Daňové a právní novinky v roce 2020: Podnikatelé a živnostníci budou mít díky paušálům více peněz

Od ledna začne platit hned několik novinek v daňové a právní oblasti. Ve spolupráci s daňovými experty z PwC Česká republika a advokáty z PwC Legal jsme připravili přehled nejvýraznějších změn. V dnešním díle se budeme věnovat změnám, které se týkají podnikatelů a živnostníků.
Už za rok 2019 budou moci všichni podnikatelé, živnostníci a pronajímatelé uplatnit paušální výdaje opět z hranice příjmů dvou milionů korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Už za rok 2019 budou moci všichni podnikatelé, živnostníci a pronajímatelé uplatnit paušální výdaje opět z hranice příjmů dvou milionů korun. Jde o dvojnásobné zvýšení hranice příjmů pro uplatnění maximální výše výdajových paušálů a současně o návrat ke stavu z roku 2017.

„V praxi to tedy znamená, že podnikatelé uplatňující nejvyšší – osmdesátiprocentní paušál – budou moci uplatnit výdaje až do částky 1,6 milionu korun. Naopak ti s nejnižším – třicetiprocentním paušálem – uplatní náklady až do šesti set tisíc korun. V roce 2018 přitom mohli podnikatelé s příjmem nad milion korun uplatnit paušály jen v poloviční výši,“ vysvětluje změnu expertka z daňového týmu PwC Česká republika Petra Bobková.

Daně půjdou jednodušeji vyřídit on-line

V roce 2020 by také měla začít platit i novela daňového řádu, která je momentálně projednávána v Poslanecké sněmovně. Novela umožní fungování on-line služby Moje daně. Rozšířením funkcí daňové informační stránky by měla vzniknout online platforma podobná internetovému bankovnictví.

„Mezi hlavní funkce nové daňové informační schránky bude patřit např. možnost podávat daňová přiznání, která budou předvyplněná, zjistit stav osobních daňových účtů a vybrané informace shromažďované ve spisu,“ přibližuje partner PwC Legal Radek Buršík.

Snižuje se sankce za pozdní zaplacení daně

Novela daňového řádu přináší rovněž změny v sankcích. Liberační lhůta, v jejímž důsledku dnes vzniká úrok z prodlení při opožděné platbě daně až od pátého pracovního dne po splatnosti, se ruší. Zároveň se však navrhuje snížení sazby úroku z prodlení.

„Namísto 14 procentních bodů by se nově mělo k repo sazbě přičítat pouze osm procentních bodů,“ vysvětluje partner PwC Legal Radek Buršík. Obdobně se navrhuje zrušení liberační lhůty u pokuty za opožděné tvrzení daně, ale pouze u daní, které se vyměřují za zdaňovací období v délce trvání alespoň jeden rok. U ostatních daní, typicky u DPH, bude nadále platit, že pokuta za opožděné tvrzení daně za prvních pět pracovních dnů prodlení nevzniká.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena