ECB vnesla na devizové trhy volatilitu

Názor
Se společnou evropskou měnou to dnes bylo jako na houpačce. Až do odpoledního zveřejnění rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) euro proti dolaru lehce korigovalo zisky z přechozích dnů směrem k 1,120 USD/EUR. Po zveřejnění výsledku jednání euro v první reakci vystřelilo k 1,127 USD/EUR, aby se v průběhu tiskové konference pohybovalo v podstatě ode zdi ke zdi.
Se společnou evropskou měnou to dnes bylo jako na houpačce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ECB v souladu s očekáváním ponechala úrokové sazby nezměněné. Čím centrální bankéři překvapili, to bylo oznámení razantního navýšení objemu prostředků programu na odkup dluhopisů o 600 miliard eur, přičemž program by měl trvat minimálně do června 2021. Trh podle průzkumu agentury Bloomberg čekal navýšení pouze o 500 mld. eur. Reinvestovat splatné dluhopisy přitom bude až do konce roku 2022.

Podle prezidentky ECB Christiny Lagardeové se vůbec nediskutovalo zahrnutí nekvalitních dluhopisů do programu. Podle představené prognózy by ekonomika eurozóny měla pomalu začít růst ve třetím kvartále letošního roku. Za celý rok letos čeká ECB pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) o 8,7 %, v příštím roce pak růst o 5,2 %. My jsme dokonce pro letošek lehce optimističtější (-6,3 %), příští rok to vidíme stejně.

PSALI JSME:
Politickým handrkováním už Evropa ztratila až moc času

Rozkolísané globální trhy se zrcadlově odrážely i na regionálních devizových trzích. V podstatě všechny měny regionu dnes měly tendenci oslabovat a korigovat tak předchozí zisky, výsledek jednání ECB jim ale vytvořil podporu. Koruna tak během dne ztrácela oproti včerejší nejsilnější hodně u 26,50 CZK/EUR téměř procento a čtvrt, když dnes kolem poledne atakovala 26,80 CZK/EUR. V závěru dnešní seance se kurz nacházel u 26,60 CZK/EUR.

Tuzemské statistiky mzdového vývoje za letošní první kvartál trh neovlivnily. Růst nominální (i reálné) mzdy mírně zaostal za naším i tržním očekáváním a je zřejmé, že to je teprve začátek. Současná ekonomická recese trh práce sice se zpožděním, přesto ale poměrně výrazně ovlivní. Již na podzim čekáme podíl nezaměstnaných nad sedmi procenty, růst reálných mezd se bude pohybovat kolem nuly.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: Vzhůru do dluhů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Maďarská inflace výrazně překvapila

Růst spotřebitelských cen v Maďarsku zrychlil, a to o dost více než se čekalo. V meziměsíčním vyjádření inflace vzrostla z červnových 0,4 % na 1,1 % v červenci, v tom meziročním pak z 2,9 % na 3,8 procenta.

Nárůst volatility může být pro dolar zkouškou

Americký dolar v poslední době oslabil. Další pokles se ale může v krátkodobém horizontu zkomplikovat, pokud americký Kongres nedokáže přijít s dostatkem nových stimulů. A časové okno pro zavedení nových opatření je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

Analýza
Unikátní výzkum v Brně ukazuje, kolik potravin lidé nespotřebují a vyhodí do popelnice. Výsledky ukazují, jak zkreslené mají domácnosti představy o plýtvání jídlem. V koši totiž skočí až třináctinásobně více pečiva, zeleniny nebo ovoce, než si lidé myslí.
Rolovat nahoru