Dědictví bez závěti může pozůstalé zaskočit

Stále mnoho Čechů je v posledních letech zaskočeno tím, že po smrti manžela či manželky, případně druha či družky, by se automaticky měli o dědictví dělit s někým, s jehož nároky vůbec nepočítali. Důvodem takových nepříjemných situací bývá zpravidla nesepsání závěti a neznalost zákonné dědické posloupnosti podle nového občanského zákoníku.

Sepsání závěti může ušetřit pozůstalým tahanice o majetek. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Podle výsledků ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut (FAEI), se však situace v tomto ohledu zlepšuje. Svou finanční situaci zamýšlí řešit mimo jiné sepsáním závěti 57 % lidí, zbývajících 43 % o této možnosti zatím neuvažuje.

Velmi často se tíživá situace, do níž se lidé dostanou po smrti manžela nebo partnera, týká i bytů či domů, ve kterých žijí. Často zmiňovaný model je, když se bezdětní manželé rozejdou a aniž by se rozvedli, manžel si najde partnerku. A pokud zemře, pozůstalá manželka se nestačí divit, že podle výsledku dědického řízení se musí dělit s novou partnerkou.

Důvodem bylo, že zesnulý manžel po sobě nezanechal závět a klíčem k dělení jeho majetku se stala zákonná dědická posloupnost podle tříd dědiců, které jsou uvedené v občanském zákoníku (§ 1633 a následující).

V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manželka, a to každý stejným dílem. Pokud však manželé neměli děti, vztahuje se na manželku druhá třída dědické posloupnosti, ve které dědí manžel/manželka, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří s ním žili nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o jejich společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

V případě druhé třídy dědiců musí manželka dědit nejméně polovinu pozůstalosti, ostatní část připadne na osoby přicházející v úvahu. Neměl-li manžel v době své smrti již rodiče a vedle ženy, se kterou žil, neměl další osobu odkázanou na jeho výživu, musí pozůstalá manželka podle zákona dědit společně s ženou, se kterou její manžel za uvedených podmínek před svojí smrtí žil.

Pokud si lidé své finanční záležitosti neuspořádají formou závěti, může se stát, že při vyřizování pozůstalosti podle zákonné dědické posloupnosti dojde i k nezamýšlenému přerozdělení majetku či poškození některých pozůstalých.

V říjnové anketě na portále Novinky.cz se 57,5 % respondentů vyjádřilo, že se sepsáním závěti nepočítají. Dalších 29 % ji sepsanou nemá, ale uvažuje o tom. A více než 13 % respondentů už závěť má.

×
  1. Z vlastní zkušenosti vím, kolik zlé krve přinese dědické řízení, i pokud závěť existuje, natož bez ní…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Plná moc není jen cár papíru

Nechcete, nebo se nemůžete nějakého jednání zúčastnit osobně? Stačí pověřit svého zástupce a nemusí to být pouze advokát, protože vybrat si můžete prakticky kohokoli. Vybavíte jej plnou mocí, která často nemusí být …

Po chodníku by neměli jezdit ani ti nejmenší

Vypadněte, nemáte tu co dělat! To vy se tady pletete! Cyklisté versus chodci je citlivé jarní téma, které letos posílilo lockdownem zahuštěný pohyb lidí na ulicích i v parcích. Chodci a cyklisté se vzájemně považují …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru