Finální červnové PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) z Německa a eurozóny byly sice revidovány nepatrně výše, to ovšem nic nemění na snižující se aktivitě v průmyslovém sektoru. Německý index spotřebitelských cen za červen skončil podle předběžných odhadů desetinu pod tržním konsensem. Harmonizovaná inflace ale nijak nepřekvapila.
Koruna v pondělí proti euru opatrně oslabovala, z dopoledních kotací u 25,00 se kurz posouval v odpoledních hodinách až téměř k 25,10 CZK/EUR. Nepotěšil červnový PMI aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Z hlediska struktury je patrný zejména pokles výrobní aktivity a nových zakázek.
V návaznosti na výsledky konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu, který v rámci hodnocení bariér růstu konstatoval, že tou největší je nedostatečná poptávka, mu dává PMI za pravdu.
Respondenti vnímají slabší poptávku v tuzemsku i ze zahraničí. V této situaci je navíc obtížné přenášet zvýšené náklady, kterým výrobci čelí, na konečné odběratele.
Inflace cen výstupů tak zůstává utlumená, i když ceny na vstupu rostou. Kombinace nízkého stavu zakázek a volných produkčních kapacit vede k poklesu zaměstnanosti. Zklamáním naopak nebylo popolední zveřejnění výsledků hospodaření státního rozpočtu ke konci června.
Deficit v polovině roku činil 178,6 miliardy korun. V meziročním srovnání byl tedy o 36,7 mld. Kč mělčí, což souvisí s vyššími příjmy. Červen bývá tradičně měsícem, kdy se schodek mimo jiné vlivem sezónního inkasa záloh na DPPO příliš nezhoršuje nebo dokonce zlepšuje. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) byl deficit státního rozpočtu za prvních šest měsíců nejnižší od roku 2019.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)