Zvýšení výdajových paušálů pomůže zejména menším živnostníkům

Limity při využití výdajových paušálů u živnostníků se díky vládnímu daňovému balíčku vrátily zpět na hranici dvou milionů korun. Podnikatelé změnu legislativy vítají, pomůže podle nich hlavně malým a středním živnostníkům, zejména pak těm, pro něž je vzhledem k povaze jejich činnosti uplatňování skutečných nákladů obtížné či nemožné.
Ilustrační foto: Pixabay

Dvoumilionový limit u výdajových paušálů místo jednomilionového mohou podnikatelé využít v případě všech příjmů dosažených od začátku letošního roku. „U osmdesátiprocentního paušálu tak půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,6 milionu korun, u šedesátiprocentního do 1,2 milionu korun a u čtyřicetiprocentního pak maximálně do 800 tisíc korun,“ vypočítává Tomáš Loukota, výkonný ředitel společnosti Solitea Česká republika, která se specializuje na fakturační a ERP systémy.

Odborníci legislativní změnu vítají, podle nich se pozitivně dotkne zejména malých a středních živnostníků. „Hospodářská komora dlouhodobě upozorňovala, že uplatňování paušálních výdajů procentem z příjmů stát zavedl, aby drobným podnikatelům ulevil od administrativy, a že se jedná o nejjednodušší způsob, jak v daňovém přiznání uplatnit výdaje,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Změna limitu u výdajového paušálu menším podnikatelům administrativy výrazně neubere, protože s příjmy nad 1 milion korun se ve většině případů stávají plátci daně z přidané hodnoty (DPH) a musejí si vést přehled všech svých výdajů i tak. Sníží se jim ale daňová zátěž a ministerstvo financí předpokládá, že jim díky tomu zůstane ročně o 1,5 miliardy korun více.

PSALI JSME:
Paušální daň může drobným živnostníkům ulevit. Nemusí se ale vyplatit každému

Další fáze EET jako kompenzace

„Výpadek bude plně kompenzován náběhem zbývající fáze elektronické evidence tržeb. Tato opatření spolu velmi úzce souvisejí, protože nezbytným předpokladem pro snižování daňové zátěže je zajištění spravedlivého a řádného výběru daní,“ uvedla již před časem ministryně financí Alena Schillerová.

Do 3. a 4. vlny EET, která míří ve Sněmovně do třetího čtení, by se měli zapojit podnikatelé takzvaných svobodných povolání, například lékaři, právníci, účetní, ale i autoservisy a pneuservisy, dopravci či zemědělci, výrobci potravin nebo nápojů, nábytku, oděvů či strojů, pořadatelé sportovních a kulturních akcí a podobně. Podnikatelé, kteří spadají do těchto fází, začnou evidovat společně v jedné vlně, která bude spuštěna šest měsíců po platnosti zákona.

S dalšími vlnami EET se pojí i takzvaný zvláštní režim off-line evidence. Ten by měl usnadnit fungování nejmenším podnikatelům, přesto na ně paradoxně klade více administrativních povinností. Ve výsledku je tak pro ně jednodušší zřídit si jednorázově přístup do webové aplikace EET a vydávat účtenky online z mobilního zařízení.

PSALI JSME:
Svoboda podnikání? Papírování a povinnosti, které zaměstnanci řešit nemusí

Zavřít reklamu ×
  1. NEJVYŠŠÍ ČAS aby 3. a 4. vlna EET začala platit…. Jen nechápu, PROČ by z EET měly být vyňaty masérky, kadeřnice a pár dalších….Kadeřnice pracuje 4 hodiny denně, 4 dny v týdnu, za ty 4 hodiny dokáže zvládnout i 5 hlav po pětistovce, to je 40.000,- měsíčně, něco na náklady, „optimalizuje daně“, takže nezaplatí nic a nebo jen minimum, a VELKÁ POHODA… A de facto je NEPRŮSTŘELNÁ …….
    Takže opět je to bordelstát ….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru