Díky diplomové práci o teorii chaosu zbohatl na finančních trzích

Rozhovor
„Než jsem začal psát diplomku, neměl jsem žádné zkušenosti s obchodováním na finančních trzích,“ říká v rozhovoru Vojtěch Sadil, absolvent Fakulty managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Nebál se ale využít teorie chaosu a Elliottových vln v praxi, aby dokázal, že jeho teze v diplomové práci jsou správné. Během pouhých dvou týdnů pak dokázal zhodnotit investované prostředky o 20 procent.
Absolvent Fakulty managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně Vojtěch Sadil se stal absolutním vítězem letošního ročníku soutěže společnosti Atlas Copco Services, která oceňuje kvalitní ekonomicky zaměřené diplomové práce. Foto: Atlas Copco Services

Jak vás napadlo téma vaší diplomové práce?
Ve 4. ročníku jsem v rámci předmětu Peněžní a kapitálové trhy dostal za úkol, vybrat si libovolnou odbornou knihu v dané problematice, přečíst si ji a následně referovat o obsahu této knihy. V knihovně mi padla do ruky publikace Prognóza finančních trhů od Tonyho Plummera. Zde jsem se poprvé setkal s problematikou Elliottových vln, dynamikou tržních cyklů a iracionalitou na finančních trzích. Bylo to velmi náročné čtení, ale zároveň to bylo naprosto fascinující. Tehdy mě poprvé napadlo, že bych na toto téma mohl napsat svou diplomovou práci.

Stvořil jste snad „svatý grál“ investorů? Je možné, že každý, kdo si vaši práci přečte, může hned dosáhnout stejného zhodnocení investic jako vy? Utajil jste některé dílčí výpočty?
V současné době neexistuje nic jako zaručený způsob zbohatnutí na finančních trzích. Na druhou stranu, od napsání této diplomové práce jsem zkoušel i celou řadu dalších metod a přístupů, avšak nepodařilo se mi překonat výsledky, kterých jsem dosáhl prostřednictvím Elliottových vln a metod vycházejících z deterministického chaosu. Mým záměrem bylo napsat tuto práci maximálně transparentně.
Žádné dílčí výpočty nezůstaly utajeny. Dosažení stejného výsledku zhodnocení je pak otázkou psychologického nastavení jednotlivce. I sebelepší metoda nevede k zisku, pokud jedinec nepřistupuje k obchodování s chladnou hlavou.

PSALI JSME:
Konec dobrých časů? Největším nepřítelem investora je panika

Nebál jste se, že během investování přijdete o vložené peníze?
Ano, tyto obavy byly na místě. Původně jsem ve své diplomce neuvažoval nad reálným obchodováním. Teorie chaosu na finančních trzích mě zajímala spíše z vědeckého pohledu.
Před začátkem psaní diplomové práce jsem neměl žádné zkušenosti s obchodováním na finančních trzích s výjimkou cvičného demo-učtu, na kterém jsme měli povinnost obchodovat v rámci školní výuky. Zvolil jsem obchodování v tzv. mikro-lotech a počáteční vklad byl pouze v řádu tisíců korun.

Může laik pochopit teorii chaosu a Elliottových vln?
Velmi zjednodušeně lze říci, že teorie chaosu hledá řád tam, kde zdánlivě žádný není. Jde o nad oborovou záležitost, se kterou se lze setkat v meteorologii, lékařství, technice i v ekonomii a na finančních trzích. Elliottovy vlny pak představují spíše filozofický přístup, původně rozvinutý ke zkoumání akciových trhů. Jejich podstatou je opakování jednoho a toho samého vzorce, který následně určuje pohyb cen na těchto trzích.
Teorie chaosu a teorie Elliottových vln nabízí zajímavé metody, použitelné při obchodování na finančních trzích. Tyto metody jsou poměrně často používány, avšak zůstávají stále málo pochopeny. Hlavním cílem mé práce bylo představit tyto metody a ukázat možnosti jejich praktického využití.

PSALI JSME:
Pošlou peníze do padesáti nápadů a čekají na zlaté prase

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.