Dohoda o brexitu v Bruselu uspěla. Londýn ji však stále může shodit ze stolu

Názor
Fakt, že premiéři a prezidenti 27 zemí EU dnes podpořili návrh dohody o brexitu, není z hlediska trhů příliš překvapivý. „Lámat chleba" se bude až v půli prosince v britském parlamentu. Premiérka Theresa Mayová totiž stále nemá zajištěnu jeho podporu návrhu dohody.
Ilustrační foto: Pixabay

Každopádně výsledek dnešního bruselského jednání premiérů a prezidentů zemí EU je příznivou zprávou pro českou ekonomiku. Snižuje se totiž pravděpodobnost, že koncem března 2019 proběhne takzvaný „brexit nadivoko“, tedy brexit bez dohody. Byť tato pravděpodobnost stále není nulová.

Pokud však v příštích dnech dnešní výsledek bruselského jednání pozitivně přijme britská veřejnost, lze předpokládat, že oslabí stávající odmítavý postoj stále podstatné části britského parlamentu k návrhu dohody.

Jestliže britský parlament při svém hlasování – pravděpodobně 12. prosince 2018 – návrh dohody o brexitu odmítne, situace se výrazně zdramatizuje. Británie by se vydala cestou „brexitu nadivoko“, s neblahými ekonomickými důsledky na britských ostrovech a v dalších zemích, včetně ČR.

PSALI JSME:
Brexit: Británie na rozcestí, z nějž všechny cesty vedou do pekla

Brexit bez dohody by například jen v českém automobilovém průmyslu připravil o práci až 16 tisíc Čechů. Británie je významným odbytištěm českého vývozu a brexit bez dohody by vedl k tomu, že by v březnu 2019 zde dne na den přestal platit nynější bezcelní režim a také stávající úpravy netarifních opatření mezi Británií a zbytkem EU. To by v důsledku ochromilo britskou poptávku po dováženém zboží.

Nejistota spjatá s brexitem ji ostatně částečně ochromuje už nyní. Zatímco letos od ledna do září objem českého vývozu na trhy Evropské unie (stále včetně Británie) stoupl meziročně o dvě procenta, export do Británie samotné ve stejném období klesl o 4,6 procenta. Spojené království je jediným z našich klíčových exportních odbytišť, kam letos vyvážíme menší objem zboží než loni.

Zatím je tedy jakýkoli potlesk předčasný. Británie má před sebou politické nesmírně horký prosinec.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.