Daňové přiznání: Od zítřka už s pokutou

Termín odevzdání daňového přiznání i úhrady případného doplatku daně z příjmů byl letos 1. dubna. V řádném termínu vybrala Finanční správa 2,04 milionu přiznání od fyzických i právnických osob. Ti, kteří na tuto povinnost zapomněli nebo ji nestihli, měli ještě čas na nápravu dneška. Od zítřka již ale musejí počítat s pokutami, které navíc každým dnem narůstají.
S termínem odevzdání daňového přiznání se pojí i platba doplatku daně z příjmů. I v tomto případě byl letošním termínem 1. duben. Foto: Pixabay

„Z celkového počtu 2,04 milionu daňových přiznání jich bylo vybráno 1,76 milionu od fyzických a 274 tisíc od právnických osob. V poslední den podávání, tedy 1. dubna, přijala Finanční správa 160 tisíc přiznání,“ komentoval stav k prvnímu dubnu mluvčí Generálního finančního ředitelství Petr Habáň.

Ti poplatníci, kteří využívají služeb daňového poradce, mají čas na podání daňového přiznání až do 1. července. V takovém případě však bylo nutné doručit správci daně plnou moc nejpozději právě do 1. dubna. Finanční správa přitom očekává, že do tohoto termínu obdrží dalších téměř 600 tisíc daňových přiznání.

Podávat daňové přiznání mohli lidé fyzicky na příslušných finančních úřadech, pracovníkům Finanční správy vyjíždějícím do obcí, poštou nebo elektronicky. Počet těch, kteří elektronickou formu využívají, se přitom v posledních letech zvyšuje. V roce 2019 ji v řádném termínu využilo 16 procent fyzických osob a téměř 89 procent právnických osob.

Daňový řád toleruje zpoždění

I v případě, že poplatníci nestihli daňové přiznání odevzdat v řádném termínu, nemuseli si hned zoufat. „Daňový řád toleruje zpoždění s podáním přiznání do pěti pracovních dnů po stanovené lhůtě, tedy do 8. dubna 2019,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová. Od 9. dubna však již vzniká povinnost uhradit pokutu z prodlení.

Její výši finanční úřad vyměří v poměru ke stanovené dani, a to 0,05 procenta za každý den prodlení. U těch poplatníků, kteří měli daňovou ztrátu, dělá pokuta 0,01 procenta daňové ztráty. A pokud měli příjmy ze zaměstnání, kde zaměstnavatel sráží zálohy na daň, a tento základ daně dosahuje alespoň poloviny celkového základu daně, klesne pokuta na desetinu.

PSALI JSME:
Nestihli jste daňové přiznání podat v termínu? Máte na to ještě pár dnů

Úroky z prodlení naskakují

S termínem odevzdání daňového přiznání se pojí i platba doplatku daně z příjmů. I v tomto případě byl letošním termínem 1. duben. Pokud někdo doplatek nezaplatil, měl šanci tak učinit ještě další čtyři pracovní dny po tomto termínu. Od toho pátého, tedy pondělí 8. dubna, již musí počítat s úrokem z prodlení. Jeho výše odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou plus 14 procent, tedy 15,75 procenta.

S penále je třeba počítat i tehdy, kdy si poplatník v daňovém přiznání vypočítal nižší doplatek na dani z příjmu, než jaký měl skutečně doplatit. Pokud finanční úřad takovou chybu zjistí, daň mu takzvaně doměří. K tomu je třeba počítat s penále ve výši 20 procent rozdílu mezi přiznanou a skutečnou daní a také úrokem z prodlení za každý den opoždění.

PSALI JSME:
Lidé vyplňují daňová přiznání na poslední chvíli

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh narazil na své dno

Hypoteční trh, který se celý rok potýká s přísnými restrikcemi České národní banky (ČNB), nejspíš našel své dno. Počet sjednaných hypoték totiž v říjnu v porovnání se zářím podle ukazatele Fincetrum Hypoindex …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru