Dobrá zpráva: Česká spořitelna koupí úvěrové portfolio Sberbank

Insolvenční správkyně Sberbank CZ JUDr. Jiřina Lužová informovala, že v pondělí podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia padlé banky s ruskými kořeny v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41 053 000 000 korun.
Česká spořitelna koupí úvěrové portfolio Sberbank. Ilustrační foto: Sberbank

„Podpis je skvělou zprávou pro všechny úvěrové klienty i věřitele Sberbank CZ. Její insolvence patří mezi největší v historii České republiky, a to jak finančním objemem, tak počtem věřitelů, a proto jsem velmi ráda, že se nám podařilo dosáhnout ve velmi krátké době tohoto mimořádného výsledku,“ sdělila Lužová naší redakci.

Insolvenční správkyně dále uvedla, že předpokládá, že v případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině příštího roku dojde v druhé polovině roku k vypořádání věřitelů formou částečného rozvrhu. Nabídnutá kupní cena za úvěrové portfolio padlé banky vychází z nabídkového řízení, kterého se zúčastnilo několik zájemců.

Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla dostačovat ke stoprocentnímu uspokojení věřitelů v první skupině (Garanční systém finančního trhu, pozn. red.), 100% uspokojení věřitelů ve druhé skupině (fyzické osoby a malé a střední firmy).

PSALI JSME:
Garanční systém zahájil výplatu náhrad institucionálním klientům Sberbank

Pořadí při vypořádávání pohledávek určuje insolvenční zákon, který je založen na evropské legislativě. K více než devadesátiprocentnímu uspokojení věřitelů by s velkou pravděpodobností mělo dojít ve třetí skupině (tj. krajů, měst, obcí a velkých společností). Mezi velké klienty Sberbank CZ patřil třeba Kraj Vysočina, jemuž v bance zůstalo 2,4 miliardy korun.

Námitky některých věřitelů, že v případě rychlého prodeje úvěrového portfolia dojde k prodeji za nízkou kupní cenu, se podle insolvenční správkyně Lužové ukázaly jako zcela neopodstatněné. Podepsanou smlouvu musí ještě schválit Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Předpokladem jejího dokončení je rovněž udělení další výjimky z amerického sankčního seznamu OFAC, když ta současná vyprší 12. prosince tohoto roku. „Po tomto datu z důvodu sankcí USA na ruskou Sberbank hrozí, že Sberbank CZ nebude mít přístup do svého hlavního bankovního systému. Sankce obsahují výjimku, ale její platnost končí právě 12. prosince,“ vysvětlil letos v srpnu ekonom Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
V konkurzu Sberbank CZ se hraje o čas

V případě úspěšného vypořádání celého prodeje v první polovině roku 2023 by tak mohlo dojít k výplatě pohledávek věřitelů Sberbank CZ formou částečného rozvrhu již v druhé polovině příštího roku. „Aby k prodeji úvěrového portfolia za uvedenou kupní cenu a v daném časovém rámci skutečně došlo, musí být splněno i několik dalších podmínek,“ upozornila Lužová.

Úspěšné dokončení celého prodeje v první polovině příštího roku podle jejího názoru předpokládá, že proces prodeje nebude žádným věřitelem Sberbank CZ napadán. „Každý takový spor značně ohrožuje a oddaluje termín zahájení výplaty všech věřitelů,“ uvedla JUDr. Lužová. Pro úvěrové klienty padlé banky se zatím nic nemění. Až do úspěšného vypořádání prodeje jsou nadále povinni splácet své závazky jako doposud.

Zbytek úvěrového portfolia (např. podnikové úvěry a další podobné produkty) a ostatní aktiva Sberbank CZ, která nejsou součástí smlouvy o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia uzavřené s Českou spořitelnou, plánuje insolvenční správkyně nabídnout na začátku roku 2023 ostatním bankám i nebankovním společnostem. Celkové úvěrové portfolio banky má účetní hodnotu přes 51 miliard korun, zatímco nominální hodnota majetku padlé banky je 61,6 miliardy korun.

PSALI JSME:
Někteří klienti Sberbank mohou od garančního systému dostat až pět milionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.