Daňové a právní novinky pro rok 2022: Odpuštění DPH na energie

Téma týdne
Mnozí daňoví poplatníci v roce 2022 poprvé reálně pocítí některé změny související s tzv. zrušením superhrubé mzdy a zavedením progresivního zdanění. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním dílu se budeme věnovat odpuštění DPH na energie.
Pro rok 2022 je ve hře spíše než úplné odpuštění DPH u energií její snížení až k hranici pěti procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od 1. listopadu 2021 platí na základě rozhodnutí bývalé ministryně financí Aleny Schillerové prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny, které se uplatní, pokud v období od listopadu do konce prosince došlo k povinnosti odvést DPH, tedy pokud došlo k uskutečnění zdanitelného plnění nebo byla přijata úplata resp. záloha.

„Toto prominutí reaguje na prudký nárůst cen těchto komodit na světových trzích a jeho primárním cílem bylo snížit náklady pro domácnosti a firmy. Plyn a elektřina by tedy v dotčeném období měly být o 21 % levnější,“ vysvětluje partner PwC a odborník na nepřímé daně Martin Diviš.

Prominutí se týká dodání elektřiny, dodání plynu určeného pro pohon motorů nebo k výrobě tepla, a zároveň i souvisejících vedlejších nákladů, jako je například jejich distribuce.

PSALI JSME:
Plošné odpuštění DPH energetickou krizi nevyřeší

Firmy, které obchodují s elektřinou a plynem, by si měly nastavit účetní systémy tak, aby zohledňovaly toto prominutí a dokázaly správně alokovat hrazené částky jen na úhradu komodity a neaplikovat DPH.

Prominutí DPH prozatím platí do konce prosince 2021. „Zároveň ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely Zákona o DPH, která by dodání elektřiny a plynu osvobodila od 21% DPH na dobu celého roku 2022, a to s účinností od 1. ledna 2022. Je spíše málo pravděpodobné, že by letos tento zákon skutečně začal platit,“ dodává Diviš.

Pro rok 2022 je tedy i vzhledem k názoru Evropské komise ve hře spíše než úplné odpuštění DPH u energií její snížení až k hranici pěti procent.

PSALI JSME:
Fialova vláda pomůže lidem s energiemi adresně

Zavřít reklamu ×
  1. Předpokládám, že příjemci speciálních energetických příspěvků budou pouze ti, kteří pracovat nechtějí a dávky propijí a prohrají v automatech. Pracující je jistě podle fialky potřebovat nebudou

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v eurozóně pravděpodobně za vrcholem

HICP inflace v eurozóně v listopadu poklesla z říjnových 10,6 procenta meziročně na rovných deset procent. Za tržním odhadem ve výši 10,4 procenta tak mírně zaostala. Zpomalení celkové inflace šlo hlavně na vrub …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB