Domácnosti loni dál hromadily úspory, zatímco firmy méně investovaly

Analýza
Už se sice jen zpřesňují celková data za poslední kvartál loňského roku, nicméně s nimi přichází statistický úřad i s řadou podrobnějších statistik, které napovídají více o příjmové situace domácností nebo ziskovosti firem. A právě teď se naskytla možnost podívat se, jak se sektoru domácností a firem dařilo v závěru roku 2021, respektive po celý loňský rok.
Tuzemské domácnosti loni dál hromadily úspory. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ani rok 2021 evidentně nepřesvědčil domácnosti, aby se začaly zbavovat úspor nashromážděných v prvním roce covidu. Míra úspor sice poklesla o jeden procentní bod, ale i tak zůstala dvacetiprocentní.

Svoji roli sehrávala opatrnost na jedné straně a omezené příležitosti utrácet na straně druhé. Zejména ve druhém případě sehrávaly roli lockdowny, které se podepsaly v nižších útratách za zboží a služby, včetně cestovního ruchu.

Ještě na konci loňského roku tak domácnosti utrácely za zboží krátkodobé a střednědobé spotřeby méně, než před covidem. Totéž platí zcela nepřekvapivě i o službách. Samozřejmě, díváme se na čísla ve stálých cenách, a navíc sezónně očištěná, aby bylo zřejmé, jaký objem zboží a služeb lidé vlastně pořizují.

Disponibilní důchod, který měly domácnosti loni k dispozici na spotřebu a investice se loni zvýšil o 6,2 procenta a na rozdíl od pandemického roku 2020 jej nahoru táhly především mzdy, a nikoliv sociální dávky. Na první pohled jde o docela vysoké číslo, avšak s ohledem na akcelerující inflaci v závěru roku, se růst reálné kupní síly domácností postupně zastavil.

PSALI JSME:
Míra úspor domácností zůstává vysoká

Z pohledu firem byl rok 2021 docela úspěšný. Míra ziskovosti vzrostla nad 45 procent (v poměru k přidané hodnotě, pozn. aut.), i když už ve druhé polovině roku bylo viditelné, že s klesajícím výkonem ekonomiky a rostoucími mzdovými a úrokovými náklady se situace pomalu obrací.

Solidní – i když o něco nižší než v roce 2020 – byla i míra investic, kterým nahrávalo oživení evropské ekonomiky a po většinu roku velmi nízké úrokové sazby.

Celkově jsou výsledky loňského roku pozitivní, a to jak z pohledu domácností, tak i firem. Problémem je, že se toho od konce roku možná až příliš změnilo. Začaly se znovu rozpadat dodavatelské řetězce a zejména výrazně vzrostla výrobní i spotřebitelská inflace.

Ekonomika se dostala do nového módu, který si vyžaduje vyšší úrokové sazby a zvyšuje tlak na provozní úspory. Z pohledu reálných čísel půjde o rok výrazně méně pozitivní, než ten předchozí, už třeba proto, že asi nelze vůbec předpokládat růst kupní síly domácností nebo dorovnání spotřeby na předcovidovou úroveň.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Invaze a šíření covidu v Číně zasáhnou globální obchod, Česko nevyjímaje

Zavřít reklamu ×
  1. Díky za tento článek. Rostoucí úspory domácností jsou důvodem stále se zvyšující se inflace. Vláda nad inflací jásá a už se těší na znehodnocení úspor. ČNB jen pomáhá vládě a proti inlfaci nijak nebojuje. Přitom mají eura za 4 biliony korun z doby intervencí proti koruně. Tyto prostředky leží ladem a pro dobro občanů nebudou nikdy použity. Maximálně zas proti občanům kdy oslabí korunu aby vše z ciziny bylo pekelně drahé!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

V Česku je desátá největší bída v Unii

Největší bída v EU teď panuje v pětici zemí, které vesměs sdílí euro: Estonsko, Litva, Řecko, Španělsko a Lotyšsko. Tyto země mají index bídy vyšší než 20. Vyplývá to z dat Eurostatu.

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB