Dolar částečně koriguje ztráty

Prakticky po celý týden panovala na globálních i tuzemských finančních trzích dobrá nálada. Primárně ji táhnou očekávání, že to nejhorší, myšleno duben, je za námi. Nyní ekonomika ožívá a hospodářské politiky se snaží růst dále podporovat. Evropská komise finišuje s přípravou rozvojového fondu, Evropská centrální banka navyšuje pandemický program odkupu aktiv, německá vláda schválila další fiskální balíček.
Nečekaně příznivá data z amerického trhu práce pomohla dolaru částečně korigovat ztráty, které v uplynulých dnech vůči euru utrpěl. Foto: Depositphotos.com

Do toho přineslo dnešní odpoledne opravdu pozitivní šok. Navzdory všem očekáváním zaznamenal americký trh práce nečekané zlepšení. Pracovní místa v USA již v květnu nezanikala, naopak jich 2,5 milionu vzniklo, míra nezaměstnanosti oproti veškerým předpokladům klesla z dubnové historicky nejvyšší úrovně 14,7 % na 13,3 %. Trh přitom v průměru čekal její razantní růst až na 19 %.

Nečekaně příznivá data z amerického trhu práce pomohla dolaru částečně korigovat ztráty, které v uplynulých dnech vůči euru utrpěl. Kurz eura k dolaru se tak odpoutal od tříměsíčního maxima nad 1,1380 USD/EUR a vracel se k 1,1300 USD/EUR.

Globální optimismus otočil i slábnoucí středoevropské měny. Přes dramatický pokles maďarské průmyslové výroby (za duben -30,5 % meziměsíčně, respektive -36,6 % meziročně) si nakonec maďarský forint polepšil, zrovna tak nakonec zaznamenal zisky polský zlotý. Česká koruna se dnes odpoledne opět pokoušela testovat hladinu 26,50 CZK/EUR.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena