Do pěti let pravděpodobně vznikne digitální euro

Zavedení digitálního eura může být první krok na cestě k bezhotovostní ekonomice, kde budou moci být kontrolovány všechny provedené transakce. To by sice usnadnilo boj proti podsvětí, ale také výrazně zasáhlo do svobod lidí.
Podle prezidentky ECB Christine Lagardeová by digitální euro mělo vzniknout již v příštích pěti letech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky (ECB), dala jasně najevo, že to s plány na zavedení digitálního eura myslí zcela vážně. Na akci Reuters Next dokonce uvedla, že by digitální euro mělo vzniknout již v příštích pěti letech. Rada guvernérů ECB bude o celé záležitosti jednat již v první polovině letošního roku.

Podle Lagardeové je v otázce digitálních měn nejdále Čína, která se digitálnímu jüanu věnuje již několik let. Čínská digitální měna je však častým terčem kritiky. Její odpůrci se obávají, že by mohla vést k větší kontrole nad obyvatelstvem.

Bude totiž přímo řízena centrální bankou a umožní čínskému režimu získat větší kontrolu nad toky peněz v ekonomice. V budoucnu by tak například odpůrci režimu mohli být odstřiženi od finančních zdrojů, což by upevnilo moc současných představitelů Číny.

PSALI JSME:
Čtvrtá šokující předpověď pro rok 2021: Nová čínská digitální měna přinese zásadní změnu

Kvůli negativním ohlasům na digitální jüan lze očekávat kritiku i digitálního eura. Zvláště odpůrci takzvané bezhotovostní ekonomiky, ve které již neexistují fyzické bankovky a mince, se zřejmě budou bouřit. Sporné budou hlavně otázky týkající se soukromí, ochrany osobních údajů a ochrany před pozorováním lidí veřejnými institucemi.

Christine Lagardeová se rovněž vyslovila pro regulaci bitcoinu. Tato kryptoměna je údajně vysoce spekulativním investičním nástrojem, který umožňuje provádění podezřelých obchodů a praní špinavých peněz. Šéfka ECB tak veřejně a velmi přísně vystoupila proti bitcoinu, který v poslední době roste na oblibě.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bezhotovostní společnost se neosvědčila. Doklady ale možná už brzy budeme nosit v telefonu, říká šéf Státní tiskárny cenin

Zavřít reklamu ×
  1. S tím Bitcoinem ta baba prašivá pravdu má. Jenže s tou digitální měnou né. Jednou opravdu přijde doba, kdy odpůrce bude v bankách zablokován a žádná hotovost nebude, tak si ani nebude moct nakoupit jídlo, popřípadě další věci. Už ted koukám, jak se připravuje vakcinační pas a kdo nebude očkován na Covid, tak mu nebude umožněno jít třeba do hospody, na fotbal a tak dále. Všichni ted křičej, že to tak nebude a pak prostě přijde čas, kdy to tak bude a nikdo s tím nic nenadělá. A nejlepší na těchto změnách je vždycky to, že to někdo dělá pro naše dobro. A ještě si neodpustím jedno i když vím že by se to nemělo, ale tohle je opravdu odporná svi baba.

  2. Máš pravdu, Bohouši, to, že na nás chystají sviňárny jednu za druhou je fakt. Covídek je jen předehra.

  3. Tak omezit jenom bitcoin je nesmysl, je tu dalších asi 200 jiných kryptoměn, to by se muselo omezit nebo zakázat všechno a mělo se to udělat už v roce 2017, ale podle mého názoru se to hodně bankéřům hodí do krámu, maj tam ulité neprůhledné miliardy….takže asi tak

    • Ujíždí jim vlak a potřebuji otroky. Proto vymýšlí neustále nové způsoby zdanění a ovládání mas. Především reprezentuje svět let minulých. Co se týká BTC šlape vodu. Největší pračky jsou Banky a vlády, repre. touhle paní.

  4. Mohu jen souhlasit s Bohuslavem, nejhorsi na tom je, ze vsichni, kdo si ted pochvaluju, jaci jsou pokrokovi a jak je to pohodlne platit mobilem, hodinkami atd. si asi opravdu neuvedomuji, ze podporuji kontrolu statu nad svymi vydaji, spotrebe aj. a pokud by melo opravdu dojit ke zruseni hotovosti, bude uz pozde litovat tohoto kratkozrakeho chovani.

  5. janusz A. Zajdel – Limes inferior – vše už bylo napsáno a předpovězeno – Totalitní společnost, v níž jsou lidé rozděleni do tříd a odměňováni podle své inteligence, funguje zdánlivě bez problémů. Všichni jsou si rovni, i když někteří jsou si rovnější.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru