Zápis v registru SOLUS má motivovat dlužníky, aby své závazky po splatnosti uhradili. Při odpovědném posuzování platební morálky a bonity klienta je pro ně totiž v okamžiku, kdy mají problém se splácením svých aktuálních závazků, obtížné získat novou službu, nový úvěr.
„Skutečnost, že máme meziročně v negativním registru o padesát tisíc osob s dluhem po splatnosti méně, je skvělou zprávou. Znamená to, že řada z těchto osob nemusí kvůli neschopnosti uhradit dluh čelit exekuci nebo osobnímu bankrotu, a tyto nesplácené dluhy nemusí v ceně služby platit jiní klienti našich členských společností,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.
Dluh 47 miliard korun
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS v největším registru dlužníků v Česku závazek po splatnosti u 6,4 procent dospělých občanů ČR (oproti 7,14 % ke konci 2018). Celkový závazek po splatnosti evidovaný u těchto 567 tisíc osob činí necelých 47 miliard korun (oproti 49,5 miliardám ke konci roku 2018).
Svůj závazek po splatnosti zapsaný v Registru fyzických osob SOLUS nebo jeho část uhradilo v roce 2019 více než 229 tisíc osob. Celková suma uhrazených závazků po splatnosti v tomto registru přesáhla 4,9 miliard.
Miliony exekucí
Ačkoli se rovněž postupně snižuje i počet lidí v exekuci, i tak Exekutorská komora eviduje miliony exekucí. Podle posledních dostupných informací z roku 2018 byla v Česku vedena exekuční řízení vůči 821 337 osobám, v exekuci se tak nacházelo o 41 tisíc lidí méně než o rok dříve. Zahájeno bylo více než půl milionu exekucí, což představovalo meziroční pokles o více než 100 tisíc.
Podle nedávno zveřejněných údajů Exekutorské komory je přitom polovina exekucí vedena k vymožení jistiny menší než deset tisíc korun. Takových exekucí je zhruba 2,4 milionu. Následuje přibližně 750 tisíc exekucí do částky 20 tisíc. Třetí v pořadí je ovšem skupina více než 772 tisíc dlužníků s pohledávkami nad 100 tisíc korun.