Na regionální měny dolehla riziková averze

Názor
Pro regionální měny a euro nezačal tento týden zrovna šťastně. Trhy byly pod vlivem silné rizikové averze, kterou spustila eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Akciové trhy ztrácely, vítězem byl naopak americký dolar. Česká koruna se během prvních dvou dnů tohoto týdne držela nad hladinou 24,50 CZK/EUR.
V pátek v odpoledních hodinách se koruna obchodovala za 24,34 CZK/EUR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Napětí kolem Ukrajiny částečně překrylo i zveřejnění domácí lednové inflace. Ta překvapila mírně ve směru nahoru, když její meziroční růst dosáhl 9,9 procenta. Po oznámení ruského ministra obrany, že část vojsk bude z rusko-ukrajinských hranic stažena, začal region opět posilovat.

Koruna se dostala pod hladinu 24,40 CZK/EUR, kde se držela i po zbytek týdne. V pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 24,34 CZK/EUR. Podobný vývoj proběhl i u polského zlotého a maďarského forintu s tím rozdílem, že v závěru týdne obě měny zisky neudržely a oslabovaly (polský zlotý na 4,52 PLN/EUR, maďarský forint na 356,7 HUF/EUR, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Finanční trhy přivítaly snížené napětí kolem Ukrajiny

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou nesvědčil ani společné evropské měně. Ta týden zahájila pod hladinou 1,13 USD/EUR. Poté se však trend otočil a euro posílilo až na úrovně 1,135-1,139 USD/EUR. Svou roli sehrála i dobrá data. Výrazně překvapil především prosincový průmysl v eurozóně, který meziměsíčně vzrostl o 1,2 procenta, zatímco trh čekal 0,3 procenta.

Zkrátka ovšem nepřišly ani Spojené státy, kde průmyslová produkce vyskočila meziměsíčně o 1,4 procenta, zatímco trh čekal růst o 0,5 procenta. Významně nad odhady skončily i americké maloobchodní tržby. Jak na datech z eurozóny, tak i z USA je patrné, že problémy v subdodavatelských řetězcích již začínají slábnout. To je dobrá zpráva i pro český průmysl.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Plynulejší dodávky působí na vyšší výkon průmyslu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB