
Z různých studií přitom vyplývá, že potenciál inovací by mohla brzdit právě neoptimální spolupráce mezi různými věkovými skupinami.
Dle průzkumu, který proběhl v rámci projektu SiLC (Synergy in Learning and Cooperation – financovaný z programu Erasmus+) v šesti evropských zemích, však zaměstnavatelé v mikro, malých a středních firmách (1-249 zaměstnanců) mezigenerační spolupráci ve svých týmech nijak systematicky neřeší (s nějakou pravidelností se jim věnuje pouze 40 % team leaderů).
Spíše, než diverzita mezigenerační v posledních letech čeří českou i evropskou vodu diverzita kulturní. Zdá se však, že ani ta jako téma české malé a střední firmy příliš neoslovila. Je to zřejmě dáno i tím, že, oproti jiným evropským zemím, je podíl cizinců na pracovním trhu v České republice poměrně nízký – jde o necelá dvě a půl procenta oproti např. 10,9 % ve Španělsku, nebo 4,5 % v Nizozemsku.
Předsudky a diskriminace
Podle vzdělávací společnosti MgC, jsou „namíchané“ pracovní týmy běžné spíše v inovativních firmách a mezinárodních korporacích. V mnoha českých firmách však stále vládnou předsudky nebo dokonce diskriminace vůči „odlišným“ zaměstnancům. Ačkoliv je ve veřejném prostoru nepřijatelné diskriminovat ženy pro to, že jsou ženy, diskriminovat osoby s postižením nebo segregovat mladé a staré, ve firmách se to stále děje.
„V posledních letech se situace zlepšuje. Vedení firem a manažeři s diverzitou nemají obvykle problém, protože vidí její přínosy. Předsudky se objevují spíše mezi jednotlivými členy týmu. Společným úkolem je pak práce se zaměstnanci, kteří mají z odlišnosti strach,“ vysvětluje Monika Novikmecová, která se v MgC Group diverzitou ve firmách zabývá.
Podle ní stále více firem vidí rozmanitost jako hnací sílu inovací. „Pokrokově smýšlející společnosti jsou si navíc vědomy budoucího nedostatku vhodných uchazečů a to nejen z důvodu stárnutí populace. Na základě diverzity se otevírají novým možnostem, což vede k přizpůsobení pracovních pozic například ženám, které nastupují do práce po mateřské dovolené, čerstvým absolventům, lidem starším 50 let a dalším sociálním skupinám. Obrovskou výhodou je, že mohou vybírat z mnohem většího množství talentů,“ doplňuje Novikmecová.