Dejme dluhovou brzdu do ústavy, ale současně podmiňme náš vstup do eurozóny snížením jejího dluhu

Názor
Návrh ministra financí Zbyněk Stanjury dát dluhovou brzdu do ústavy je správný a je třeba jej podpořit. Přesně proto, aby ji nemohla zrušit každá vládní většina. Dluhová brzda ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP) nyní v Česku existuje, ale nemá povahu ústavního zákona, proto je poměrně snadno zrušitelná.
Návrh ministra financí Zbyněk Stanjury dát dluhovou brzdu do ústavy je správný a je třeba jej podpořit. Ilustrační foto: ODS

Současně by ale česká vláda měla podmínit vstup Česka do eurozóny tím, že se její veřejný dluh sníží. Za rozumnou výši lze považovat úroveň veřejného dluhu eurozóny čítající 65 procent HDP. Je to zcela legitimní požadavek.

Eurozóna má nyní zadlužení 91 procent HDP. Navíc většina jejích členů má horší rating než Česko. Pokud tedy eurozóna stojí o elitního člena svého klubu, o Česko, musí se svým zadlužením alespoň přiblížit úrovni, kterou má Česko stanovenu jako dluhovou brzdu, a to tedy potenciálně dokonce ústavně.

I pokud eurozóna sníží své zadlužení z 91 na 65 procent HDP, stále bude její zadlužení celých deset procentních bodů nad úrovni české dluhové brzdy, takže z české strany by šlo o požadavek plně přiměřený, ba až velkorysý.

PSALI JSME:
Nová prognóza ministerstva financí a nová prognóza paní ministryně

Ostatně Německo, když se v 90. letech vzdávalo své marky, také po dalších členech eurozóny požadovalo rozpočtovou kázeň. Pomyslná dluhová brzda eurozóny byla proto jako jedno z maastrichtských kritérií Paktu růstu a stability tehdy stanovena na 60 procent HDP.

Bohužel, Pakt růstu a stability je soustavně porušován; porušili jej už prakticky všechny země eurozóny. Což je stěžejní důvod toho, proč už většina zemí eurozóny má horší rating než Česko a proč už eurozóna není z hlediska Česka elitním klubem, jako když roku 2004 vstupovalo do EU a zavazovalo se přijmout euro.

Tehdy přirozeně Česko předpokládalo, že fundamentální závazky Paktu růstu a stability se budou plnit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna už pro Česko není elitním klubem

Zavřít reklamu ×
  1. Ten vychechtaný rádobyministr vůbec netuší co dělá. Pouze udusí ekonomiku na dalších 10 let. Lidi nebudou nic kupovat,průmysl krachuje nebo se stěhuje jinam. Žádná dluhová brzda není potřeba. To by jižní státy už dávno krachly! Pouze straší občany….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na devizových trzích panoval na úvod týdne klid

Dolar v pondělí držel své páteční zisky, kurzový vývoj byl spíše poklidný, když kurz eura k dolaru stagnoval těsně nad hladinou 1,07 USD/EUR. Euru příliš neprospěly dubnové sentiment indikátory z dílny Evropské komise.

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.