Dolar nejsilnější od června 2020

Dobrou kondici americké ekonomiky potvrdily předběžné výsledky amerického hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí. Ty byly pro trhy pozitivním překvapením. K mezičtvrtletnímu růstu HDP přitom nejvíce přispěla výrazná tvorba zásob, odrážející snahu firem o uspokojení robustní poptávky v podmínkách zaostávající nabídky. Zhruba v souladu s očekáváními ale zrychlila i spotřeba domácností.
Dolar je po zasedání Fedu nejsilnější od června 2020. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropské i americké trhy dnes vstřebávaly také dozvuky včerejšího zasedání Fedu (americká centrální banka, pozn. red.). Na něm šéf Fedu Powel ujistil trh v očekávání brzkého příchodu měnově-politického utahování. Jeho ostatní vyjádření však byla poměrně nezavazující a pro trhy ne až tak překvapivá.

Celkově byl výstup Fedu trhy i tak hodnocen jako více jestřábí, než očekávaly. Burzovní indexy dnes včerejší ztráty vesměs vykompenzovaly a lepší data z americké ekonomiky v kombinaci se závěry Fedu potom vedly ke zpevnění dolaru, který k euru posílil viditelně pod 1,12 USD/EUR, což je nejsilnější hodnota od června 2020.

Dařilo se i měnám středoevropského regionu. Nejvíce – o více než jedno procento – posílil maďarský forint, podpořený zvýšením depozitní sazby tamní centrální banky na očekávaných 4,3 procenta. Kolem 0,5 procenta si však připsaly i koruna a polský zlotý.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Posilující korunu bude letos srážet americký dolar

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.