Deset nejdražších obrazů se prodalo za čtvrt miliardy korun

Pokud byste měli zájem o deset nejdražších obrazů loňského roku, potřebovali byste 256 milionů korun. Za takovou sumu se vydražily na loňských aukcích s uměním. Konečná suma je o 16 milionů vyšší než v předchozím roce.

Oskar Kokoschka: Praha. Pohled z ateliéru na Petřín. Reprofoto: Arthouse HejtmánekFOTO: Reprofoto Arthouse Hejtmánek

Nejdražším plátnem uplynulého roku se stal obraz s názvem Praha od Oskara Kokoschky. Obraz z roku 1937 se prodal za více než 52 milionů roku na červnové aukci Arthouse Hejtmánek. Stal se tak třetím nejdražším obrazem prodaným v aukci. Na prvních dvou místech jsou dvě díla Františka Kupky: prvním obrazem je Série C I. (Protihodnoty), za nějž zájemce v roce 2016 zaplatil 62 milionů korun, druhým je Tvar modré, který se v roce 2012 vydražil za 57,4 milionů.

Více než 52 milionů korun za Kokoschkův je podle odborného webu Artplus.cz nejen rekordem letošního roku, ale rovněž celosvětovým maximem za malířovu krajinu. „Obraz Kokoschka namaloval během svého čtyřletého pobytu v Praze ve druhé polovině 30. let,“ připomněl Artplus.cz. Minimální cena za obraz přitom byla 43,3 milionů korun. O výtvarné dílo se přetahovalo několik zájemců, někteří byli i ze zahraničí. Obraz ale prý zůstal v České republice.

NA TRHU JEN VZÁCNĚ

Kokoschka za svého pobytu v české metropoli namaloval celkem šestnáct obrazů. „Sám autor považoval tento pohled na Prahu za výjimečný svým širokým záběrem, ale také barevnou expresivitou. Můžeme vysledovat i proměnlivost rukopisu od hladké malby a klidnější stopy štětce na straně pravé až k expresivnější poloze, které odpovídá i ostrá a sytá barevnost na levé straně,“ uvedli pořadatelé aukce o vydraženém obrazu.

Kokoschova díla se přitom na trhu objevují jen velmi vzácně. Podle odborného webu Artplus.cz se loni dražilo ještě několik grafik a kreseb, které pocházely z majetku rodiny jeho české manželky. Kromě Oskara Kokoschky se v TOP TEN nejdražších obrazů uplynulého roku objevila rovněž díla Toyen, Jana Zrzavého nebo Františka Kupky.

Například Zrzavého dílo Kalvárie v Locronamu ll z roku 1937 se prodal za více než 17 milionů korun. „Obraz patří mezi největší Zrzavého bretaňské krajiny a dosažená cena je umělcovým novým aukčním rekordem,“ uvedl Artplus.cz. Kamennou vesnici Locronan, která je pokládána za jednu z nejkrásnějších ve Francii, maloval Zrzavý opakovaně.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru