Pošlou peníze do padesáti nápadů a čekají na zlaté prase

Investovat dnes člověk nemusí jen do klasiky, jako jsou nemovitosti či cenné papíry. Celosvětově se za posledních pět let famózně rozjel trh s investicemi do začínajících firem, dokonce i do pouhých nápadů. Většina zazáří, nadchne a vyšumí. Jenže ti co se chytí, udělají ze svých investorů boháče.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

I u nás začínají být běžná slova jako start-up, fintech, blockchain, tedy zkusme to česky: Nová firmička mající globální potenciál, finančně-technologická mega firma a nezávislá síť, kde se mohou dělat finanční operace všeho druhu bez závislosti na bance.

„Jsou to v podstatě burzy nápadů, kde na jedné straně nabízejí své nápady inovátoři a na straně druhé lákají investory, malé i velké. Také do toho dávám peníze. Je to hra. Pošlete i menší částky třeba do padesáti projektů. Je jasné, že většina se nechytí. Ale stačí, když se ze dvou až tří stanou zlatá prasata, i tak pak sklízíte slušný zisk. Je to nejistota, ale zábavná,“ říká třicetiletý marketér Petr Starý. Pro mladé je už tohle běžný svět.

Poslal třeba takto v přepočtu několik tisíc české firmě, která pod dříve známou českou značkou chce dělat hodinky z materiálu určeného původně pro kosmický výzkum. Zatím žádný velký výsledek, ale výroba se prý už rozjíždí. Podobně na rozjezd výroby elektro skútrů vybírala i novodobá značka Čezeta.

PSALI JSME:
Elektrické motorky: Láká akcelerace, odrazuje dojezd a cena

Více než polovina zapadne

Na nedávném Vyšehradském fóru ovšem z úst renomovaných ekonomických analytiků zaznělo, že přes 53 procent začínajících, nadějných firem, do kterých cpou investoři peníze, je ve skutečnosti silně podkapitalizovaných, bez naděje na úspěch. Většina investorů ale i s tak velkým odpadem počítá.

Je to podobné jako při nástupu internetových firem: Po jejich obrovském rozmachu následoval „dotcomový“ pád. A co dnešní velké fintech společnosti typu Facebook mající ambici konkurovat bankám ve finančních službách jako jsou půjčky mezi lidmi a investorská tržitě? Mimochodem do tuzemské platformy na půjčky mezi lidmi investoval i největší český boháč Petr Kellner. Vývoj této nové ekonomiky ale není až tak rychlý, jak by se – například z inzerce v televizi – mohlo zdát.

PSALI JSME:
Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

Kdo přijde do Česka

„Český trh za ostatními evropskými trhy spíše stagnuje, než aby silně rostl. Může za to nižší penetrace chytrých mobilních zařízení a relativně dražší internet. To v důsledku znamená, že koncoví zákazníci nejsou navyklí využívat finančních služeb prostřednictvím mobilních zařízení,“ říká Kotoun.

Podle něj ale Česko na druhou stranu má vysokou penetraci bezkontaktních platebních terminálů. Lze tedy očekávat postupný růst fintech společností na tuzemském trhu. Větší pravděpodobnost má pod tlakem rostoucích investic a evropské regulace situace, kdy na český trh začnou nastupovat zahraniční fintech start-upy.

Každopádně globální investice do podniků zabývajících se inovacemi ve finančních technologiích (fintech) v první polovině roku 2019 významně poklesly, neboť investice a obchodní aktivita v Číně, které se o rok dříve prudce zvýšily, se nyní zastavily. Částečně tento pokles vyrovnávají obrovské zisky v USA, Velké Británii a v několika dalších evropských zemích, jak zjistila analýza společnosti CB Insights.

PSALI JSME:
Cestou fintech jdeme už roky, to slovo tehdy ještě ani neexistovalo, říká Daniel Döderlein z Auka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.