Daří se vývozu do Nizozemska a Ruska, kvůli brexitu naopak strádá export do Británie

Názor
Zahraniční obchod v listopadu pozitivně překvapil. Dosáhl své druhé nejlepší bilance za celý rok 2018. Naposledy bylo saldo bilance zahraničního obchodu příznivější v lednu 2018, kdy přebytek činil ještě nepatrně více než v listopadu, a sice 20,6 miliardy korun. Listopadový přebytek bilance zahraničního obchodu je zhruba čtyřnásobný oproti prognóze trhu, který v konsensu počítal s přebytkem necelých pěti miliard korun.
Zahraniční obchod v listopadu pozitivně překvapil. Dosáhl své druhé nejlepší bilance za celý rok 2018. Foto: Pixabay

Nad očekávání se dařilo vývozcům automobilů a celkové bilanci pomohlo také zlevňování ropy na světových trzích. Ta od začátku října do konce prosince 2018 zlevnila o zhruba 40 procent a podstatná část tohoto zlevnění se odehrála právě i v listopadu. Čeští dovozci tak utratili méně na ropné produkty, zejména pohonné hmoty, což zlepšilo celkovou bilanci zahraničního obchodu.

Z klíčových vývozních destinací ČR v období od ledna do listopadu 2018 vzrostl tuzemský export meziročně nejvýrazněji do Nizozemska, a to o 14,3 procenta. Citelně se zvýšil také český export do Ruska, a to o 11,8 %. Vývoz do Německa v daném období stoupl pouze o 1,5 procenta, což je dáno zhoršováním podmínek v německém průmyslu.

PSALI JSME:
Hrozba pokračující obchodní války a tvrdého brexitu stahuje dolů český i německý průmysl

Jediným z klíčových odbytišť českého exportu, které v daném období vykazuje pokles jeho objemu, je Británie. Pokles objemu exportu za období od ledna do listopadu představuje 2,2 procenta. Důvodem je nejistota spojená s procesem vystoupení Británie z Evropské unie a stále přetrvávající hrozba takzvaného tvrdého brexitu, tedy brexitu bez dohody mezi Londýnem a Bruselem. Ten by těžce zasáhl právě i české vývozce, například automobilů. Spojené království je po Francii druhým největším odbytištěm českého exportu ze všech zemí, s nimiž ČR nemá přímou hranici.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru