvenci.

  2. Máte naprostou pravdu. Je to mnohonásobné zdanění. Nicméně pisatel článku nemá pravdu, za určitých okolností se dají dividendy vyplatit s 0% zdanění. Vyžaduje to určitou optimalizaci.

  3. A co dvojí zdanění poštovného?
    V e-shopu si koupím zboží, přidána doprava. Z toho vypočteno DPH. Není ale v ceně poštovného již na vstupu DPH? Neplatím u dopravy 2x DPH?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB