Devizové trhy v zajetí geopolitiky

Vstup do nového týdne vůbec nevyzněl z pohledu finančních trhů špatně. Povzbudivá byla dopolední data předběžných předstihových sentiment indikátorů z průmyslu i ze služeb z Německa i eurozóny jako celku.
Dopolední eurové zisky se rozpustily a postupně začínal sílit dolar, jako měna bezpečného přístavu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Slibně vypadal i vývoj na geopolitické scéně ve světle snahy francouzského prezidenta Macrona dostat k jednacímu stolu prezidenty USA a Ruska. Chladná odpověď z Kremlu i přestřelky z rusko-ukrajinské hranice ale situaci na trzích rychle zchladily. Akciové indexy se propadly do červených čísel, dopolední eurové zisky se rozpustily a postupně začínal sílit dolar, jako měna bezpečného přístavu.

Zrcadlově vůči kurzu euro/dolar se pohybovaly všechny středoevropské měny. Ty ráno společně posilovaly, když jim navíc pomohla i oproti odhadům výrazně vyšší čísla o lednovém vývoji cen průmyslových výrobců v Německu.

Prakticky pro všechny regionální centrální banky jde o významný argument pro další utahování měnové politiky. Zhoršení situace na geopolitické scéně a posílení dolaru ale nakonec vyústily ve výprodej středoevropských měn. Koruna tak po dočasném posílení ke 24,28 CZK/EUR atakovala v odpoledních hodinách hodnoty zhruba o deset haléřů slabší.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena