Čtvrtá šokující předpověď pro rok 2021: Nová čínská digitální měna přinese zásadní změnu

Názor
Čínská lidová banka (PBOC) zahájila v říjnu 2020 pokročilý experiment s digitální měnou. DCEP (Digital Currency Electronic Payment) má být digitální verze jüanu (resp. renminbi – pozn. red.) na bázi blockchainu. V roce 2019 bylo 80 % všech plateb v Číně realizováno prostřednictvím služeb WeChat Pay a AliPay. PBOC chce zajít ještě dál a prostřednictvím postupného přechodu na bezhotovostní společnost zvýšit účinnost monetární a fiskální politiky s cílem prohloubit finanční inkluzi.
Čínská lidová banka letos zahájila pokročilý experiment s digitální měnou na bázi blockchainu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dalším přirozeným krokem bude využít novou digitální měnu jako nástroj k otevírání čínského kapitálového účtu, který je v současnosti značně omezený, takže je jüan pro všechny mimo pevninskou Čínu v zásadě nedostupný.

Povolení plného přístupu cizinců na čínské kapitálové trhy do značné míry odstraní hlavní překážku, která brání zahraničním investorům používat čínský jüan v obchodě a investicích – zajistí jeho likviditu a přímý přístup k investicím na čínském území.

Stabilita čínské měny a automatická sledovatelnost a dohled, který blockchainová technologie umožní, mezitím v podstatě eliminují riziko úniku kapitálu nebo nezákonných převodů mimo Čínu.

Tato myšlenka je v naprostém souladu s čínskou strategií „Dvojího oběhu“, zlepšuje transparentnost uvnitř Číny a zároveň rozšiřuje využití jüanu v externích transakcích coby přitažlivé alternativy k americkému dolaru.

PSALI JSME:
Akcie čínských technologických gigantů padají. Přichází regulace monopolů

Navíc znemožní Spojeným státům využívat dolar jako zbraň. Jelikož jde o centralizovanou měnu pod záštitou státu, bude DCEP i nadále vnímána jako „fiat měna“ a nebude tak atraktivní jako decentralizované blockchainové měny, např. bitcoin.

Z čínského pohledu nejde o chybu, ale záměr – digitální jüan umožní záporné sazby pro „hotovost“, a také cílení nominálního HDP bude mnohem jednodušší.

Otevření čínského kapitálového účtu a vytvoření rezervní měny konkurující americkému dolaru pomůže posílit čínskou spotřebu, financovat zbrusu nový čínský důchodový systém a prohloubit tamní kapitálové trhy.

Autor je hlavní ekonom a CIO Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Číňané houfně nakupují domácí akcie

Zavřít reklamu ×
 1. Kupuji Americké akcie, telefonuji iPhonem jezdím BMW vyrobeným v USA a nehodlám na tom nic!!! měnit. Přesvědčte mě, že dělám hloupost
  Mějte se krásně

  • tyto nesmysly opravdu může psát někdo kdo je ožralý na boží hod ve 2. 40 vzhůru sedí sám ve své špeluňce a honí si bim….

  • IPhony se ale v USA nevyrábí ty … a o tom že ty kupuješ nějaký akcie se dá s naprostou jistotou pochybovat

 2. Nová čínská digitální měna bude pro nezávislé státy, které dosud nejsou v zóně vlivu USA, skutečným darem z nebes. Spojené státy zneužívaly dolar v mezinárodním obchodě a iniciativa Číny umožňující skrýt finanční transakce mezi jednotlivými zeměmi způsobí, že USA ztratí dohled nad uplatňováním svých sankcí.

 3. Web pro váš vlastní názor? I když tu vytváříte zdánlivý dojem veřejné diskuse, která je ve skutečnosti určena k manipulaci s veřejným míněním, právě nástup čínské digitální měny bude znamenat tolik očekávaný konec západních mocenských elit, které tak ochotně podporujete.

  • Mám obavy že pro běžného člověka je jedno zda je to oligarcha z německa či usa nebo číny , malajsie atd.

  • Být Vámi, tak si to užiji tu chvilku štěstí. Protože po Číně se začnou chránit i další státy, Rusko, Indie, Asie, Austrálie Latinská Amerika, Afrika, jen nevím, co EU a Dolar do pár let zaplače.

  • Je krásné číst tady ty názory opěvující tu skvělou Čínu. Pro nás absolutně jiný pohled na život, ale je vidět kolik má fandů. Čína tuto zeměkouli zdevastuje, je to pouze otázka času. Její vidění světa je otřesné

   • Někteří si přejí výměnu amerického hegemona za hegemona čínského. Zejména ta generace starší, která s libostí vzpomíná na časy, kdy nebyl dostatek toaletního papíru v obchodech…
    Neví však, že je to jako z bláta do louže. Nebo spíše z bláta do pěkného průjmu.

 4. Nejprve padne dolar a pak za ním i euro ! Tyto měny nejsou podloženy ani zlatem ani stříbrem ! Jejich miliardy jsou bezcenné cáry papíru a můžou si jich natisknout kolik chtějí a stejně jim to nepomůže ! Žít na dluh se nedá do nekonečna a Čínané stejně vlastní jejich dluhy a tak je mohou poslat ke dnu , což se zanedlouho stane ! A vy dva co jste psali přede mnou padnete taky na hubu a nic s tím nenaděláte ! A nepomúže vám ani Amerika ani Brusel !!!!!!!!!

  • Měna podložená zlatem je pozustatek feudalismu . Kapitalismus je o obchodu , výrobě , spotřebě. Tudíž měna je jen prostředek směny a umožnění kapitálu se správně umístit.
   Klasickým zlatem jsou u nás nemovitosti (zvlášní zboží) . Jenže američané z něj uělali spotřebu (obecní daně odvislé od hodnoty) . Tudíž nemovitosti musí vydělávat . A tedy kapitál se musí točit. Tudíž američané mají třikrát větší podlahovou plochu než my. Vydávají na přepočet lidí pětkrát více stavebních povolení . A když se podíváte na dlouhodobé statistiky v řádu desítek let , mají dvojnásobný ekonomický rust oproti evropě.
   Čína si vede dobře a má našlápnuto . Zatím má na hlavu poloviční HDP než čr a šestinový oproti usa . Jsem zvědav jak jim to pošlape . Držím palce , protože když se mají lépe jedni , participují na tom i druzí.

  • Moc se netěšte. Že padne dolar říkají soudruzi po celém světě už 70 let a pořád jim ta prognóza jaksi nevychází.

  • Moc se netěšte.Že padne dolar říkají soudruzi na celém světě už přes 70 let a pořád jim ta prognóza nevychází. Zůstane jen u Vašeho přání.

 5. Tvrzení článku, že „v roce 2019 bylo 80 % všech plateb v Číně realizováno prostřednictvím služeb WeChat Pay a AliPay“ tedy znamená, že Čína úspěšně zlikvidovala svou hotovost (bez ohledu na to zda budeme mluvit o ju:anu nebo renminbi). A že 80% všech obyvatel Číny včetně sebezapadlejších oblastí má pohodlný přístup k pc a internetu a hotovost už naprosto vůbec nepoužívají, protože ta zbývající procenta tak musí činit opravdu na 100%, aby se do těch proklamovaných dat celek vešel.
  Nebo prostě jen autor a po něm i korektor nestarající se o smysluplnost textu jaksi opominuli slovíčko „elektronických“ mezi spojením ‚všech‘ a ‚plateb‘, citovaných v úvodu…

 6. ps: a kdybych byl šťoural, tak si odvodím, že autor textu u nás propaguje čínskou vládní politiku, protože mezi počítače soustavně používající obyvatele Číny řadí i všechny ty Ujgury, kteří prý podle šovinistických kapitalistických manipulátorů ‚trpí‘ v převýchodných táborech – ejhle, oni i tam trpí se zapnutými počítači a mobily! Nebo že by to už v rámci budování kapitalistického komunismu zvládli dotáhnout ke komunitám, které nepotřebují používat peníze a vše zvládají směnným obchodem (třeba jedna ledvina za 5kg brambor?!).

 7. Jen slovní spojení „bezhotovostní společnost“ musí každému normálnímu člověku nahánět hrůzu.
  Okamžitě toužím po návratu k době, kdy byly měny kryty zlatem a ekonomika byla skutečně ekonomikou.

 8. Romane a Michale, jezdím Kijou, žeru rýži a telefonuju Huaweiem a Amerika mi může být u prd-le. 🙂 Inteligentní hláška, co? 🙂

 9. Je jen otázkou krátkého času, kdy si pobečíte nad slavným americkým dolarem v hodnotě ani ne jeho papíru….

  • Nejvíc budou brečet ti, co si tohle přejí. Včetně vás.
   Pokud by taková situace opravdu nastala, tak to odnesou obyčejní lidi.
   Kapitalista, co lidi zaměstnává, tvoří pracovní prostředí, odvádí daně, tvoří hodnoty. Ten propustí lidi, vyhlásí insolvenci, přestane platit daně. Zaměstnanci i stát zapláčou.

   • Český politický pravicový kapitalisti ve státu,nebo např v montovnách od 1989,co jsou navázaný na zahraniční kapitá l,netvoří žádné hodnoty,ale naopak zneužívali úmyslně se zahraničním kapitálem od 1989 slušné chudé občany středoškoláky za živořící mzdy,které z chudých slušných občanů středoškoláků udělali bídáky v dluzích,nebo v exekuci,který neměli ani na základní potraviny,takže žádné hodnoty netvoří,ale naopak tuto zemi úmyslně od privatizace zahraničním kapitálem/kapitalismem dokurvili po 1989.

   • A odcituji,co je citováno na české wikipedii,podle VŠ české politické pravicové kapitalistické ideologie,je zde citováno ´´,že člověk je vždy ochoten pracovat za nižší,než minimální mzdu´´.K tomu závěru došli VŠ politický pravicový kapitalisti VŠ politici,VŠ ekonomové,VŠ filozofové, v politické ideologii kapitalismu.Jinými slovy přišli na úplný nesmysl a přesněji citováno na matematický nesmysl a to prosím s VŠ diplomy. Odcituji příklad z praxe v Libereckém kraji,kde dlouho byli jen 9 tisícové,10 tisícové měsíční mzdy například v montovnách v tomto kraji. Pokud dostanete 9 -10 tisíc kapitalistických a jděte si pořídit v tržní kapitalistické ekonomice podnájem 1+0,nebo 1+1,tak 10 tisíc je v čudu ani nemrknete,takže máte 0 korun z kapitalistické měsíční výplaty 10 tisíc.Teď musíte mít 3000 Kč na jídlo,takže už jste 3000 v mínuse v české ideologii kapitalismu,dále musíte mít 1000 Kč na dopravu,takže už jste 4000 Kč v mínuse,dále musíte mít na základní drogerii,takže řekněme mýdlo,prací prášek,ručník,utěrka,hadr na podlahu,toaletní papír,takže už jste úplně v řiti. K tomu nepočítám 300 KČ na kredit a kde máte 1 ponožky,1 slipy,1 triko,jednu mikinu,1 bundu a jedny boty,aby jste se mohl vůbec hlásit buď o práci a nebo jít do práce.Takže ,kdo chce,pochopí,proč to cituji.Ale VŠ český politický pravicový kapitalisti polistopadu,to pochopitelně popřou a nebo vás scenzurují,co jiného od nich také čekat po 1989 v ČR .

    • Naučte se prosím srozumitelně psát, to, co jste napsal je obrovský blábol.

     Váš výplod bude asi odrazem vašeho intelektu, nedivím se, že pak makáte za minimální mzdu.

 10. Možno by bolo dobré prečítať si aj iný pohľad a zamyslieť sa, čo digitálna mena umožňuje a či je to naozaj VÝHRA. (autor žije už viac ako 10 rokov priamo v Číne.“
  „QR kód funguje v dvoch najrozšírenejších aplikáciách WeChat a Alipay. Sú to komunikačné aplikácie, cez ktoré sa aj platí. Peniaze sa už v Číne ani nepoužívajú, platí sa len mobilmi. Tieto aplikácie zároveň presne trasujú ľudí, s kým sa stretli a kde boli, na základe polohy GPS a platobných transakcií.“
  https://www.hlavnespravy.sk/mikas-a-matovic-sa-este-maju-co-ucit-ako-funguju-karantenne-opatrenia-v-cine/2390174

 11. ČÍNA TECHNOLOGICKY A EKONOMICKY DOBEHLA USA (28.08.2020)

  Riaditeľ FBI Ch. Wray to sám povedal: „Ekonomicky a technologicky je Čína už na úrovni USA.“
  Za prezidenta Donalda Trumpa USA jednoducho na Čínu strácajú. Jednoducho povedané, Čína ide hore a USA dole. Nejde len o Trumpa, pretože na páde USA sa „pracovalo“ dlho.
  Čo hovoria fakty?
  Fakty hovoria samy za seba.
  Čína obstála vo Veľkej recesii, nahradila Japonsko ako druhú najväčšiu ekonomiku v roku 2010. V roku 2012 nahradila USA v pozícii najväčšieho obchodníka sveta (súčet exportu a importu), čo je pozícia, ktorú USA držali 60 rokov. V roku 2014 sa čínsky HDP, merané v parite kúpnej sily, dostal nad ten americký. USA boli pritom najväčšou ekonomikou sveta od roku 1872!

 12. Obchodný schodok USA v októbri vzrástol, zvýšil sa aj deficit v obchode s Čínou

  Washington 4. decembra 2020 (TASR) – Obchodný deficit USA zaznamenal v októbri rast takmer o 2 % na viac než 63 miliárd USD. Zvýšil sa aj politicky citlivý obchodný schodok USA s Čínou a Mexikom.
  Za 10 mesiacov tohto roka dosiahol celkový deficit v zahraničnom obchode USA 536,7 miliardy USD. V porovnaní s 10 mesiacmi minulého roka to predstavuje rast o 9,5 %. (1 EUR = 1,2151 USD)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru