Dluhy po splatnosti má více než půl milionu Čechů, exekucí jsou miliony

V negativním Registru fyzických osob SOLUS bylo ke konci roku zapsáno 567 tisíc osob s dluhem po splatnosti. Je to o 53 tisíce lidí méně než před rokem. I tak je vůči dlužníkům vedeno několik milionů exekucí.
Více než půl milionu Čechů nezaplatilo svůj dluh v termínu. Foto: Depositphotos.com

Zápis v registru SOLUS má motivovat dlužníky, aby své závazky po splatnosti uhradili. Při odpovědném posuzování platební morálky a bonity klienta je pro ně totiž v okamžiku, kdy mají problém se splácením svých aktuálních závazků, obtížné získat novou službu, nový úvěr.

„Skutečnost, že máme meziročně v negativním registru o padesát tisíc osob s dluhem po splatnosti méně, je skvělou zprávou. Znamená to, že řada z těchto osob nemusí kvůli neschopnosti uhradit dluh čelit exekuci nebo osobnímu bankrotu, a tyto nesplácené dluhy nemusí v ceně služby platit jiní klienti našich členských společností,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Dluh 47 miliard korun

Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS v největším registru dlužníků v Česku závazek po splatnosti u 6,4 procent dospělých občanů ČR (oproti 7,14 % ke konci 2018). Celkový závazek po splatnosti evidovaný u těchto 567 tisíc osob činí necelých 47 miliard korun (oproti 49,5 miliardám ke konci roku 2018).

Svůj závazek po splatnosti zapsaný v Registru fyzických osob SOLUS nebo jeho část uhradilo v roce 2019 více než 229 tisíc osob. Celková suma uhrazených závazků po splatnosti v tomto registru přesáhla 4,9 miliard.

Miliony exekucí

Ačkoli se rovněž postupně snižuje i počet lidí v exekuci, i tak Exekutorská komora eviduje miliony exekucí. Podle posledních dostupných informací z roku 2018 byla v Česku vedena exekuční řízení vůči 821 337 osobám, v exekuci se tak nacházelo o 41 tisíc lidí méně než o rok dříve. Zahájeno bylo více než půl milionu exekucí, což představovalo meziroční pokles o více než 100 tisíc.

Podle nedávno zveřejněných údajů Exekutorské komory je přitom polovina exekucí vedena k vymožení jistiny menší než deset tisíc korun. Takových exekucí je zhruba 2,4 milionu. Následuje přibližně 750 tisíc exekucí do částky 20 tisíc. Třetí v pořadí je ovšem skupina více než 772 tisíc dlužníků s pohledávkami nad 100 tisíc korun.

PSALI JSME:
Dlužníci se do bankrotu nehrnou, nechce se jim pracovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru