Meziročně došlo k výraznému navýšení počtu kontraktů na financování osobních aut pro domácnosti.zdroj: PIxabay.com

Domácnosti si loni nejvíce půjčovaly na auta

České domácnosti si tradičně nejvíce půjčují na osobní automobily. Silný růst automobilového trhu se však projevil výrazným meziročním navýšením počtu kontraktů na financování osobních aut pro domácnosti. Vyplývá to z údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

Zákazníci členských společností asociace z řad soukromých osob loni upřednostňovali spotřebitelské úvěry před spotřebitelským leasingem. Členové asociace jim prostřednictvím spotřebitelských úvěrů poskytli 27,61 miliardy korun.

To představuje meziroční nárůst o 7,1 %, a pomocí spotřebitelského leasingu 3,34 miliardy korun. Celkový objem spotřebitelského leasingu tak vzrostl o 32,4 %. V údajích absentují výsledky společnosti Cetelem, upozornila asociace.

Souhrnný objem obchodů realizovaných členy ČLFA v rámci spotřebitelských úvěrů byl loni rozložen mezi revolvingové úvěry (9,17 miliardy korun), neúčelové půjčky (6,01 miliardy) a financování hmotného majetku (12,43 miliardy). Na revolvingové úvěry bylo uzavřeno 126 251 nových smluv, na neúčelové půjčky 241 904 a na financování hmotného majetku 239 914 nových obchodů.

Ze statistik rovněž vyplývá, že stále větší počet privátních klientů volí při pořizování nového osobního automobilu operativní leasing: Zatímco v roce 2014 to bylo 7020 spotřebitelů, o rok později 9049 lidí a loni už to bylo 10 956 osob.

To znamená, že přibližně každý třetí vůz financovaný z externích zdrojů v této zákaznické kategorii byl pořízen na operativní leasing. „Těší nás, že jsme pro řadu firem a soukromých osob volbou číslo jedna,“ komentoval výsledky ČLFA v oblasti úvěrů a leasingů za rok 2016 Joachima Ewald, jednatel Volkswagen Financial Services.

(red)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *