Desátá šokující předpověď pro rok 2023: Zákaz daňových rájů zabíjí kapitálové společnosti

Téma týdne
V roce 2016 zavedla EU černou listinu daňových rájů, jež identifikuje země nebo jurisdikce, které byly označeny za nespolupracující, protože podněcují k agresivnímu vyhýbání se daňovým povinnostem. Stalo se tak v reakci na uniklé Panama Papers, zásobu milionů dokumentů, které odhalovaly daňové podvody bohatých jednotlivců včetně politiků a sportovních hvězd.
V roce 2016 zavedla EU černou listinu daňových rájů. Stalo se tak v reakci na uniklé Panama Papers. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tato černá listina však částečně kvůli efektivnímu lobbingu neobsahovala největší daňové ráje. Globální systém daňových rájů tak nadále vzkvétá.

A nejsou to jen bohatí jednotlivci, kteří hojně využívají daňové ráje – celá odvětví, jako je soukromý kapitál a rizikový kapitál, využívají nástroje daňových rájů, jako jsou offshore feeder fondy, aby přilákaly kapitál od zahraničních investorů v různých daňových jurisdikcích.

Jak se mentalita válečné ekonomiky v roce 2023 dál prohlubuje, perspektivy národní bezpečnosti se stále víc obracejí k průmyslové politice a ochraně domácího průmyslu. Vzhledem k tomu, že výdaje na obranu a investice do energetické transformace jsou drahé, vlády hledají všechny dostupné zdroje daňových příjmů.

PSALI JSME:
„Panama papers“ jsou už přístupné nejen novinářům

Nalézají však pouze nějaké skromné zdroje u daňových podvodníků. Odhaduje se, že daňové ráje stojí vlády ročně 500 až 600 miliard dolarů na ztrátách příjmů z korporátních daní.

Na základě doporučení ekonomických poradců, že daňové ráje mají značný ekonomický význam, se OECD (Organizace pro ekonomickou spolupráci a hospodářský rozvoj, pozn. red.) v roce 2023 dohodla přejít k agresivnějšímu postoji vůči daňovým rájům a zavést úplný zákaz největších daňových rájů na světě, jako jsou Kajmanské ostrovy, Bermudy, Bahamy, Mauricius a ostrov Man.

PSALI JSME:
Češi opouštějí daňové ráje, nechtějí být na „blacklistu“

Zákaz znamená, že korporátní akvizice v zemích OECD nelze provést s kapitálem pocházejícím z daňových rájů, ale pouze ze zemí OECD nebo zemí, jež přijímají standardy transparentnosti OECD týkající se kapitálu a které zahrnují automatickou výměnu informací, registraci skutečného vlastnictví a vzájemné předávání informací.

USA reklasifikují zhodnocení kapitálu, které bylo dosud zdaněno jako kapitálový výnos na běžný příjem. Zákaz rájů v EU a americká změna zdanění otřesou celým odvětvím soukromého a rizikového kapitálu, zničí velkou část systému a veřejně obchodované soukromé kapitálové společnosti přijdou o 50 procent své hodnoty.

Autor je vedoucím kapitálové strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Spojené státy chystají obchodní válku proti daňovým rájům

Zavřít reklamu ×
  1. Však je to potřeba. Spekulativní bubliny splasknou a globální zloději utřou. Za dva roky se ten trh srovná.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB