
Od 1. listopadu 2021 platí na základě rozhodnutí bývalé ministryně financí Aleny Schillerové prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny, které se uplatní, pokud v období od listopadu do konce prosince došlo k povinnosti odvést DPH, tedy pokud došlo k uskutečnění zdanitelného plnění nebo byla přijata úplata resp. záloha.
„Toto prominutí reaguje na prudký nárůst cen těchto komodit na světových trzích a jeho primárním cílem bylo snížit náklady pro domácnosti a firmy. Plyn a elektřina by tedy v dotčeném období měly být o 21 % levnější,“ vysvětluje partner PwC a odborník na nepřímé daně Martin Diviš.
Prominutí se týká dodání elektřiny, dodání plynu určeného pro pohon motorů nebo k výrobě tepla, a zároveň i souvisejících vedlejších nákladů, jako je například jejich distribuce.
Firmy, které obchodují s elektřinou a plynem, by si měly nastavit účetní systémy tak, aby zohledňovaly toto prominutí a dokázaly správně alokovat hrazené částky jen na úhradu komodity a neaplikovat DPH.
Prominutí DPH prozatím platí do konce prosince 2021. „Zároveň ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely Zákona o DPH, která by dodání elektřiny a plynu osvobodila od 21% DPH na dobu celého roku 2022, a to s účinností od 1. ledna 2022. Je spíše málo pravděpodobné, že by letos tento zákon skutečně začal platit,“ dodává Diviš.
Pro rok 2022 je tedy i vzhledem k názoru Evropské komise ve hře spíše než úplné odpuštění DPH u energií její snížení až k hranici pěti procent.