Devizové trhy na úvod týdne v klidu

Tento pracovní týden je v Česku zkrácený díky pátečnímu svátku, ve čtvrtek je navíc svátek v USA. Ne překvapivě tak do nového měsíce vstoupily devizové trhy spíše v poklidu. Euro proti dolaru během pondělní asijské seance posilovalo, když si trhy oddechly, že strana Národní sdružení Le Penové zřejmě nezíská absolutní většinu. Během evropského obchodování euro své zisky ale lehce korigovalo.
Koruna v pondělí proti euru opatrně oslabovala. Ilustrační foto: faei.cz

Finální červnové PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z Německa a eurozóny byly sice revidovány nepatrně výše, to ovšem nic nemění na snižující se aktivitě v průmyslovém sektoru. Německý index spotřebitelských cen za červen skončil podle předběžných odhadů desetinu pod tržním konsensem. Harmonizovaná inflace ale nijak nepřekvapila.

Koruna v pondělí proti euru opatrně oslabovala, z dopoledních kotací u 25,00 se kurz posouval v odpoledních hodinách až téměř k 25,10 CZK/EUR. Nepotěšil červnový PMI aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Z hlediska struktury je patrný zejména pokles výrobní aktivity a nových zakázek.

V návaznosti na výsledky konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu, který v rámci hodnocení bariér růstu konstatoval, že tou největší je nedostatečná poptávka, mu dává PMI za pravdu.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Respondenti vnímají slabší poptávku v tuzemsku i ze zahraničí. V této situaci je navíc obtížné přenášet zvýšené náklady, kterým výrobci čelí, na konečné odběratele.

Inflace cen výstupů tak zůstává utlumená, i když ceny na vstupu rostou. Kombinace nízkého stavu zakázek a volných produkčních kapacit vede k poklesu zaměstnanosti. Zklamáním naopak nebylo popolední zveřejnění výsledků hospodaření státního rozpočtu ke konci června.

Deficit v polovině roku činil 178,6 miliardy korun. V meziročním srovnání byl tedy o 36,7 mld. Kč mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Červen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek mimo jiné vlivem sezónního inkasa záloh na DPPO příliš nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) byl deficit státního rozpočtu za prvních šest měsíců nejnižší od roku 2019.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB