Daňové přiznání a státní podpora OSVČ během koronaviru

Poradna
Vlivem epidemie koronaviru byla citelně omezena činnost některých osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Při splnění zákonných podmínek měly OSVČ nárok na státní pomoc, ať už formou kompenzačního bonusu nebo provozními dotacemi. Jak je to s daňovými povinnostmi v takových případech?
Daňové přiznání a státní podpora OSVČ během koronaviru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do daňového přiznání za rok 2020 se uvádí všechny zdanitelné příjmy, většina OSVČ během roku 2020 měla příjmy ze své samostatné výdělečné činnosti omezené, na druhou stranu čerpaly OSVČ státní pomoc například formou kompenzačního bonusu, ošetřovného nebo provozních dotací.

Kompenzační bonus a ošetřovné jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob a do daňového přiznání za rok 2020 se neuvádějí, naproti tomu provozní dotace související s koronavirem osvobozeny od daně nejsou.

Výdajový paušál a dotace

V daňovém přiznání za rok 2020 uplatní všechny OSVČ daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč, bez ohledu na strukturu jejich příjmů nebo počet měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti. Řada drobných OSVČ uplatňuje při stanovení základu daně ze samostatné výdělečné činnosti výdajový paušál, jehož sazba se liší v závislosti na vykonávané činnosti a činí 40 %, 60 % nebo 80 %.

OSVČ stanovující výdaje paušálem uplatní příslušný paušál i pro zdanitelné provozní dotace související s koronavirem.

Pozor na uplatnění slevy na manželku nebo manžela

V daňovém přiznání za rok 2020 je možné uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela) ve výši 24 840 Kč, na držitele průkazu ZTP/P dokonce ve výši 49 680 Kč. Slevu je však možné uplatnit za podmínky, že vlastní příjmy druhého z manželů nepřekročily za uplynulý rok 68 tisíc korun.

PSALI JSME:
Velký přehled daňových opatření kvůli koronaviru

Do rozhodného příjmu posuzovaného pro účely uplatnění daňové slevy se nezapočítávají pouze příjmy taxativně vyjmenované v zákoně o dani z příjmu, v praxi to znamená, že do rozhodných příjmů se započítává i kompenzační bonus, ošetřovné nebo provozní dotace.

Například některé kadeřnice nebo třeba cvičitelky jógy mají v praxi vlastní příjmy ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2020 těšně nižší než 68 tisíc Kč, ale jejich manžel slevu uplatnit nemůže, neboť limit překročí kvůli kompenzačnímu bonusu nebo ošetřovnému.

Prominuté pojistné pro všechny OSVČ

Při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok 2020 uplatní všechny OSVČ prominuté sociální a zdravotní pojištění, přičemž není podstatné, jak moc byla jejich činnost koronavirem omezena. OSVČ vykonávající hlavní činnost po celý loňský rok mají nárok na prominutí sociálního pojištění ve výši 15 264 Kč a prominutí zdravotního pojištění ve výši 14 112 Kč.

Nárok na prominutí části sociálního a zdravotního pojištění mají i OSVČ, které vykonávaly po celý loňský rok vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, u sociálního pojištění ve výši 6 108 Kč při výkonu vedlejší činnosti po celý loňský rok.

I OSVČ s velmi nízkým ziskem ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2020 z důvodu epidemie koronaviru budou muset při výkonu hlavní činnosti platit v letošním roce alespoň minimální měsíční zálohy, tj. 2 588 Kč na sociální zabezpečení a 2 393 Kč na zdravotní pojištění.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové přiznání bude možné podat o měsíc později

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru