Daňové a právní novinky pro rok 2022: Odpuštění DPH na energie

Téma týdne
Mnozí daňoví poplatníci v roce 2022 poprvé reálně pocítí některé změny související s tzv. zrušením superhrubé mzdy a zavedením progresivního zdanění. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním dílu se budeme věnovat odpuštění DPH na energie.
Pro rok 2022 je ve hře spíše než úplné odpuštění DPH u energií její snížení až k hranici pěti procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od 1. listopadu 2021 platí na základě rozhodnutí bývalé ministryně financí Aleny Schillerové prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny, které se uplatní, pokud v období od listopadu do konce prosince došlo k povinnosti odvést DPH, tedy pokud došlo k uskutečnění zdanitelného plnění nebo byla přijata úplata resp. záloha.

„Toto prominutí reaguje na prudký nárůst cen těchto komodit na světových trzích a jeho primárním cílem bylo snížit náklady pro domácnosti a firmy. Plyn a elektřina by tedy v dotčeném období měly být o 21 % levnější,“ vysvětluje partner PwC a odborník na nepřímé daně Martin Diviš.

Prominutí se týká dodání elektřiny, dodání plynu určeného pro pohon motorů nebo k výrobě tepla, a zároveň i souvisejících vedlejších nákladů, jako je například jejich distribuce.

PSALI JSME:
Plošné odpuštění DPH energetickou krizi nevyřeší

Firmy, které obchodují s elektřinou a plynem, by si měly nastavit účetní systémy tak, aby zohledňovaly toto prominutí a dokázaly správně alokovat hrazené částky jen na úhradu komodity a neaplikovat DPH.

Prominutí DPH prozatím platí do konce prosince 2021. „Zároveň ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely Zákona o DPH, která by dodání elektřiny a plynu osvobodila od 21% DPH na dobu celého roku 2022, a to s účinností od 1. ledna 2022. Je spíše málo pravděpodobné, že by letos tento zákon skutečně začal platit,“ dodává Diviš.

Pro rok 2022 je tedy i vzhledem k názoru Evropské komise ve hře spíše než úplné odpuštění DPH u energií její snížení až k hranici pěti procent.

PSALI JSME:
Fialova vláda pomůže lidem s energiemi adresně

Zavřít reklamu ×
  1. Předpokládám, že příjemci speciálních energetických příspěvků budou pouze ti, kteří pracovat nechtějí a dávky propijí a prohrají v automatech. Pracující je jistě podle fialky potřebovat nebudou

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB