Do posledního haléře: Klienti Sberbank CZ dostanou zpět úplně všechny své úspory

V pondělí spadl kámen ze srdce klientům padlé banky Sberbank CZ. Její insolvenční správkyně Jiřina Lužová podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia banky v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Česká spořitelna je tak na cestě k získání nejhodnotnější části majetku Sberbank CZ. Kupní cena činí lehce přes 41 miliard korun.
Klienti Sberbank CZ dostanou zpět úplně všechny své úspory. Ilustrační foto: FAEI.cz

Z této částky budou vyplaceni do posledního haléře všichni klienti Sberbank CZ z řad jednotlivců a malých a středních firem, kteří v této bance před jejím pádem letos v únoru měli uloženo více, než odpovídá ekvivalentu částky 100 tisíc eur.

Úspory nad touto částkou totiž nejsou ze zákona pojištěny, takže klienti museli čekat právě na to, zda se podaří jejich úspory, tedy pohledávky za padlou bankou, získat právě z prodeje majetku Sberbank CZ.

Kraj Vysočina, jenž patřil k největším klientům Sberbank CZ a tedy i k těm, jejichž peníze jsou nejvíce ohroženy jejím pádem, si přijde minimálně na více než dvě miliardy korun z uvedené částky zhruba 41 miliard. Je ale možné, že se dočká vyplacené úplně celé své pohledávky ze Sberbank CZ, odpovídající 2,4 miliardy korun.

Konkurz je výsledkem insolvenčního řízení, které Pražský městský soud zahájil koncem letošního července. Žádost a zahájení insolvence podala sama Sberbank CZ, resp. její zmíněná likvidátorka Lužová.

Stalo se tak proto, že se nepodařilo prodat aktiva Sberbank CZ. Likvidátorka je nabídla jiným bankám, ale jimi nabídnutá kupní cena nebyla dostatečná, aby výtěžek pokryl pohledávky věřitelů, anebo se zájemci o koupi banky stáhli.

Sberbank CZ musí mít své úvěrové portfolio zpeněženo do 12. prosince 2022. Po tomto datu z důvodu sankcí USA na ruskou Sberbank hrozí, že Sberbank CZ nebude mít přístup do svého hlavního bankovního systému. Sankce obsahují výjimku, ale její platnost končí právě 12. prosince.

Úvěrové portfolio banky – nejde jen o hypotéky, ale třeba také podnikové úvěry a další podobné produkty – představuje zdaleka nejhodnotnější část majetku Sberbank CZ. Má ve svém celku účetní hodnotu přes 51 miliard korun, zatímco nominální hodnota majetku padlé banky je 61,6 mld. Kč.

Klienti, kteří si u padlé Sberbank CZ sjednali hypotéku, ji splácí nadále standardně, dle smlouvy. Nic se pro ně nemění. Hypotéku by však měli splácet jen po dobu smluvně dohodnuté fixace úrokové sazby.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB