
Podmínky pro uplatnění školkovného jsou nastaveny tak, že je splní prakticky všichni rodiče. Pak si mohou odečíst přímo z daní (nikoli z daňového základu) za rok 2019 až 13 350 Kč za každé dítě, které navštěvuje některé z předškolních zařízení. Navíc se školkovné v posledních letech pravidelně zvyšuje, protože je navázáno na výši minimální mzdy.
1. Školkovné je sleva na dani uplatněná na základě umístění dítěte v předškolním zařízení. V roce 2019 činí maximálně 13 350 Kč za každé dítě.
2. Školkovné není vázané na příjem rodičů. Žádat o ně může jen jeden z rodičů pro jedno dítě, musí však s ním bydlet ve společné domácnosti.
3. Žádat o slevu mohou zaměstnanci i OSVČ prokazující náklady daňovým paušálem.
4. Do výdajů se započítává pouze tzv. školné vybírané předškolním zařízením, nelze uplatňovat stravné ani poplatky za kroužky a výlety.
5. Školkovné se týká nejen státních zařízení, ale i firemních, zahraničních a soukromých školek a pobytů v registrovaných zařízeních a dětských skupinách. Slevu nelze uplatňovat při pobytu v např. lesní školce, hlídacích koutcích a za služby soukromých vychovatelek.
Bez stravy a kroužků
Se školkovným se pojí několik mýtů, které je třeba uvést na pravou míru. Sleva na dani se sice vztahuje na výdaje spojené s umístěním dítěte v předškolním zařízení, ale nikoli na všechny. Není možné do ní zahrnout například poplatky za stravu, kroužky, výlety a další aktivity. Započítává se pouze základní poplatek vybíraný školkou, tzv. školné, a jako sleva na dani se uplatňují jen tyto výdaje. Což ale ve většině soukromých školek bohatě stačí k naplnění maximální částky.
Zmíněná částka 13 350 Kč za rok 2019 totiž není paušál, ale maximální hranice. Zato pro každé dítě zvlášť, takže za dva předškoláky je možné snížit daň až o 26 700 Kč.
Uplatňují zaměstnanci i OSVČ
Tato sleva na dani není vázána na příjem rodičů a týká se nejen zaměstnanců, jimž roční zúčtování daně provádí zaměstnavatel, ale také OSVČ. A to i těch, kteří uplatňují výdajový paušál.
Ve všech případech je však nutné tento nárok doložit potvrzením předškolního zařízení – podnikatelé v rámci daňového přiznání, zaměstnanci do 15. února při ročním zúčtování daní prováděných zaměstnavatelem.
Na rozdíl od slevy na dítě však zaměstnanci tento daňový bonus nezaznamenají ve mzdě každý měsíc, ale jen jednou ročně. Podobně jako v případě penzijního nebo životního pojištění. A také, na rozdíl od slevy na dítě, školkovné nezakládá nárok na tzv. zápornou daň, kdy vám stát „vrací“ i peníze na dani nezaplacené. Díky školkovnému se můžete dostat nanejvýš na nulovou hodnotu vašich daní.
Nejen státní školky
Často se také rodiče mylně domnívají, že školkovné se týká pouze pobytu v tzv. státní školce. Nikoli, uplatnit je můžete v případě školky státní, firemní i soukromé, školky v zahraničí, v zařízení provozovaného na základě živnostenského oprávnění, a dokonce i při pobytu v registrované dětské skupině.
Nejčastějším příkladem, kdy slevu uplatnit nelze, jsou tzv. lesní školky či soukromé vychovatelky, hlídací koutky a neregistrované dětské skupiny. Nárok na slevu nemají ani rodiče, jejichž dítě je od poplatku na umístění v předškolním zařízení osvobozeno.
Jen jeden z rodičů
Tak, jako v případě jiných daňových úlev, může o školkovné požádat jen jeden z rodičů. Pokud rodina žádá o slevu na dvě děti, každý z rodičů může uplatňovat slevu na jedno dítě. Platí však základní podmínka, že žadatel žije s dítětem ve společné domácnosti.
Tuto daňovou slevu mohou uplatňovat také prarodiče dítěte, ale jen za předpokladu, že je mají v péči nahrazující péči rodičů.
Nárok na školkovné nezáleží ani na tom, jak dlouho v kalendářním roce dítě do školky chodilo. Bude to mít vliv pouze na jeho výši, protože v každém případě se uznává pouze tzv. školné. Ať za část jednoho, nebo celých dvanácti měsíců.