Diverzifikace investičního portfolia: Jaká je role cenných kovů?

Zkušení investoři vědí, že správné portfolio, které dlouhodobě roste na hodnotě a odolává nejrůznějším nečekaným událostem, má být vyvážené. Toho lze dosáhnout s pomocí diverzifikace. Jakou roli v diverzifikaci portfolia hrají cenné kovy?
Zlato je považováno za spolehlivého uchovatele hodnoty. Obrázek byl vygenerován s pomocí AI v Adobe Firefly

Které kovy bývají součástí investičních portfolií?

Investování do cenných kovů může mít celou řadu podob. V první řadě můžete vybírat z celé řady konkrétních komodit. Existují ale i různé způsoby, jak do nich investovat. Typickou představou o investici cenných kovů může být koupě zlaté cihly, případně menších zlatých slitků a mincí. Stejně tak lze ale investovat do zlata zprostředkovaně – třeba tak, že koupíte akcie společnosti, která zlato těží.

Mimoto lze také investovat do stříbra, mědi, platiny a celé řady dalších kovů. Vedle toho lze narazit i na ETF fondy, jejichž hodnota odráží hodnotu spektra několika cenných kovů. Možnosti jsou tedy opravdu široké.

Diverzifikace snižuje riziko

Jedním z cílů diverzifikace portfolia je snížit riziko propadu jeho hodnoty. Co to konkrétně znamená? Představte si, že všechny své prostředky investujete do akcií jedné jediné firmy. Kdyby se taková firma dostala do finančních problémů, můžete přijít o celou vloženou částku. Pokud byste ale své prostředky investovali do dvou různých firem, šance, že zkrachují obě, je výrazně menší. Vaše riziko ztráty celé investice tedy výrazně klesá. Pokud své prostředky vložíte do deseti nebo sta firem, pak lze riziko krachu všech korporací v portfoliu takřka úplně vyloučit.

Jenže stále je zde možnost, že dojde k výraznému propadu na burze a hodnota všech firem se propadne ze dne na den o desítky procent. Proto je dobré investovat do různých druhů aktiv. Vedle akcií například do dluhopisů, nemovitostí, kryptoměn nebo například cenných kovů.

Hedging: Zlato vás ochrání v krizi

Koupě zlata je typickým příkladem diverzifikace portfolia. Zlato je považováno za spolehlivého uchovatele hodnoty. Cena zlata zpravidla roste během ekonomických krizí, při vysoké inflaci a v jiných dobách nejistoty na trzích. Když tedy z nějakého důvodu klesá hodnota jiných aktiv třeba během ekonomické krize, u zlata může naopak dojít k růstu hodnoty. Ve správně nastaveném portfoliu se mohou výkyvy hodnot vzájemně vykompenzovat.

Hodnota cenných kovů dlouhodobě roste

Cenné kovy stejně tak jako jakékoli jiné aktivum procházejí výkyvy hodnot. Ty mohou být někdy poměrně výrazné a mohou se pohybovat v desítkách procent za relativně krátkou dobu. Když se ale na grafy podíváte s větším odstupem, zjistíte, že hodnota různých cenných kovů dlouhodobě roste.

Kdo tedy je ochoten cenné kovy do svého portfolia zařadit dlouhodobě, ten s vysokou pravděpodobností neprohloupí a vedle jiných benefitů mu cenné kovy přinesou také zisk.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.