bool(false)

Domácnosti si loni nejvíce půjčovaly na auta

České domácnosti si tradičně nejvíce půjčují na osobní automobily. Silný růst automobilového trhu se však projevil výrazným meziročním navýšením počtu kontraktů na financování osobních aut pro domácnosti. Vyplývá to z údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

Meziročně došlo k výraznému navýšení počtu kontraktů na financování osobních aut pro domácnosti. Foto: PIxabay

Zákazníci členských společností asociace z řad soukromých osob loni upřednostňovali spotřebitelské úvěry před spotřebitelským leasingem. Členové asociace jim prostřednictvím spotřebitelských úvěrů poskytli 27,61 miliardy korun.

To představuje meziroční nárůst o 7,1 %, a pomocí spotřebitelského leasingu 3,34 miliardy korun. Celkový objem spotřebitelského leasingu tak vzrostl o 32,4 %. V údajích absentují výsledky společnosti Cetelem, upozornila asociace.

Souhrnný objem obchodů realizovaných členy ČLFA v rámci spotřebitelských úvěrů byl loni rozložen mezi revolvingové úvěry (9,17 miliardy korun), neúčelové půjčky (6,01 miliardy) a financování hmotného majetku (12,43 miliardy). Na revolvingové úvěry bylo uzavřeno 126 251 nových smluv, na neúčelové půjčky 241 904 a na financování hmotného majetku 239 914 nových obchodů.

Ze statistik rovněž vyplývá, že stále větší počet privátních klientů volí při pořizování nového osobního automobilu operativní leasing: Zatímco v roce 2014 to bylo 7020 spotřebitelů, o rok později 9049 lidí a loni už to bylo 10 956 osob.

To znamená, že přibližně každý třetí vůz financovaný z externích zdrojů v této zákaznické kategorii byl pořízen na operativní leasing. „Těší nás, že jsme pro řadu firem a soukromých osob volbou číslo jedna,“ komentoval výsledky ČLFA v oblasti úvěrů a leasingů za rok 2016 Joachima Ewald, jednatel Volkswagen Financial Services.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Dětem spoří jen čtvrtina rodičů

Tři čtvrtiny rodičů svým ratolestem spoří. To je dobrá zpráva. Nejčastěji volí některé z finančních produktů zaměřených na děti (55 %). Ale teď ta špatná - jen velmi málo rodičů ale svým dětem dává stranou více než …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru